İpek Yolu Uluslararası Çocuk Ve Gençlik Çalışmaları Merkezi’nde Afad desteği ile Türkiye’nin birçok ilinden gelen 60 genç Temel Afad Gönüllüsü olabilmek için eğitim aldı. Katılımcıların yeme içme konaklama ve eğitim masrafları İpek Yolu Çocuk ve Gençlik Vakfı tarafından karşılandı.

Bu kapsamda 60 gence Temel İlk Yardım, Tamp-Aydes, Hafif Arama Kurtarma,  Temel Malzeme Kullanımı, Kbrn Farkındalık,  İnsani Yardım, İpler Ve Düğümler, Afet Farkındalık,  Çadır Kurma konularında eğitim verildi.

 

 

Eğitimlerin tamamlanmasının ardından, katılımcılar Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından akredite edilerek “AFAD Gönüllüsü” unvanını aldı.

Eğitim sonunda gençlere yönelik tatbikat düzenlendi.

 

 

PIHTILI: “İLİMİZDE 10 BİN 500 TANE AFAD GÖNÜLLÜMÜZ VAR”

Türkiye’deki AFAD gönüllülerinin aldıkları eğitimlerle ilgili bilgi veren AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, AFAD Gönüllüleri ile deprem sürecinde yaptıkları çalışmalara değindi. Pıhtılı, “Türkiye genelinde AFAD Gönüllüsü sistemi devrede. İlimizde de şuana kadar 10 bin 500 tane AFAD gönüllümüz var bunlar çeşitli eğitimlerden geçtikten sonra biz kendilerini teorik eğitime alıyoruz. Gençlik Merkezi’ndeki 60 gönüllümüzü bu eğitimlerden geçirdik. Şuanda ilimizde 10 bin 500 tane temel afet gönüllümüz 400 tane AFAD gönüllümüz var. Hiroşima’ya atılan atom bombasının 2.1 trilyon Joull etkisindeyken Maraş depremindeki etki 30 katrilyon Joull yıkım etkisine sahip bir afette bile biz bu kadar kısa bir sürede bölgenin yaralarını gönüllülerimizle birlikte sardık” dedi.

 

 

NAZIRLI: “DEPREM SONRASINDA YAPILMIŞ EN ANLAMLI PROJELERDEN BİRİ”

Başlatılan projenin çok önemli olduğunun altını çizen Ak Parti Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı, afetler konusunda vatandaşlarında bilinçli olması için eğitimlerin verilmesi gerektiğini aktardı. Nazırlı, “Bu projenin gerçekten deprem sonrasında yapılmış en anlamlı projelerden biri olduğunu sizlere ifade edebilirim. Biz bunları mahallelerimizde de çok konuştuk yapalım bu programı herkes bir afet durumunda olaya enazından hızlı bir şekilde müdahale edebilecek doğru müdahale edebilecek şekilde eğitimleri alsın istiyoruz. Dolayısıyla bu programın anlamı ve önemi bizim için çok büyük” dedi.