Sazan Ve Alabalık Üretimini Artırıyoruz

featured

YAREN KAYA

Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 2024 yılının ilk sazan balığı yumurta sağımını gerçekleştirdi. Keban Su Ürünleri Üretim Tesislerinde gerçekleştirilen çalışmada 20 milyon sazan balığı hedefleniyor. Bu çerçevede ilk sazan balığı yumurta sağımını gerçekleştiren ekipler tarafından çalışmaların planlanan dönemler de aralıksız süreceği belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç; “Sadece ilimizde değil bölgemizde illerde bulunan sulak alanları balıklandırma çalışmaları gerçekleştireceğiz.” dedi.

“ÜNİVERSİTE, SU ÜRÜNLERİ VE MÜDÜRLÜĞÜMÜZ ORTAK ÇALIŞIYOR”

Üniversite Keban Su Ürünleri ve Müdürlüklerinin koordineli bir şekilde Balıkçılık alanında çalışma yaptığını belirten Kılıç; “Görev sahamızdaki illerde ekonomik gelirleri artırmak için Haziran ayının ilk haftasında Sazan Balık sağımı yapıyoruz. Bu yıl yaptığımız sağımda yüksek verim aldık. Bunu devam ettireceğiz.

Çalışmalarımız sadece sazan ile sınırlı kalmayacak. Alabalık üretiminde de verimi artırmak adına çalışmalarımız devam ediyor. Aynı zamanda Keban’da bulunan Mersin balığı üretimi merkezinde de havyar üretimi ile önemli ekonomik gelir elde edip ülkemiz ekonomisine katkı da bulunacağız. Ülkemizde Alabalık üretimi 1 Milyon tonu aştı.  Alabalık üretiminde ilimiz 1. Oldu. Bu konuda çalışmalarımızı artırmak bizim için önemli bir görev.

Keban, Hazar Gölü ve Özlüce Barajında balıklandırma çalışmalarımız devam ederken, komşu illerimizdeki baraj ve göllerde de balıklandırma çalışmalarına katkı sağlayacağız.

“VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK ADINA ÇABA GÖSTERİYORUZ”

2024 yılında verimliliği artırmak adına gerekli gayreti göstereceğiz. İklim değişikliğinin getirdiği olumsuzlukları minimize ederek, balık verimliliğini artırarak üreticilerimize yüksek ekonomik katkı sağlamanın çabasında olacağız. Yetiştiricilerimizin ihtiyaç duyduğu alanda gerekli adılar atılacak ve bunun karşılığında üretimi planladığımız seviyeye taşıyacağız. Bu üreticilerimizin daha çok kazanmasına katkı verecek.

Keban Baraj gölünde bulunan Mersin balığı üretiminde de arzu edilen seviyelere gelindi. Burada şunu belirtmek istiyorum. Özellikle havyar üretiminde çok iyi ve verimli bir noktaya geliyoruz. Bu durum havyar üretiminde ülkemizin ihracat girdisini olumlu olarak etkileyecek.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sazan Ve Alabalık Üretimini Artırıyoruz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin