Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısı ile Elazığ İl Sağlık Müdür Vekili Uzm. Dr. Ramazan Gürgöze, kurbanlık hayvanların kesimindeki yaralanmalara ve kurban eti tüketimine bağlı meydana gelebilecek hastalıklara karşı vatandaşları uyardı.

Kurbanın kesimi, kurban etinin parçalanması ve doğranması sırasında meydana gelebilecek yaralanmalara karşı vatandaşlara çeşitli sağlık önerilerinde bulunan Uzm. Dr. Ramazan Gürgöze, hemen müdahale edilmediği takdirde sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğuran ciddi kesik ve yaralanmalar için doktora başvurulması gerektiğini söyledi.

 

 

Kurban etinin sağlıklı bir biçimde tüketilmesi ve saklanması konusunda da önerilerde bulunan İl Sağlık Müdür Vekili Uzm. Dr. Ramazan Gürgöze; “ Et, çok yüksek protein içermesi sebebiyle mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Dolayısıyla kurban kesildikten sonra etler dış ortamda ve oda sıcaklığında uzun süre bekletilmemekle beraber etler ve sakatatlar kesinlikle çiğ veya az pişmiş bir şekilde tüketilmemelidir. Bir insanın günde ortalama 50 ila 100 gram protein ihtiyacı bulunmaktadır. İhtiyaçtan fazla et tüketimi böbreklerimiz başta olmak üzere çeşitli organlarımız üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır’’ şeklinde ifade etti.

Etin demir yönünden oldukça zengin bir besin olduğunu belirten Uzm. Dr. Gürgöze; “Vatandaşlarımızın ileride tüketmek üzere buzlukta saklayacakları kurban etlerini oda sıcaklığı ortamında değil de, yine buzdolabında (yaklaşık +4˚C) çözdürmeleri gerekmekte ve çözdürülen etler de tekrar dondurulmamalıdır. Etin içindeki vitamin ve mineral kaybını önlemek amacıyla et pişirme tekniği olarak kızartma yerine haşlama veya fırınlama tercih edilmelidir. Kurban Bayramında kesilen hayvanların kistli sakatatlarının kesinlikle kedi köpek ve benzeri evcil hayvanlara yedirilmemesi ve derin bir çukura gömülmelidir. Kistli sakatatlardan bulaşan Kist Hidatik (Ekinokokkoz) dediğimiz hastalığın belirtileri arasında yer alan ve kişide bulantı, kusma koyu renkli idrar, karın ağrısı, karın şişliği gibi şikayetlere neden olan durumlarda sağlık kurumuna başvurulmalı ve tıbbi yardım alınmalıdır. Bu vesile ile tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramını tebrik eder, bu mübarek iklimin ülkemize, milletimize ve İslam âlemine barış, huzur ve mutluluk getirmesini dilerim” dedi.