6 Şubat depremlerinin yıktığı Elazığ dahil 11 şehri ayağa kaldırmak için yürütülen konut çalışmaları sürüyor. Bu çerçevede hükümet, depremzede kiracıları da sevindirecek bir adım atma hazırlığına girdi.

Edinilen bilgiye göre yapımına başlanan kalıcı konutlardan ihtiyaç fazlası olanlar depremzede kiracılara verilecek. Kalıcı konutların hak sahiplerine dağıtımı sonrasında ise net konut sayısı ortaya çıkacak. Sonrasında da deprem bölgesinde afet sırasında kiracı olup konut almak isteyenlerden başvuru alınacak.

Başvuru süreci netleşmediği çalışmada, depremde evleri yıkılan ağır hasar ve orta hasar alan evlerde yaşayan kiracılara öncelik tanınacak. Gerekli başvuruların ardından evi yıkılmış, ağır, orta hasarlı konut sahiplerinin konteynerde ya da kira desteği alarak konutta kalıp kalmadığına bakılacak.

Başvuruların belirlenen konut sayısının üzerinde olması durumunda ise ilk etapta kuraya başvurulacak. Deprem sonrası farklı bölgelere taşınanların da başvurabilmesi için başvuruların çevrimiçi alınması da gündemde. Bölgede halen ikamet edenler ise bizzat ilgili kurumlara başvuru yapabilecek. Başvuruda kiracıların hane halkı sayısı, gelir düzeyi, yaş, şehit engelli ve gazi yakını gibi kriterlere bakılabileceği belirtiliyor. Tüm detaylar ise çalışmanın sonucunda netleşecek.

Edinilen bilgilere göre, rezerv alanlardaki evler ve yerinde dönüşümün dışında açık kalması durumunda ise ek konutlar yükselecek. Depremin ardından konteynerde kalan kiracılara kira desteği verilmiyor. Kira desteği alan kişiler ise konteyner da yer almıyor.

Ev verilecek kiracıların da ödeme planının hak sahipleri ile aynı olması bekleniyor. Buna göre, kiracılar kira öder gibi ev sahibi olacak. Yapılacak çalışmanın bayram tatilinin ardından açıklaması bekleniyor.

6 Şubat depremlerinin ardından kalıcı konutlar için düğmeye basan hükümet iki yıl içinde yaklaşık 600 bin konutu tamamlamayı hedefliyor. Geçen süre içinde inşa edilen konutlar parça parça hak sahiplerine teslim ediliyor. Bu çerçevede bu yıl sonuna kadar 200 bin konutun teslimi hedefleniyor.