Şeker Fabrikasının Kapasitesi Artırılmalı

featured

İrfan ARSLAN

Elazığ Şeker Fabrikasının mevcut kapasitesinin artırılması ilimizde yapılan şeker pancarı üretiminin artmasına katkı sağlayacağı gibi fabrikanın yapacağı üretimi de artıracak. Bu durumda şeker üretimini artıracak ve ithalatın azalmasına neden olacak.

Elazığ Şeker Fabrikasının kapasitesinin artırılması için son iki yılda kazanların yenilenmesi için ihaleye çıkılmasına karşılık bu ihaleler çeşitli nedenlerden dolayı yapılamadı. Fabrikanın mevcutta üç adet her biri 18 ton olan üç kazanı bulunuyor. Bu kazanların kapasitesinin 25 tona çıkarılması halinde günlük 2 bin ile 2.200 ton arasında yapılan pancar işleme kapasitesi 3 bin tona yükselecek. Kazanların yenilenmiş ile birlikte tribünlerinde yenilenmesi elektrik üretimi konusunda fabrikanın sıkıntısı karşılanmış olacak.

BARAJLAR ÜRETİMİ ARTIRIYOR

Elazığ’da yapımı tamamlanan Kanatlı Barajından alınan ve Kovancılar ile Karakoçan ilçelerinde ki tarımsal alanlara verilen sulama suyu, Kuzova bölgesinde tarımsal alanlara verilen sulama suyu şeker pancarı üreticilerinin bu ürüne yönelmesine neden oldu. Hükümetin şeker pancarına verdiği fiyat üreticilerin memnun olmasına yol açarken, önümüzdeki yıllarda da ilimizde pancara olan ilgiyi artıracak gibi görünüyor. Bu yıl Elazığ Şeker Fabrikası 250 bin ton şeker pancarı işleyecek. Buna rağmen ilimizden yaklaşık 50 bin ton şeker pancarı Malatya’ya gönderilecek.

ÖNCE KAZANLAR YENİLENMELİ

Elazığ Şeker Fabrikasının kapasitesinin artırılması için atılacak ilk adımın kazanların yenilenmesi. Mevcut kazanların yerine yapılacak yenileme ile kazanların kapasitesinin 25 tona yükseltilmesi durumunda fabrikanın yıllık şeker pancarı işleme kapasitesi 300 bin tona yükselecek. Bu ilimizde üretilecek şeker pancarının tamamının ilimizde işlenmesini sağlayacak. Elazığ Şeker Fabrikası bu durumda tam kapasite ile üretim yapmış olacak. Yapılacak olan şeker üretimi de artacak.

TRİBÜNLERİN YENİLENMESİ KAÇINILMAZ OLACAK

Elazığ Şeker Fabrikasında Kazanların yenilenmesi durumunda tribünlerin yinelenmesi kaçınılmaz olacak. Kazanların yenilenmesi durumunda fabrikadaki tribünlerin de işletmede sıkıntı yaşanmaması için 4800 kws ye çıkarılması gerekecek. Kazan dairesinin yenilenmesi ile tribünlerin yenilenmesi fabrikanın uzun yıllar işletmeye devam etmesini sağlayacaktır. Doğal olarak kazan dairesinin ve tribünlerin yenilenmesi şeker üretiminde kullanılan kireç ocağının da büyütülmesine neden olacak.

Elazığ Şeker Fabrikasının Kazan ve Tribün yenilenmesi adına ilimiz Milletvekillerinin Türk Şeker Genel Müdürlüğü ile gerekli görüşmeleri yapması ve neticelendirmesi ilimiz adına büyük önem taşıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şeker Fabrikasının Kapasitesi Artırılmalı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin