Üreticiye Eziyet Etmeden Kolaylık Sağlanmalıdır!

featured

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar DURAN, Elazığ’da Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ürünlerini satmak için büyük çaba harcayan üreticilerin sorunlarına dikkat çekti.

Yaşanan deprem felaketlerinden ve kangren hale gelmiş sulama sorunlarından ötürü Elazığ’da uzun yıllardır üreticilerin perişan durumda olduğunu söyleyen CHP Elazığ İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar DURAN, “Toprak Mahsulleri Ofisi yeterli alımı zamanında yapmıyor, üreticilere zamanında randevu vermiyor, üreticinin ürünlerini almakta ise çeşitli zorluklar çıkartıyor ve üreticiyi tüccarlara mahkûm ediyor’’ açıklamasında bulundu.

‘’ULUOVA BÖLGESİ’NDEKİ ÜRETİCİ CİP KÖYÜ’NE TRAKTÖRLE NASIL GİDECEK?’’

Açıklamalarına Elazığ’ın Cip Köyü’nde yer alan Toprak Mahsulleri Toplama Ofisi’nin uzak olmasından ötürü yaşanan sorunları anlatarak sürdüren Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar DURAN; ‘’Toprak Mahsulleri Ofisi arpa ve buğday alımında üreticilerimize büyük zorluk çıkarıyor. Elazığ’ın bir ucu olan Uluova bölgesindeki üreticiler, Cip Köyü’ndeki Toprak Mahsulleri Ofisi Toplama Merkezi’ne çağıran yetkililer bu kavurucu sıcak havalarda, üreticilerin Uluova Bölgesi’nden, Kuzova Bölgesi’ne traktörle ne zorluklar ile gideceğini hesap etmiyor adeta üreticilere eziyet ediyor. Bir şekilde Toprak Mahsulleri Ofisi’ne giden üreticilere ise ürünlerinizi randevulu bir şekilde kontrol edip, satın alacağız beyanında bulunan yetkililer ürününüz de protein eksikliği ve çeşitlik hastalıklar var diyerek alım yapmayıp üreticileri mağdur ediyor’’ dedi.

“RÖMORKLU DAMPER ŞARTI KALDIRILMALI VE ÜRÜNLER ALINMALIDIR!”

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin koyduğunu Römorklu Damper sisteminin de yanlış olduğunu belirten Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar DURAN; ‘’Ürün alımlarında da çeşitli şartlar koyan, ülkemizin zorlu ekonomik koşullarından ve yaşanan geçim sıkıntısından bihaber olan Toprak Mahsulleri Ofisi yetkilileri, büyük umutlarla geçinmeye çalışan üreticilerimize römorkların damperli olması şartını koymuş. Ben Toprak Mahsulleri Ofisi yetkililerine sormak istiyorum. Ürün satmak, geçinmek ve evine ekmek götürebilmek için üreticiler römorklu damper mi kiralasın? Bilindiği üzere hali perişan olan Elazığ’daki üreticilerin %80’inde maalesef damperli römork yok’’ dedi.

“ÇİFTÇİLERİ TÜCCARA MAHKÛM ETMEYİN!”

Ürünlerini Toprak Mahsulleri Ofisi’ne satamayan ve tüccarlara boyun eğmeyen üreticilerinde sorunlarına dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar DURAN; ‘’Çeşitli bahaneler dinleyerek ürünlerini Toprak Mahsulleri Ofisi’ne satamayan üreticilerimiz 9 bin 250 TL’ye satması gereken buğdayı ve 7 Bin 500 TL’ye Toprak Mahsulleri Ofisi’ne satması gereken arpayı yarı fiyatına tüccarlara satıyor. Yaşanan bu durumun nedeni ise yukarıda belirttiğim gibi Toprak Mahsulleri Ofisi yetkililerinin çeşitli bahaneler üretmesi ve üreticilerimize kolaylık sağlamamasıdır. Ürünlerini yarı fiyatına tüccarlara satmayıp, boyun eğmeyen çiftçiler ise ürünlerinin çürümesini bekliyor. Bilindiği üzere bu sene Tarım Kredi Kooperatifleri de ürünleri almıyor. Tarım Kredi Kooperatifi’ne borçlu olan üreticilere de çeşitli kolaylıklar sağlanmalıdır. Tarım Kredi Kooperatifi, üreticilerden borcu kadar olan ürünü satın alsa üreticilerimiz az da olsa rahatlar ve borç yükünden bir nebze kurtulur.

Toprak Mahsulleri Ofisi ürünleri almakta çeşitli yardımlar sağlamazsa, Tarım Kredi Kooperatifi üreticilere kolaylık sağlamazsa ilerleyen günlerde Türkiye de büyük bir üretim krizi yaşanacaktır” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Üreticiye Eziyet Etmeden Kolaylık Sağlanmalıdır!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin