Tahmin Ve Uyarı İstasyonunun Beşincisi Çatalharman Köyü’nde Kuruldu

featured

Elazığ Çatalharman köyünde 2022 yılında projelendirilen tahmin ve uyarı istasyonu (TUS) İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç’ın katılımıyla faaliyete geçirildi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunana İl Müdürü Ali Kılıç; “ İlimizin Bitkisel ürün potansiyeli göz önüne alındığında polikültür üretimin varlığı gözlemlenmektedir. Polikültür tarım; üretimin her aşamada takibini gerektirmektedir. Bu takip iklimsel olayların net ve yerinden gözlemlenmesi ile mümkün olmaktadır. Bitki fizyolojisi sıcaklık, nem, yağış, gün uzunluğu, ışıklanma gibi pek çok etkenin tesirinde olmakla birlikte, hastalık ve zararlılarda da aynı etkenler mevcuttur. Yani hastalık ve zararlıların ortaya çıkması ve zarar oluşturması sıcaklık, nem, yağış, güneşlenme gibi iklimsel faktörlerin tesiri ile meydana gelmektedir. Bu durum zararlı etmenlerin gelişimini etkileyen iklimsel verilerin üretim yeri içerisinde takip edilmesini ve elde edilen bilgiler ışığında tahmin ve uyarı modelleri oluşturulmasını gerekli kıldığını” söyledi.

İl Müdürü Kılıç, Çatalharman köyünde beşincisi kurulan tahmin ve uyarı sistemini kullanılarak; “Bitki hastalık ve zararlılarının oluşumunu önceden tahmin edip, zamanında ve doğru ilaçlama takvimleri oluşturularak, gereksiz mücadeleden doğabilecek ekonomik kayıplar önlenecektir” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tahmin Ve Uyarı İstasyonunun Beşincisi Çatalharman Köyü’nde Kuruldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin