Sosyal Güvenlik Kurumu Sadaka Dağıtma Yeri Olmamalı

featured

Yaren KAYA

Bağımsız Emekliler Sendikası Elazığ Şubesi, emeklilere yapılan düşük zamları protesto etti.

15 Temmuz Demokrasi meydanında düzenlenen protesto eylemine Bağımsız Emekliler Sendikası Elazığ Şube Başkanı İhsan Küçük, Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şube Başkanı Vedat Gür, Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Abdullah Akın ve çok  STK temsilcisi ve emekliler katıldı.

TUİK’in enflasyon oranlarını açıklamasının ardından emekliye yapılan zamları değerlendirmek için 15 Temmuz Demokrasi Meydanında basın açıklamasında bulunan Elazığ Bağımsız Emekliler Derneği Başkanı İhsan Küçük; “Yıllarca alın teri dökerek kamuya ve özel sektöre hizmet ederek emekli olmuş değerli emekli arkadaşlarım bugün Elazığ 15 Temmuz Meydanından tüm yetkililere emeklilerimizin sorunlarımızı haykırmak için bir araya geldik.  Sosyal güvenlik kurumu sadaka dağıtma yeri olmamalıdır. Emekliye bugüne kadar yapılan zamlar TUİK’in ısmarlama rakamlarına göre açıklamış olduğu enflasyon oranında kaldığı için emekliler her geçen gün daha da yoksullaştılar. TUİK, açıklamış olduğu enflasyon rakamlarıyla emeklileri fakirlikte eşitlediler.” dedi.

“EMEKLİYE VERİLEN ZAMLAR KÖK MAAŞA EKLENMELİ”

Emekliye yapılan zamların çerez miktarında olduğunu vurgulayan Elazığ Bağımsız Emekliler Derneği Başkanı Küçük, “Holdinglerin vergi borçlarını silmeye gelince para oluyor da emekliye gelince mi para olmuyor. Aynı anda 6 kurumdan maaş olan bürokratlara ve eski siyasilere para bulunuyor da emekliye mi bulunamıyor. Bu asla kabul edilemez. Ey emeklilere çerez miktarı zam yapıp 10 bin TL. ile yaşamaya mahkum edenler size soruyoruz. Emekliler, çalıştığı yıllar boyunca devletine vergisini ödemekten başka size ne yaptı? Karşılığında siz ne yaptınız, koskocaman bir hiç. Emekli vatandaş ile sizin derdiniz ne? Nedir maksadınız ne amacınız?

Ocak ayında emekliye verdiğiniz 49,6 maaş zammının üstüne 8,077 TL kök maaşlara eklemediğiniz müddetçe emekliler daha da yoksullaşmaya devam edecektir. Yapılan seyyanen zam memur emeklisine, diğer bütün emeklilere yapılmadığı sürece emekliler arasındaki maaş farklılıkların makası daha da açılmaktadır.” Dedi.

“MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Her zamla emeklilerin daha da fakirleştiğini ve buna müsaade etmeyeceklerini belirten Elazığ Bağımsız Emekliler Derneği Başkanı İhsan Küçük, “Bundan sonraki her zam döneminde emeklileri daha da fakirleştirmek gibi bir düşünceye sahipseniz emekliler olarak buna asla müsaade etmeyeceğiz. Bu durum sosyal adalet ilkesine anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Haklarımızın bilincindeyiz ve haklarımızı almak için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Emekliler, hakkı olanı almak için bu defa asla taviz vermeden Türkiye genelinde mücadele etmeye devam edecektir. Emeklilerin bir araya gelmekten birlikte mücadele etmekten başka çaresi kalmamıştır. Kendi geleceğimiz için ekmeğimize aşımıza geleceğimize birlikte sahip çıkacağız. Ey siyasi partiler, Sendikalar, Dernekler sesimizi duyun. Emeklilerin artık dayanacak gücü kalmadı. Emeklileri oyalamayın böyle yapmaya devam ederseniz emekliler kendilerine reva görülen bu dışlanmayı asla unutmayacak, bu defa gereken cevabı sandıkta verecektir.” Dedi.

“EMEKLİYİ SADAKAYA MUHTAÇ ETTİNİZ”

Yapılan son zamlarla emeklilerin sadakaya muhtaç edildiğini ve insanca yaşayabilecekleri bir maaş talep ettiklerini belirten Elazığ Bağımsız Emekliler Derneği Başkanı İhsan Küçük, “Emekliyi sadakaya muhtaç ettiniz, bizler emekliler olarak çok değil insanca yaşayacağımız bir maaş istiyoruz. Devletimize bağlı, Bayrağımıza saygılıyız. Hükümetimizin de sesimizi duymasını ve 16 Milyon emeklinin derdine derman olmasını acilen bekliyoruz. Emeklilerin artık duyguları ve umutlarıyla oynamasını istemiyoruz. Ve Elazığ’da 15 Temmuz meydanında bir kez daha haykırıyoruz. Bizi duyun, bizi anlayın, bizi yok saymayın. Bizi duymayan siyasileri bizlerde duymaz ve gereğini sandıkta yaparız.” Dedi.

AKIN: EMEKLİLER ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTECEĞİZ

Emeklilerin her zaman yanında olduğunu ve emlilerin üzerinden geçim sıkıntılarını kaldıracakları dört projelerinin olduğunu belirten Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Abdullah Akın, “Emekli ağabeylerimizin seçim gezilerimiz kapsamında bütün sıkıntılarını görüyoruz, bizzat şahit oluyoruz. Maalesef geçim sıkıntısıyla boğuştuklarını üzülerek izliyoruz. Bende Saadet Partisi Elazığ Belediye Başkan Adayı olarak huzurlarınızdayım. Tabi ki sizlerin maaşına zam yapmak gibi bir durumumuz elbette ki belediye başkanı olarak mümkün değil. Ancak şunu çok net bir şekilde ifade etmek istiyorum bütün emekli hemşehrilerimiz beni her zaman yanlarında bir kardeş, yeğen ve evlat olarak bulacaklar. Biz inşallah emekli abilerimize dört tane güzel projemiz var.

Projelerimizle emeklilerimizin üzerinden geçim sıkıntılarını kaldırabilmemiz için birlerini iki, ikilerini üç etmek için alım gücünü yükselteceğiz. Nasıl yapacağız. Birincisi öncelikle halk ekmek fabrikasını kuracağız. Ucuza ekmeğe herkes ulaşacak. İkincisi aynı Konya’daki TORKU gibi bütün memleketimizde üreticilerimizde üretilen eti, sütü, tereyağı paketleyip yöresel ürün satış noktasında halka arz edeceğiz. Üçüncüsü ise emekli kart ile anlaşmalı noktalardan yüzde 50 indirimli alışveriş yapacaklar. Dördüncü projemiz de emekli evi projemiz ile vakit geçirecekleri sosyal faaliyetlerini sürdürecekleri, düğününü, kınasını, nişanını yapacakları güzel bir emekli evi projesi yapacağız.” Dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sosyal Güvenlik Kurumu Sadaka Dağıtma Yeri Olmamalı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin