Tunç: Elazığ’a 21 Yıl İçerisinde 3,5 Milyar Yatırım Yapıldı

featured

Yaren KAYA

Bazı ziyaret ve incelemeler için Elazığ’a gelen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç Deprem sonrası yoğunlaşan tespit davaları ve diğer davalarla ilgili ihtiyacı karşılayabilmek için 131 yeni mahkeme kurduklarını belirterek, “İhtiyaç olursa 189 yeni mahkemenin kurulması ile ilgilide hazırlık sürecimiz devam ediyor.” dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç programları çerçevesinde Elazığ’da ziyaret ve incelemelerini sürdürdü. Elazığ’a gelen Bakan Tunç ilk olarak valiliği ziyaretti. Toplantıya, Bakan Tunç’un yanı sıra Vali Ömer Toraman, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Prof. Dr. Erol Keleş ve Ejder Açıkkapı, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Baro Başkanı Melih Efe ve il yöneticiler katıldı. Toplantıda Vali Ömer Toraman tarafından deprem sonrası il geneli yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Yılmaz Tunç. Ardından açıklamalarda bulundu.

6 Şubat depreminde 50 binden fazla vatandaşın hayatını kaybettiğini 1 Milyona yakın konutun ise yerle bir olduğunu dile getiren Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Dün akşamdan itibaren Elazığ’a gelerek bir takım ziyaretler ve incelemelerde bulunduk. Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız, Milletvekillerimiz ve İl Yöneticileriyle gerçekleştirmiş olduğumuz toplantılarda Elazığ’da yapılan Bakanlığımız ilgilendiren hususlarla ilgili istişarelerde bulunduk. Elazığ’da 11 vilayeti etkileyen 6 Şubat depremlerinden etkilenen bir vilayetimiz bu anlamda da deprem sonrası yapılan çalışmaları hem diğer bakanlıklar nezdinde hem de Adalet Bakanlığı nezdinde yapılan çalışmaları ve yapılması gereken çalışmaları hep beraber değerlendirdik. 6 Şubat Depreminde 50 Binden fazla canımızı kaybetmiştik, 1 Milyona yakın konut yerle bir olmuştu. Dünya tarihinin en büyük deprem afetiyle karşı karşıya kalmıştık. Şimdi de yaraları sarmanın ve şehirleri yeniden ayağı kaldırmanın mücadelesini veriyoruz. Bu anlamda da Elâzığ’da önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Genel olarak Adalet Bakanlığı olarak deprem sonrası yapılan çalışmaları bir kez daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Deprem anından itibaren Adalet Bakanlığında da 7/24 esasına göre bir kriz merkezi oluşturulmuştu ve bu kriz merkezi çerçevesi içerisinde AFAD ile birlikte önemli koordinasyon çalışmaları gerçekleştirilmişti. Bölgedeki depremde zarar gören illerimize Mimar, Mühendis ve Teknik elamandan oluşan 984 bilirkişi, burada vefat eden vatandaşlarımız için DNA ve kimlik tespitleri çalışmalarını yapmak üzere 518 Adli Tıp Uzmanı gönderilmişti. Diğer İllerden 1000 civarında hâkim ve savcımız bölgeye gönderilmişti. 7500 toplam personel başka illerden kardeş adliye projesi çerçevesi içerisinde deprem bölgesindeki illerimize gönderilmişti. Yine cezaevleri arama kurtarma ekiplerimiz var CEKUT arama kurtarma ekibi 326 gönüllüden oluşan cezaevi memurları genelde bu gönüllülerden onlarda Kahramanmaraş’ta görevlendirilerek 41 vatandaşımızı enkazdan canlı olarak kurtarmışlardı. Onlara da teşekkür ediyoruz. Adalet Bakanlığı olarak kaybımızda olmuştu, Adalet Bakanlığı yargı çalışanları olarak. 1 hâkim, 99’u Avukat, 10’u stajyer avukat olmak üzere 109 Avukat ve diğer kalanı da Adliye personeli olarak 231 yargı çalışanımız da depremde kaybetmiştik.” dedi.

“473 MİLYON LİRALIK BİR HARCAMAYLA HASAR GÖREN KURUMLARIMIZ ONARILDI”

Deprem sonrası özellikle yoğunlaşan tespit davaları ve diğer davalarla ilgili ihtiyacı karşılayabilecek 131 yeni mahkeme kurduklarını belirten Tunç; “Deprem bölgesine deprem sonrası ihtiyacı karşılamak için özellikle yoğunlaşan tespit davaları ve diğer davalarla ilgili olarak ihtiyacı karşılayabilecek 131 yeni mahkeme kurulmasını sağladık, şuanda ihtiyaç olursa 189 yeni mahkemenin kurulması ile ilgilide hazırlık sürecimiz devam ediyor. 11 İlimizde 108 hizmet binası ve 89 lojman hasar tespiti süratle gerçekleştirildi ve bu kapsamda tespit edilen hasar durumuna göre onarımlar gerçekleştirildi ve bu onarımlara göre ödenekler gönderilerek 473 Milyon Liralık bir harcamayla az hasarlı ve orta hasarlı olan Adliyelerimiz ve Cezaevlerimiz onarılarak kesintisiz bir şekilde hizmet vermeleri sağlanmıştı. Ağır hasarlı 15 Adliyemiz var ve bu Adliye binalarımızın yapımıyla ilgili süreçlerimiz devam ediyor. Yine 11 Ceza İnfaz Kurumumuzda ağır hasar gördü. Ağır hasar gören Cezaevlerinde barındırılan 12 Bin Hükümlü ve Tutuklu başka Cezaevlerine nakledildi. Diğer hasarsız olanlar hizmet vermeye devam ediyor. Orta hasarlı olanlarda da onarımları gerçekleştirilerek hizmete açık hale getirildi.” dedi.

VATANDAŞLARIMIZIN SICAK YUVALARINA KAVUŞMALARINI SAĞLAYACAĞIZ

2020 yılında Elazığ’da yaşanan deprem felaketini hatırlatan ve yaraların hızla sarıldığını belirten Bakan Yılmaz Tunç; “Elazığ’da 2020’de bir deprem felaketiyle karşılaşmıştık. 37 can kaybımız olmuştu. Sivrice Merkezli bu deprem sonrasında AFAD ve TOKİ iş birliği ile Elazığ’da 25 Bin konut yapılarak hak sahiplerine teslim edilmişti. Bu dönüşüm ve sağlıklı yapılanma sayesinde 6 Şubat depreminde Elâzığ’ımız 2 can kaybımızın dışında çok şükür can kaybımız az olmuştu. 6 Şubattaki depremden sonra Elazığ’da 11 Bin hasarlı bina, 18 bin konuta tekabül ediyor. Bunların inşa süreci de başlamış durumda hızlı bir şekilde devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi “1 yıl içinde konutları inşa ederek vatandaşlarımızın sıcak yuvalarına kavuşmalarını sağlayacağız” demişti. Bu anlamda da deprem bölgesindeki illerimizi ziyaret ettiğimizde arazi de gördüğümüz binaların hızlı bir şekilde yükseldiği ve bu süreden daha kısa bir süre içerisinde konutların teslim edileceği yönünde ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın da açıkladığı gibi yerinde dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Elazığ 6 Şubat depreminde sadece kendi hasarlarıyla değil komşu illere de desek olana bir ilimiz. Elazığ Valiliğimizle, Belediyemizle, Adliyemizle ve tüm kurumlarıyla Malatya ilimiz başta olmak üzere destek olmuş ve diğer illerdeki depremzede vatandaşlarımıza kucak açmışlardır.” dedi.

“ELAZIĞ’A 21 YIL İÇERİSİNDE 3,5 MİLYAR YATIRIM YAPILDI”

21 yıl içerisinde Adalet Bakanlığı tarafından Elazığ’a 3,5 milyar liralık yatırım yapıldığını vurgulayan Tunç, “Geçtiğimiz 21 yıl içerisinde Elazığ’a Bakanlığımızca toplamda 3,5 Milyar liralık yatırım gerçekleşmişti. Elazığ’a Merkez Adliyemiz 2010 yılında tamamlanmıştı. Karakoçan adliyemiz hükümet binamızda inşaatı devam ediyor, %60 seviyeyesin de hızlı bir şekilde tamamlamanın gayreti içerisindeyiz. Kovancılar ilçemize müstakil bir adliye binası kazandıracağız, etüt proje çalışmalarımız da devam ediyor. Özellikle depremde hasar gören adliye personeli konutlarımız oldu bunların yapım süreçleri de devam ediyor. Sivrice Kadın Açık İnfaz Kurumumuz, Elazığ Merkez E Tipi Ceza İnfaz Kurumuz, Elazığ Merkez T Tipi Ceza İnfaz Kurumu, Elazığ 1 Nolu ve 2 Nolu yüksek güvenlikli Cezaevleri, Elazığ Merkez Açık İnfaz Kurumu daha önceki yıllarda 2016’dan itibaren tamamlanan yatırımlarımız. Buralarda da depremden sonra hasra söz konusu olmadı. Elazığ Çocuk Eğitim Evi depremde Ağır hasar görmüştü yeni yapım için 158 kişi kapasiteli proje ihalesine çıkmış durumdayız. Tutuklu ve hükümlü adli psikiyatri hastanesi Ülkemizde tek ve Elazığ’da 50 yatak kapasitesiyle önemli bir hizmet veriyor. Bu tür merkezlerin özellikle psikiyatriye ihtiyacı olan tutuklu ve hükümlülerin Türkiye’nin değişik yerlerinden buraya sevk edilerek burada tedavileri yapılıyor raporları düzenleniyor, 2018’den itibaren de Elazığ’da önemli bir ihtiyaca cevap veriyor. Deprem sonrasında da Elazığ’ımıza 2 yeni mahkeme kurulmasını sağladık. Mahkeme sayısını 56’ya yükseltmiş olduk.” İfadelerini kullandı.

“21 BİN HÜKÜMLÜNÜN 15 AĞUSTOS AKŞAMINA KADAR MÜRACAAT ETMESİ LAZIM”

Cezaevlerine dönecek olan 21 bin hükümlünün olduğunu belirten Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Kovid-19 izinleri 2020 yılının Nisan ayında çıkan bir kanun ile TBMM’de yasalaştı. Açık cezaevinde barındırılan hükümlüler Kovid iznine çıkarılmıştı ve bu izin 3 yıl sürdü. İzinde geçen sürelerde infazdan sayıldı. Bu süre 31 Temmuz 2023 tarihi itibari ile doldu. Süre dolmadan önce TBMM’de yeni bir yasal düzenleme yapıldı. Denetimli serbestlik tedbirine 5 yıl ve daha az süre kalanlar cezaevine geri dönmeyecek. Ama denetimli serbestlik için cezası 5 yıldan fazla olanlar, cezası daha yüksek olanlar cezaevlerine geri dönmüş olacaklar. Ayrıca bu düzenlemede kapalı cezaevlerinde barındırılan hükümlülerde acık cezaevine 3 yıl erken çıkmış olacak. Denetimli serbestlik olarak da açık cezaevinden 3 yıl erken denetimli serbestliğe çıkmış olacaklar. Düzenleme bu şekilde. Başvuruya 2 haftalık bir süre var. 15 Ağustos akşamına kadar başvurmaları gerekiyor. Geri dönecek olan yaklaşık 21 bin hükümlü var. 21 bin hükümlünün süresi içerisinde müracaat etmesi lazım. O süre de 15 Ağustos’ta sona eriyor. Süre içerisinde müracaat etmeyen hükümlüler haklarını kaybetmiş olur. Direkt kapalı cezaevine gitmiş olurlar. Müracaat ederlerse açık cezaevlerinde barındırılmaya devam ederler” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tunç: Elazığ’a 21 Yıl İçerisinde 3,5 Milyar Yatırım Yapıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin