Temel Bilgiler Ve Kavramlar Ön Plana Çıkacak

8

İrfan ARSLAN

Bu hafta sonunda yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavı öncesinde öğrencileri uyaran KURSDER Başkanı Veli Aksu, öğrencilerin hafta sonunda sınav heyecanı yaşamamaları için Cumartesi günü sınava girecekleri yeri mutlaka gidip görmelerini ve hatta sırasına oturup yanında götüreceği bir deneme testini çözmelerini istedi. Aksu, “Sınav da temel bilgilere yönelik sorular sorulacak.” dedi.

Başkan Aksu, 02.06.2024 Saat: 09.30’da LGS (Lise giriş sınavı)  Sınavına girecek olan öğrenciler için tavsiyelerde bulundu.

Kursder Başkanı Veli Aksu, “2020 yılı öncesinde kadar MEB önceki yıllarda çıkmış ezbere dayalı sorular üzerindeki değişkenlerden hatta ezbere dayalı konuların belli soru tiplerini benzerlerinin tekrar sorardı. Hatta her yıl bir önceki yılların %40 oranında benzer sorular sorarlardı. Ancak 2020 yılından 2023 yılına kadar soruları incelediğimizde soru stillerinde ciddi değişim yapmış. Aslında yeni LGS sınav soruları önceki LGS sınav sorularından çok daha kolay bir sınav” dedi.

Eski sınav soru alışkanlıklarının değiştirmedikleri ve öğrencilerin sınava değil soru bankalarına hazırlandıklarının altını çizen Başkan Aksu , “Temel bilgiyi soruyor, yani bir konuyla ilgili öğrencinin temel olarak bilmesi gereken tanımlamalar, temel ilke, sentez, analiz ve günlük hayattaki uygulamalar en alt seviyede sorular soruyor. Ama bunları sorarken de şunu yapıyor; konu anlatılırken tanımları içerisinde gizlice yer almış temel özellik ve kavramlara dayalı soru tiplerini soruyor.”

PROVA YAPIN

Kursder Başkanı Veli Aksu, öğrencilere sınav gününden önce prova yapmalarının kendileri açısından önemli olduğunu, bunu yapmaları ile sınav stresini ve heyecanını yeneceklerini belirterek şunları söyledi.

“Öğrencilere önerilerimiz, Pazar gününe kadar uyku saatlerini düzenlemeleri yani; Sabah sınava girecekmiş gibi akşam uyuma ve sabah kalkış saatini ayarlamaları.

1 Haziran Cumartesi günü sınava sınav provası yapmaları. Prova nasıl yapılmalı. Cumartesi günü sabah saat 07.00’da kalkıp kahvaltı yapıp deneme sınav kitapçıkları, optik cevap kâğıdı, kalem, silgi, kimlik belgesi ve sınav giriş belgesini alarak saat 09.00’da Sınava gireceği okula gidip okul müdürü veya yardımcısının müsaade alarak sınav salonuna gidip kendi sırasına oturup sırası kırık veya eğrilik varsa ilgili müdür yardımcısı ile görüşüp sırasını değiştirmesini talep etmeli ve sırasında yanında getirdiği denemesini yapması ertesi gün yani Pazar günü gireceği gerçek sınav heyecanını atmış olacaktır.

2 Haziran Pazar günü Birinci oturumu sözel alan saat 9.30’da başlar toplam 50 soru 75 dakika sürer; (Türkçe 20 soru, T.C inkılap tarihi Atatürkçülük 19 soru, Din Kültürü ve Ahlak 10 soru, İngilizce 10 soru)Birinci oturum 10: 55′ te biter.

35 dakika ara verilir bu arada öğrenci arkadaşları veya anne, baba, kardeşlerle soruları asla ve asla konuşmamalı, tartışmaları ve sorular hakkında yorumlar yapılmamalı.

İkinci oturum ise saat 11.30’da başlar. süresi 80 dakikadır. (Fen 20 soru ve Matematik 20 soru) gireceği LGS Sınavında Turlama tekniği kullanılmalı.

Sınav sonuçları 28 Haziran’da açıklanacak. Sınava girecek olan tüm öğrencilere başarılar diliyorum.”

 

Exit mobile version