Ovacık, Nazimiye fay hatlarını da içinde bulunduran ve Doğu Anadolu Fay hattı ile Kuzey Anadolu Fay hatlarının kesiştiği noktada bulunan, bilim insanlarının ‘deprem’ uyarısında bulunduğu Tunceli’de Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, askerlerden arama kurtarma ekibi oluşturdu.

 

 

Kahramanmaraş depreminde koordinatör Vali olan daha sonra da kararnameyle Tunceli’ye atanan vali Bülent Tekbıyıkoğlu’nun talimatıyla polis ve jandarma ekiplerinden oluşan 80 tim ve 1600 kişilik ekipler eğitilerek arama kurtarma tatbikatı yaptı.

 

 

Tatbikatta kent merkezindeki eski vali konağı olarak bilinen bina yıkılarak, enkaz alanları ve parkurlar oluşturuldu. Deprem tatbikatının başlamasıyla bazı ekipler araçlarla binanın çöktüğü alana hızlıca geçerek koordinasyon sağladı. Ardından genel kontrol, fiziki arama, köpekle ve cihazlı arama ile aletlerle enkaz çalışması yapıldı.

 

 

Tatbikatta 3 kişi yaralı kurtarılırken, ölen bir kişi enkazdan çıkarıldı. Tatbikat alanında, ekiplerin enkaz altındaki yaralı kişiyi kurtarma çalışmaları, gerçeği aratmadı.

 

 

 

TEKBIYIKOĞLU: “VALİLİK OLARAK ELİMİZDEN GELEN TEDBİRLERİ ALMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Gerçekleştirilen tatbikatların ardından konuşan Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, güvenlik güçlerinden oluşturdukları 1600 kişilik ekibe arama kurtarma eğitimleri vererek Tunceli’yi bir arama kurtarma okuluna dönüştüreceklerini ifade etti. Tekbıyıkoğlu, “Tunceli’de gelmesini istemediğimiz ama beklentisi olan bir deprem tehditi var. Valilik olarak elimizden gelen tedbirleri almaya çalışıyoruz. En önemli aldığımız tedbirlerden bir tanesi Tunceli’nin diğer illerden farklı olarak çok büyük bir güvenlik kuvveti var. Arkadaşlarımızla beraber yaptığımız çalışmada tam 1600 kişilik bir arama kurtarma ekibi oluşturuyoruz. Bu Tunceli’deki tayin döneminde bu arkadaşlarımızın bir kısmı gidebilir ama yeni gelen ekiplerle beraber Tunceli’yi adeta bir arama kurtarma okuluna çevirmeyi düşünüyoruz. Olur ki bizde olursa bizdekine müdahale edecek ama memleketin başta bir tarafından olursa Allah göstermesin olursa buradaki ekipler birbirine alışmış ekipler bir başka bölgedeki bu afetlere müdahale edecekler” dedi.

TEKBIYIKOĞLU: “İLİMİZDE BAZI KONTEYNER KENTLER OLUŞTURUYORUZ”

Vali Tekbıyıkoğlu, arama kurtarma eğitimleri haricinde Tunceli’de depreme yönelik yapılan diğer çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi. Tekbıyıkoğlu, “Tabi 6 Şubat depremiyle beraber bizim ilimizde genel etkilik kararı alınan illerden bir tanesi ve bununla ilgili çalışmalarımız devam diyor ve ilimizde bazı konteyner kentler oluşturuyoruz hak sahibi süreci tamamlanmadan bunu biraz da geniş tutuyoruz. Bir yandan hak sahiplerine verelim bir yandan da yıkılacak kamu konutları veya vatandaşlarımızdan ben evimi yıkacağım ama kalacak yerim yok diyenlere bunlara geçici olarak tahsisini yapacağız yeni lojmanlar yapılana kadar veya vatandaşımız kendi ihtiyaçlarını görünceye kadar. Tunceli topografisi münasebetiyle çok yolu olan çok kavşak noktasında olan bir il değil ilimizin bir Elazığ girişi ve Erzincan tarafından çıkışı var. Elazığ girişinde bir problem yok ama Erzincan çıkışından Mutu Köprüsü problem teşkil edebilir diye bir rapor hazırlattık ve ulaştırma bakanlığımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde tarihi Mutu Köprüsü yerine yeni bir köprü ulaşım kesintisiz sağlayacak Tunceli’nin kuzey hattıyla birleşmesini sağlayacak güvenli bir köprü yapmaya başlayacağız. Depremde belediyelerin çalışması için jeolojik etüt ve mikro bölgeleme sistemleri çok önemli. İlimizde henüz yerel yönetimler tamamlamıştı bunu Çevre Şehircilikle valiliğimizin yaptığı girişimlerin neticesinde mikro bölgeleme ve jeolojik etüt çalışmaları ilin tamamında ki bunlar çok geniş ve teknik çalışmalar bunları tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.