SORUN ÜLKE GENELİNDE YAŞANIYOR

featured

YAREN KAYA

Sokak Hayvanlarının uyutulması ile ilgili çalışmalar devam ederken bu çalışmalar tartışmalarıda beraberinde getirdi. Elazığ Bölgesi Veteriner Hekimleri Oda Başkanı Cazim Bulut, Veteriner Hekimler olarak önceliklerinin hayvanları yaşatmak olduğunu belirterek, “Ancak bu konuda yapılması gerekenler de var. 2004 yılında çıkarılan 5199 Sayısı yasa, yasa çıkarılırken Veteriner Hekimlerin de görüşleri alınsaydı bugün belki bu konu gündeme gelmeyecekti. İlgili yasa ile sokak hayvanlarına karşı yapılması gerekenler ve bu yapılması gerekenleri yapması gerekenler belirtilmiştir. Bunlar illerde Belediyeler kırsalda ise il Özel İdareleridir.” dedi.

DİŞİ HAYVANLAR KISIRLAŞTIRILMALI

Ülkemizde hayvanların özellikle köpeklerin dişilerinin kısırlaştırılması çalışmaları yapılmış olunsaydı durum bu günkü mecraya gelmezdi diyen Elazığ Bölgesi Veteriner Hekimler odası Başkanı Cazim Bulut, “Bizim Veteriner Hekimler olarak önceliğimiz yaşatmak. Bunun için gece gündüz görev yapıyoruz. Sahipsiz sokak köpeklerinin popülasyonu giderek artıyor. Özellikle üreme konusunda gerekli önlemler alınmaz ise bugün yaklaşık 10 milyonu bulan sayı gelecekte çok daha büyük rakamlara ulaşacaktır. Bu konuda Devletimiz yeni bir yasa konusunda çalışma yapıyor. Bu çalışma beraberinde bazı tartışmalar getiriyor. Bu ülkede her gün binlerce tavuk koyun ve dana kesiliyor. Bu konuda bir sıkıntı yaşanmıyor.  Sahipsiz ve başıboş köpekler bir açıdan değil birkaç açıdan insanlara olumsuzluk yaşatıyor. Sürü halinde gezmeye başladılar. İlimizde de bu olay kendini gösteriyor. Özellikle yaşama alanı buldukları bölgelerde daha çok oluyorlar. Örneğin ilimizde Sütlüce bölgesinde sürü halinde köpek görmek mümkün. Yine yaz aylarında özellikle sebze ekilen bölgelere gidiyorlar. Buralarda dışkılarını yapıyorlar ve bu dışkılar sebzeler vasıtası ile insanlara parazit bulaştırıyor. Bu da birkaç yıl içinde insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Yine insanlara saldırmalarında kuduz olayı yaşanıyor. İlimizde bir çocuğumuz kuduzdan ailesinin de rızası alınarak uyutuldu. Bu olay, konunun önemini çok net ortaya koyuyor.” dedi.

GENİŞ ALANLARDA KISIRLAŞTIRILARAK YAŞATILMALI

Sahipsiz sokak köpeklerinin il merkezlerinde Belediyeler, kırsalda ise il Özel İdarelerince yapılacak olan çalışmalar sonucunda dişilerin kısırlaştırılıp geniş bir alanda yaşamalarına imkân sağlanması gerektiğini belirten Cazim Bulut, “ Sorun gerçekten büyük ve önemli. Bu sorunun iki şekilde çözümü mümkün. Birincisi olayın vahameti göz önüne alınarak sahipsiz sokak köpeklerinin uyutulması ile ya da belirttiğimiz gibi dişilerin kısırlaştırılıp temin edilecek geniş ve kapalı bir alanda yaşamlarını sürdürmelerin sağlanması. Bu hayvanların bugün kısırlaştırılması çalışmalarına başlanması durumunda bile olay 4-5 yıl devam edecektir. İnsanlarımız için sahipsiz sokak köpekleri yine tehdit olacaktır.

BAŞIBOŞ SOKAK KÖPEKLERİ UYUTULACAK MI?

Son dönemde hayvan hakları savunucuları tarafından sıkça gündeme getirilen sahipsiz hayvanların durumu, siyasetin de gündemine oturmuş durumda. AK Parti’nin hazırladığı kanun teklifi taslağında, tartışmalı bir konu olan “uyutma” maddesi de yer alıyor.

Edinilen bilgilere göre, partinin uzmanları, İngiltere, İtalya ve Portekiz gibi ülkelerde uygulanan “uyutma” yöntemini inceliyor. AK Partili yetkililer, eğer böyle bir düzenlemeye gidilirse, her belediyenin barınaklarında bulunan köpeklerin fotoğraflarını çekerek bir internet sitesi kuracağını ve bu sitede sahiplendirme ilanları yayınlayacağını belirtiyor.

Bu ilanda yer alan ve 30 gün içerisinde sahiplenilmeyen köpekler, enjeksiyon ile uyutulacak. Sahiplenilen ve uyutulan köpeklerin ardından, boşalan barınaklara yeni hayvanlar alınacak. Planlanan düzenlemede kent ve kırsal ayrımı yapılmayacak.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SORUN ÜLKE GENELİNDE YAŞANIYOR

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin