Geçtiğimiz günlerde Elazığ’da somun ekmeğin 10 TL’den satılması kararına karşı Elazığ Valisi Ömer Toraman, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasına itirazda bulunmuş ve oy çokluğuyla kabul edilerek yeniden 8 TL’den satılması kararlaştırılmıştı.

Kararın ardından Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği 27 Mayıs Pazartesi günü somun ekmeğin 10 TL den satılmasına dair karar aldı.

Elazığ Valiliği, ekmek fiyatının yeniden 10 TL olması üzerine yeniden itiraz edileceğini ve hukuki sürecin başlatılacağını duyurdu.

Elazığ Valiliği’nden yapılan açıklamada ülke genelinde en pahalı somun ekmeğin Elazığ’da tüketilmesine karşı bir sebep olmadığı belirtilerek; “Ekmeğe yeni zam geldi” haberi ile ilgili olarak Valiliğimizce aşağıda yer alan açıklamayı yapma zaruriyeti doğmuştur. İlimizde faaliyet gösteren ekmek üreticilerinin bir kısmı Ticaret ve Sanayi Odasına kalan kısmı da Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine kayıtlıdır. 16.05.2024 tarihinde Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasının somun ekmeğin 10 TL den satılması kararına karşı Valiliğimizin, halkımızın uygun fiyattan somun ekmeğe ulaşabilmesi için yapmış olduğu itiraz, komisyonda oy çokluğu ile kabul edilmiş; 17.05.2024 tarihinden itibaren somun ekmeğin 8 TL den satılması için karar alınmıştır. Ancak bu defa da Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği 27.05.2024 tarihinde somun ekmeğin 10 TL den satılmasına dair karar almıştır. Alınan bu tarife değişikliği kararına karşı valiliğimiz tekrar itiraz edecek ve kanunun vermiş olduğu yetki çerçevesinde hukuki süreç başlatılacaktır. Ülkemizde en pahalı somun ekmeği Elazığlı hemşerilerimizin tüketmesi için makul bir sebep görünmemektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.