Üreticinin desteklenmesi çözüm getirir

featured

İrfan ARSLAN

Et ve süt ürünlerinde yaşanan artışların temelinde girdi fiyatlarında ki artışların yer aldığını belirten Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, ”Biz geçtiğimiz yıl bunu öngörmüş ve Bakanlığımız yetkililerine ifade etmiş, et fiyatlarının 2022 yılında 100 liranın üzerine çıkacağını kamuoyu ile paylaşmıştık. Bunun önlenmesi için yapılacaklar bellidir. Burada en önemli olan kalem girdi fiyatlarının kontrol altına alınması, üreticilerin yaptığı çalışmaların artırılmasını sağlamak adına gerekli desteklerin verilmesi ve ihracatın tekrar gözden geçirilmesidir.” Dedi

GERÇEKLERİ SÖYLEMEK ZORUNDAYIZ

Ülkede sıkıntıların aşılması için gerçeklerin söylenmesi gerektiğini belirten M.Ali Dumandağ; “Biz bir sivil toplum kuruluşu ve işadamı olarak gördüklerimizi söylemek zorundayız. Biz bunları söyleyecek yetkililerde gerekli önlemleri alacak.

Şu an canlı dana fiyatı 45-46 TL arasında. Geçen yıl bu rakam 25-26 TL idi. Bugün baktığımız da kepek arpa fiyatları geçen yıla göre yüzde 100 ile 300 arasında artış göstermiş durumda. Geçen yıldan elinde hayvanı olan besici para kazanır. Besici yeni hayvan aldığında elindeki ürünü sattığında başabaş gelecek ya da zarar edecek. Kasap bugün 80 liraya et alıyor bunu sattığında yerine yeni et aldığında 85-90 liraya alıyor. Burada sabitlenmiş bir fiyat belirlense esnafta buna göre önlemini alır. Peynirci Kasap, sütçü hizmetini elektrik kullanarak veriyor. Bunlarda maliyetini artırıyor. Besicilerin ihtiyacını karşılamak üzere bazı önlemler alınmalı. Ülke dışından gelen bazı kişiler kepek fabrikasına gelip burada sözde bir işletme kurup tüm kepeği alıyor. Bunun önüne geçilmesi sağlanmalı.”diye ifade etti.

DEVLET KAR ETMEYEBİLİR

Üreticilerin zarar etmesinin önüne geçilmesi için Devletin tedbir alması gerektiğini belirten M.Ali Dumandağ; “Devletin bazı kurumları var. Tarım Kredi Kooperatifi, Et Süt Kurumu bu konuda tedarik yaparak vatandaşların problemine çözüm getirecek adımları atabilir. Burada bu kurumların kar etmeden hatta gerekirse zarar etmesi sıkıntı oluşturmaz. Devlet görev zararı olarak karşılayabilir. Burada bir besici batarsa bununla birlikte onlarca kişi batar. Bugün Ukrayna-Rusya savaşından dolayı bu bölgeden gelen ham maddeleri sıkıntıya soktu. Soya küspesi, ayçiçeği küspesi gibi ürünler gelmiyor. Üretim olmadan gelişme olmaz. Ben bu konuda yetkililerimize, betona yatırım yapılacağına, üretim için kurulan tesislere destek verilmiş olunsaydı bu işletmeler batma riski taşımaz üretim yaparak problemlerin çözümü için gerekli adımlar atılırdı.”

YÜZDE 48’LİK ZAM VATANDAŞLARIMIZI SIKINTIYA SOKACAKTIR

Üretim yapan sektördeki girdi fiyatlarının mutlaka düşürülmesi veya sübvansüve edilmesi gerektiğini belirten Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ; “Üretimi yapılan hayvanların öncelikle ülke içindeki ihtiyacı karşılaması yapılmalı. İhracat mutlaka yapılmalı. Buna karşı değiliz. Yetkililerimizin bu konuda bir değerlendirme yapması, öncelikli olarak iç piyasanın ihtiyacını tespit ederek bunu karşılaması, arta kalanın ihracata yönlendirilmesi sağlanmalı. Bunu Bakan Yardımcılarımız ile de paylaşıyoruz.İlimizdeki üreticilere yardımcı oluyorlar.Ancak bu sürekli değil. Bugün et fiyatlarına yapılan yüzde 48’lik zam vatandaşlarımızı sıkıntıya sokacaktır. Üreticilerin mutlaka desteklenmesi gerekir. Bugün tabiri caiz ise beş yıldızlı otel ayarında modern çiftlikler yapılmış. Ancak burada üretim konusunda sıkıntı yaşanıyor. Bu tür tesislerin işletme kredisi verilerek desteklenmesi gerekir. Çünkü burada üretim yapılacak ve bu da sıkıntıyı giderecek. İlimizde son derece verimli ovalarımız var. Bu ovaların sulu takıma kazandırılması ilimiz için sıkıntıya çözüm getirecek üretimi yapacaktır. Üretim olduğu zaman ülkemizin sıkıntılarına çözüm getirilecektir.

İnşallah bu günler ve sıkıntılar geçicidir. Ramazan arifesindeyiz. İyi bakalım iyi görelim. Olumsuzluklara teslim olmayalım. Çalışalım üretelim. Üretim olmadan bu memlekette gelişme olmaz.Devletimizin üretimi desteklemesi gerektiğini birkez daha belirtmek istiyorum” dedi

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
 Üreticinin desteklenmesi çözüm getirir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin