Geçtiğimiz ay Esnaf Kefalet kredisi kullanan esnafların faiz oranlarında artış gerçekleştirilmişti. Faiz Artırımı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Elazığ Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman, yeni faiz oranlarının hali hazırda kullanılmış mevcut esnaf kredilerine yansıtılmasının doğru olmadığını ve Elazığ’ın diğer deprem illerinden ayrı tutulmasına anlam veremediklerini söyledi.

Başkan Toraman: “Elazığ’da hala yıkımlar devam ediyor bunu kimse inkar etmesin. Gözümüzü hiç açamadık esnaf çalışma hızını göremedi bir düzene giremedi bu bir gerçek. Biz bir Malatya gibi değiliz, Adıyaman, Maraş gibi değiliz ama şuanda onlardan geri kalan yanımızda yok. Bu esnafın faizleriyle ilgili biz neden bu illerin dışında kaldık, neden dışarıda bırakıldık? Sahipsiz mi kaldık? bu unutulacak bir şey değil çarşıya çıkıyorsun esnafın ilk sorusu bu oluyor.” Dedi.

Toraman, esnafların işlerinin yarı yarıya düştüğünü söyleyerek, Elazığ Milletvekillerinden kredi faiz oranlarının düşürülmesi noktasında kendilerine destek vermelerini isteyerek: “ben bu konuyla ilgili yine birlik başkanına söyledim bir araya gelelim siyasilerimizle bir daha gidelim. Kolay değil 80 90 milyar kimse böyle bir para kazanamıyor. Bu şehirde yıkımlar hala devam ediyor, süreç bitmiş olsa neyse esnaf %60 %70 iş kaybına uğramış. Bu esnafa yazık, buradan siyasilerimize sesleniyoruz esnafımıza yazıktır bu işin takip edilip önüne geçilmesi lazımdır. Bizim diğer illerden ayrılacak bir sebebimiz yok.” Dedi.