Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkıoğlu, olası bir depremde barınma ve arama-kurtarma çalışmalarında planlı şekilde hareket edebilmek amacıyla çalışma başlattı. Bu kapsamında Elazığ’a gelen Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, barınma planlaması kapsamında konteyner kentleri ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

 

 

Daha sonra Aşağıdemirtaş Konteyner Kente geçen Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu ve Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, burada kalan Ahıska Türkleri ile bir araya geldi.

 

 

Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Elazığ’daki Ahıska Türkleri’nin bir kısmının Ahlat’ta ikame edileceğini söyleyerek: “aslında Ahlat’taki hikayenizin başlangıcının sebebi benim ben o zaman Ahlat kaymakamıydım. 2015 2016 yıllarında Rusya Ukrayna bölgesine giriş yapmıştı sizin gibi hemşehrilerimiz zor durumda iki ateş arasında kaldılar. Köylerinizi gezdim gördüm. Orada bana çok misafirperver davrandınız. Türkiye Cumhuriyeti Ahıska Türklerini çok sevdiği için oraya gittiğimde çok farklı hikayeler duydum. Siz biraz daha şanslısınız diğerlerinin evleri küçüktü sizlerin evleri daha büyük olacak.” Dedi.

 

 

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman’da Elazığ’a toplamda 3459 Ahıska Türk’ünün kente geldiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ahıska Türkleri için yayımladığı iskan kararnamesi ile bin ailenin iskan edileceğini kaydetti.

Vali Toraman, 218 Ahıska Türkü ailenin Ahlat’ta iskan edileceğini belirtti.

 

 

Öte yandan Tunceli’de çöp kamyonundan düşerek beyin kanaması geçiren belediye temizlik işçisi Zülfü Çelikdemir’in tedavisi Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde sürüyor. Tunceli Valisi Bülent Tekbıyık, Tunceli Vali Yardımcısı Ertuğrul Arslan ile birlikte Zülfü Çelikdemir ve ailesini ziyaret etti.