Tarımda Planlı Üretime Geçilecek

featured

İrfan ARSLAN

Tarımda planlı üretime geçilmesi için yapılan çalışmaların tamamlandığını belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, “Bir karış toprağın boş kalmasına veya amacı dışında kullanılmasına izin verilmeyecek. Üst üste iki yıl süreyle işlenmeyen tarım arazileri tespit edilecek ve bu arazilerin üretime kazandırılması için gelir arzı maliklerine ait olmak üzere kiraya verilecek.” dedi.

422 Sayılı Kanun ile uygulamaya konulacağı açıklanan Tarım sektöründeki yeniliklerin amacının üretimi ve üreticiyi konuma, üretimde planlı döneme geçilmesi ve su ve tarım ilişkisini sağlayarak üretimde planlamaya geçilmesi olduğunu belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç şunları söyledi.

“Arz ve Talep miktarı dikkate alınarak tarım havzası veya işletme bazında hangi ürün veya ürün gruplarının üretileceği belirlenecek.

Biz ilimizde tüm ilçelerimiz ve köylerimizde toprak analizlerini yaptırıyoruz. Bu çalışmamızın çok büyük bölümünü tamamladık. İlimizde ki toprak yapısı ve bu yapıya göre üretim planlaması yapıyoruz. Böylece ilimizde üretim rekoltesini artırmayı amaçlıyoruz. Kullanılacak tohum, gübre ve dekar başına alınacak verimi görecek böylece üreticimize daha çok kazandıracak, ülkemize daha fazla kazandıracağız. İklim değişikliği dikkate alınarak, doğal kaynaklarımızın sürdürülebilir kullanımına önem verilecek.” dedi.

BİR KARIŞ TOPRAK BOŞ KALMAYACAK

Tarım ve Orman İl Müdür Ali Kılıç, üretim kaynakları optimize gedilecek ve tarımsal hasılat artırılacak diyen Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, “Bir karış toprağın boş kalmasına veya amacı dışında kullanılmasına izin verilmeyecek. Üst üste iki yıl süreyle işlenmeyen tarım arazileri tespit edilecek ve bu arazilerin üretime kazandırılması için gelir arzı maliklerine ait olmak üzere kiraya verilecek.

Üretim yapılan alanlar kayıt altına alınacak. Tapu veya mülkiyete dayanan kayıt yerine, üretimin yapıldığı tüm alanlar kayıt altına alınarak bu alanların desteklemelerden yararlandırılmasına imkân sağlayacak.” dedi.

5488 sayılı tarım kanunun 13. Maddesinde sözleşmeli üretim ile ilgili olarak düzenleme yapılmak suretiyle Sözleşmeli Üretim Yaygınlaştırılacak diyen Tarım ve Orman il Müdürü Kılıç, “Çiftçi ile alıcı arasındaki güç dengesizlikleri giderilecek ve özellikle küçük üreticilerimizi korumak amacıyla tüm yargılama ve icra takip giderlerinden üreticilerimiz geçici olarak muaf tutulacak. Bu giderler avans olarak ödenecektir.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tarımda Planlı Üretime Geçilecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin