Sıkıntılarımıza Çözüm İstedik

featured

Ticaret Bakanı Ömer BOLAT ve ASKON İl Başkanlarının katılımlarıyla ASKON Genel merkezinde gerçekleştirilen 14. Ekonomi Değerlendirme Toplantısına katılan ASKON Elazığ Şube Başkanı Abdullah Çınar, toplantı sonrası Ticaret Bakanı Ömer BOLAT ile gerçekleştirdiği ikili görüşmeye dair bilgi verdi..

ÇINAR: İŞLETMELERİMİZİN EN BÜYÜK SIKINTISI FİNANSA ERİŞİM

Çınar; Ticaret Bakanı Ömer BOLAT’a; Deprem bölgesindeki işletmelerimizin en büyük sıkıntısının finansa erişim problemi olduğunu, Kredi imkânlarının daraldığı bu dönemde depremi yaşayan işletmelerimizin alternatif kaynak arayışları, vergi indirimi beklentileri, istihdamı teşvik edici destekler gibi hayati önem arz eden beklentilerinin olduğunu, İçerisinden geçmekte olduğumuz ekonomik daralma ortamında, işletmelerimizin ayakta kalabilmesi için bir dizi yapısal önlemlerin alınması kaçınılmaz olduğunu belirterek, mevcut konjonktürde kamu otoritesi desteği olmaksızın özellikle depremden etkilenen illerdeki işletmelerimizin bu süreci sağlıklı yürütemeyeceğini, bu nedenle Deprem bölgesindeki işletmelerimizin finansa erişimi için Bakanlığımızdan destek rica ettiklerini belirtti.

Çınar ayrıca; ” Bakanımıza, Deprem sonrası Kobilere verilen desteklerde NACE kodu ayrımı ile belirli sektörlerin veya sadece hasarlı işletmelerin kapsam dâhilinde tutulmasının bölgedeki ticaretin yeniden ayaklanması açısından olumsuzluklar doğurduğunu da belirterek, destek kapsamının genişletilmesi talebimizi yeniledik” dedi.

Etkinlik çerçevesinde bir konuşma da gerçekleştiren Çınar; Kendisine ASKON Elazığ Şube Başkanlığının tevdi edildiği 24 Kasım 2022 tarihinden itibaren kısa bir süre içerisinde tüm yönetimini hazırlayarak şube çalışmalarını başlattıklarını ve şu anda 105 üye ile ASKON Elazığ’ın kuruluşundan beri en fazla üye sayısına ulaştıklarını belirtti.

Konuşmasını; “Bu zaman zarfında kamuoyuna da yansıyan şehrimizin iş dünyası için birçok faydalı çalışmalarda bulunduk.Bu çalışmalarımız arasında bu gün burada özellikle bir çalışmamızdan bahsetmek istiyorum.” diyerek sürdüren Çınar;

Malumunuz Elazığ hem 2020 depremini hem de 2023 depremini yaşadı. 2023 depreminde, depremden etkilenen ve aralarında Elazığ’ın da bulunduğu 11 ilimizdeki işletmelere KOSGEB kanalıyla destek paketi açıklandı. Fakat açıklanan bu destek paketinde bazı NACE Faaliyet Kodları ile sınırlı belirli sektörler kapsam dâhilindeydi. Bu kapsam dışında kalan işletmelere herhangi bir destek söz konusu değildi maalesef. Bizler de ASKON Elazığ Şubesi olarak bu konuda kapsamın genişletilmesi adına KOSGEB Başkanlığına bir rapor hazırladık ve il Milletvekilimizle birlikte KOSGEB Başkanımızı ziyaret ettik ve kendisine ilgili raporumuzu sunduk.

Talebimizi dikkate alan KOSGEB başkanımız, şehrimiz dâhil depremden etkilenen 11 ilde hasarlı tüm işletmelere NACE kodu ayırt etmeksizin 150.000 TL ile 400.000 TL arasında faizsiz ve iki yıl geri ödemesiz kredi desteğini hem şehrimiz Elazığ’a hem de depremden etkilenen diğer 11 ilimize kazandırılmasına katkıda bulunduk” dedi.

Hizmet süresi içerisinde Elazığ ASKON olarak geniş çaplı bir işletme de kurduklarını ifade eden Çınar; Bu firmanın Tarım, Savunma Sanayi ve Turizm öncelikli faaliyet alanlarından 3 ana başlıkta yatırım kararı aldığını belirterek;

“Tarımla ilgili yatırımımıza başladık, fabrikamız şu an kurulma aşamasında. Nasip olursa Şubat ayı itibari ile fabrikamız faaliyete geçecek Allah’ın izniyle. Akabinde Savunma Sanayi ve Turizmle alakalı fizibilite çalışmalarımızı da nihayetlendirerek ASKON Elazığ olarak çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz.” dedi.

Konuşmasında bu Yılki ASKON Ekonomi Şurası’nın Elazığ’da yapılacağını da müjdeleyen Çınar; “Ekonomi alanında Genel merkezimiz üzerinden Ticaret Bakanlığımız ve Sanayi Bakanlığımıza ilettiğimiz talep raporları ile ilimiz Milletvekilleri aracılığı ile Ekonomi Bakanlığımıza ilettiğimiz talep ve raporların yanı sıra, Elazığ başta olmak üzere Ekonomik Kriz Koşullarında İşletmelerin Ayakta Kalabilmesi İçin kamuoyuna defaatle yayımladığımız tavsiye raporları ve çalışmaların Genel Merkezimiz nezdinde olumlu yansıması olarak değerlendirdiğimiz, bu yıl düzenlenecek olan ASKON Ekonomi Şurası’nın Elazığ’da yapılacağını huzurlarınızda duyurmak istiyor, gerçekleştireceğimiz Ekonomi Şurasına katılmak üzere tüm paydaşlarımızı Aziz Şehrimiz Elazığ’a davet ediyorum” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sıkıntılarımıza Çözüm İstedik

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin