SORUNLAR ÇÖZÜM BULSUN

featured

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da yaşanan 6.8 ile 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de yaşanan 6.9 şiddetindeki depremlerin ardından kurulan TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Elazığ’a geliyor. Komisyon, deprem sonrası mağduriyetlerin tam anlamıyla giderilmediği Elazığ’da yapılan çalışmalar ve sorunların tespitiyle ilgili yapacağı incelemelerin ardından hazırlanacak raporu TBMM Başkanlığına sunacak.

Geçtiğimiz aylarda TBMM’de AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP’nin  ortak kararıyla depremlerin zararını en aza indirgeyecek önlemlerin saptanması için kurulan Meclis Deprem Araştırma Komisyonu dün gece saatlerinde Elazığ’a geldi. İlimizde yaşanan depremin ardından yapılan tüm çalışmaları incelemek ve sorunları tespit etmek amacıyla gelen Komisyon’un Elazığ’daki programı da şöyle;

BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI

TBMM Deprem Komisyonu Başkanı AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu öncülüğünde 40 milletvekilinin de katılım sağlanması beklendiği Deprem Araştırma Komisyonu, ilk olarak Elazığ Valiliği’nde yapılacak bilgilendirme toplantısıyla depremle ilgili yapılan tüm çalışmalar incelenecek.  Meydana gelen 6.8 şiddettindeki depreme ilişkin komisyona yapılacak sunumların ardından Kentsel Dönüşüm Projeleri hakkında da bilgilendirmeler yapılacak.

KAPSAMLI İNCELEME ÇALIŞMALARI

İki gün boyunca araştırma ve incelemelerde bulunacak olan Deprem Araştırma Komisyonu’nun Cuma günkü ilk durağı 6.8 şiddetindeki depremden en çok etkilenen ve enkaza dönen Sürsürü, Mustafapaşa, Rüstempaşa, Yemişlik, Bizmişen ve Abdullahpaşa Mahalleleri olacak. Mahalle ziyareti sonrası  kent merkezi ve Sivrice’de incelemelerde bulunacak olan komisyon, daha sonra depremin ardından kısa süre içerisinde kurulan ve depremzedelerin yerleştirildiği Geçici Barınma Merkezi Konteyner Kent’te depremzedelerin sorun ve taleplerini dinleyecek. Depremzede ziyareti sonrası TOKİ tarafından yapılan ve hak sahibi vatandaşlara teslim edilen ve yapmı devam eden deprem konutlarında incelemelerde bulunacak olan Komisyon daha sonra Kentsel Dönüşüm alanlarını ve Köy Konutlarında incelemelerde bulunacak. İnceleme ve araştırma kapsamında ilimize gelen Deprem Araştırma Komisyonu 24 Ocak depreminde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ziyaretlerinde bulunmasının ardından ilimizden ayrılacak.

MUHTARLARDAN KOMİSYONUN PROGRAMINA TEPKİ

İlimize; deprem sonrası yapılan çalışmalar ve sorunlar ile ilgili tespitler yapmak üzere gelen Deprem Araştırma Komisyonu’nun devlet ile halk arasında köprü konumunda bulunan muhtarlar ziyaretininin programa dahil edilmemesi muhtarların tepkisine neden oldu. Muhtarlar, sosyal medya hesaplarından ortak bir açıklama yaparak, komisyonun muhtarlarla da görüştürülmesi gerektiğini ifade ettiler. Muhtarların yaptığı ortak açıklamada, “TBMM Deprem komisyonu ilimizi ziyaret edecek. Ama maalesef programda muhtarlarla görüşmeye yer verilmemiş. Halk ile devlet arasındaki tek köprü muhtardır. Tek tek tüm şehrin kapısını çalıp vaziyetini, yaşadığı sıkıntıları soramazsınız, Ama muhtarları karşınıza aldığınızda şehrin her köşesini dinlemiş olursunuz. Muhtarların gelen komisyonla görüştürülmesi ve sorunlarının dinlenmesi gerekir. Ziyaret elbette çok önemli ama halka inmeyen bir ziyaret dostlar alışverişte görsün anlayışını geçmiyor” denildi.

RAPOR; MUHTAR VE STK’LARIN TESPİTLERİYLE DE ŞEKİLLENMELİ

İlimize gelecek olan ve iki günlük süreyle incelemelerde bulunacak olan Deprem Araştırma Komisyonu’nun mutlaka muhtarlarla görüştürülmesi gerektiğini belirten vatandaşlar, muhtarların halkla iç içe olması neticesiyle sorunlara daha hakim olduğunu ve vatandaşların yaşadığı sorunları en iyi şekilde dile getirileceğini ifade ediyor. İlimizdeki incelemeler sonrası Komisyon tarafından hazırlanacak raporun, STK’ların da tespitleriyle şekillendirilmesi gerektiğini ifade eden vatandaşlar ziyaretin amacına ulaşması için program kapsamında muhtar ve STK’ların da ziyaret edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

DEPREMZEDELER İÇİN BÜYÜK ŞANS

24 Ocak 2020 tarihinde yaşadığımız 6.8 şiddetindeki deprem felaketinin üzerinden bir yıldan fazla süre geçmesine karşın Geçici Barınma Merkezi Konteyner Kentlerde kalan vatandaşlara yapılacak olan ziyarette, depremzede vatandaşların sorun ve taleplerini birinci ağızdan komisyona bildirmesi programın en önemli ziyareti olarak görülüyor. Yapımı tamamlanan ve hak sahibi vatandaşlara teslim edilen konutlara yönelik yapılacak ziyarette de vatandaşların, konutların metrekaresi, kura çekimleri ve diğer konulara ilişkin sorunları da komisyona bildirmesi büyük şans olarak yorumlanıyor. Ziyarette deprem sonrası büyük ölçüde mağduriyetlerin yaşandığı DASK ödemeleri ve köylerde yapılan konutlar ile ilgili sorunların komisyon tarafından dikkate alınması gerektiğini belirten vatandaşlar, komisyon tarafından hazırlanacak ve TBMM Başkanlığı’na sunulacak raporun sorunlara mutlak çözüm getirmesi gerektiğini ifade ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SORUNLAR ÇÖZÜM BULSUN

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin