Sorunlarımız Kalıcı Çözüm Bulmalı

1

İrfan ARSLAN

23.Bölge Elazığ Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Çakır, 14 Mayıs Eczacılar Gününü kutlarken yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda artan giderler ve yüksek enflasyon eczane ekonomileri üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır. Artan kırtasiye ve sağlık uygulama tebliği kaynaklı bürokrasi işleri biz Eczacıların asil görevi olan ilaç danışmanlığı görevini yapmamızı çok zorlaştırmaktadır.”Dedi.

23 Elazığ Eczacılar Odası (Elazığ Bingöl Tunceli ) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Çakır açılmasında şunları söyledi.

“Bu sene 185. Yılını kutladığımız 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günümüzün ana teması Türk Eczacılar Birliği tarafından “ Bilimin ışığında, Toplumun Kalbinde, İlacın olduğu her yerde Eczacı” olarak belirlenmiştir.

Birinci basamak Sağlık Hizmeti sunucuları olan eczaneler ve eczacılarımız yurdumuzun her yerinde, her koşulda halk sağlığını korumak ve vatandaşlarımızın ilaca erişimi sağlamak için 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.

Ancak gerek Gayrisafi Yurtiçi hasıla’da ilaca ayrılan payın azalması, gerekse miadını doldurmuş olan ve acilen güncellenmesi gerekli olan ilaç fiyatları kararnamesi nedeniyle piyasada oluşan ilaç yoklukları hem vatandaşımızı hem de biz eczacıları zor durumda bırakmaktadır. Unutulmamalıdır ki en pahallı ilaç bulunmayan ilaçtır.

Son zamanlarda artan giderler ve yüksek enflasyon eczane ekonomileri üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Artan kırtasiye ve sağlık uygulama tebliği kaynaklı bürokrasi işleri biz eczacıların asıl görevi olan ilaç danışmanlığı görevini yapmamızı çok zorlaştırmaktadır.

Yetkili sağlık otoriteleri tarafından, daha sağlıklı bir ilaç hizmeti sunulması amacıyla sektörümüzün paydaşları tarafından dile getirilen sorunlara ve çözüm önerilerine kulak verilmesini ve acilen çözüm yollarına gidilmesini bekliyoruz.

Birlik ve beraberlik içinde, sorunlarımıza kalıcı çözümlerin sunulduğu ve biz eczacıların asil görevi olan Halkımıza bilinçli ilaç kullanması için İlaç Danışmanlığı görevini yürüttüğü daha güzel günlere kavuşabilmek ümidiyle tüm meslektaşlarımızın 14 Mayıs Eczacılık günü kutluyoruz”

Exit mobile version