Toplu Taşımada Klima Çilesi

featured

Yaren KAYA

Toplu taşıma araçları şehir içi ulaşımda vatandaşların en çok tercih ettiği ulaşım yöntemidir. Özellikle sabah işe giderken ve iş çıkışı toplu taşımalarda yoğunluk yaşandığı için vatandaşlar bunalıyor ve klima ile ferahlama ihtiyacı duyuyor.

Tüm yurtta son yılların en sıcak günleri yaşanıyor. Bu bunaltıcı havalarda toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlar klimaların açılmamasıyla daha fazla zorluk çekiyor. Yakıta gelen son zamlar il genelinde toplu taşıma araçlarının sadece fiyatlarına yansımadı, şoförler tasarruf yapma adına klimaları da kapattı. Klima açmak yerine kapı açık bir şekilde yolculuk yapılması vatandaşların hayatını tehlikeye atıyor.

KLİMA AÇMAMANIN CEZASI 208 TL

Şehir içi ulaşımın vazgeçilmezi olan Toplu Taşımlarda şoförlerin yaz aylarında klima açması zorunlu hale getirildi. Hava sıcaklığı 25 dereceyi geçtiğinde klimaların açılması gerekmektedir. İlgili mevzuata göre Toplu Taşıma Araçlarında Klima açmamanın cezası 208 TL. Olarak kararlaştırılmıştır. Şoförler kuralları ihlal edip klimaları açmak yerine vatandaşların canını hiçe sayarak kapıları açarak yolculuk yapıyor.

ŞOFÖR ZAM AZLIĞINDAN, VATANDAŞ KLİMASIZLIKTAN ŞİKÂYETÇİ

Toplu Taşıma araçlarını kullanan vatandaşlar klima açılmamasından minibüs hattındaki şoförler ise akaryakıta gelen zamlardan dolayı seferlerin maliyeti kurtarmamasından şikâyetçi. Akaryakıta gelen zamlar bilet ücretlerine yansıdı zamların yapılması şoförleri memnun edecek nitelikte olmadı. Araç şoförleri de seferlerin maliyeti kurtarmamasından dolayı tasarruf yapmaya başladılar. Fakat olan yine vatandaşa oldu. Klimaların kapatılıp kapıların açılması herkesin hayatını tehlikeye atıyor.

KAPASİTESİNİN ÜSTÜNDE YOLCU ALIYORLAR

Toplu Taşıma Araçlarında alınan yolcu sayısının aracın koltuk sayısı ile aynı olması gerekirken şoförler kuralları hiçe sayarcasına ayakta da yolcu alıyorlar. Araçların ağzına kadar dolu olup klimalarında açılmamasından dolayı vatandaşlar yolculuk sırasında havasızlık nedeniyle zor anlar yaşıyor. Şoförlerin, yolcuların hayatını hiçe sayan davranışlarına maruz kalan vatandaşlar; “Hava çok sıcak diye toplu taşıma araçlarına biniyoruz fakat araçlar dışarıdan daha sıcak camlar açılmıyor, klima açık değil, arabaları tıka basa dolduruyorlar üstüne kapıyı da açık bırakarak yolculuk yapıyoruz birisi dengesini kaybedip düşse bunun sorumlusu kim olacak ya da bir kaza geçirsek yolda hepimiz kapıdan savruluruz insan hayatı taşıyorlar bu vebalı ödemek zor. Tamam, onları da anlıyoruz hayat şartları artık çok zorlaştı akaryakıta her gün zam geliyor onlarında evlerine ekmek götürmeleri için tasarruf yapmaları gerekiyor ama bizlere de yazık nefessiz kalıyoruz, yolda giderken can güvenliğimiz yok.” dediler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü
Toplu Taşımada Klima Çilesi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin