Bakanlık Belirledi

featured

Haberkent

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca ilimizde yapılmasına karar verilen Hafif Çelik Konut yapım işi için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Davet usulü ile Müteahhitlere teklif mektubu gönderdi içerikli haberimize Elazığ Valiliğinden açıklama ile cevap verildi.

Elazığ Valiliği yaptığı açıklamada “İlgili haberdeki ihale sürecinde ki çalışmalar 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 21/b Maddesi gereğince Pazarlık Usulü ile ihalesinin yapılması hususunda Bakanlık Makamı oluru alınmış ve mezkur işlere ait ihale dokümanları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığınca hazırlanarak ihale edilmek üzere il Müdürlüğümüze gönderilmiştir. Paketlerdeki konut sayısı Bakanlıkça belirlenmiş ve ihale dokümanları bu sayılara göre hazırlanmıştır.” Denildi

Elazığ Valiliğince haberimize binaen yapılan açıklama şöyle;

Basın Açıklaması

20.05. 2024 tarihinde bir yerel gazetenin haber sitesinde iddia edilen hususlara ilişkin olarak “ il Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce “Firmalara gönderilen davetiyelerin hangi kriterlere göre belirlendiği ve davet mektubu gönderilen firmaların kimlerin belirlediği” başlığı altında haber yayınlanmıştır.

Söz konusu ihaleler 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun Pazarlık usulü başlıklı 21 inci maddesinin b  bendinde “ Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı  tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması halinde pazarlık usulü ile ihale yapılabilir” hükmüne uygun olarak işin idaresince belirlenmiş olup teknik ve mali yeterliliğe sahip firmalara davetiye gönderilmiştir.

4734 sayılı Kamu İhale Kanununun (b) (c) ve (f) bentlerinde belirtilen hallerde ilan yapılması zorunlu değildir. İlan yapılmayan hallerde en az üç istekli davet edilerek, yeterlilik belgelerini ve fiyat tekliflerini birlikte vermeleri istenir. İlan yapılmasını zorunlu tutmamış kanun koyucu bu bentlere göre yapılan ihalelerde en az 3 isteklinin davet edilmesini zorunlu tutmuştur. Bütün paketlerde kanunda belirtilen rakamın çok üzerinde firmalara davetiye gönderilmiştir.

Ayrıca haberde, ihaledeki konut sayısının 200-300 lük paketler yerine 30’lu, 50’li paketler olarak neden belirlenmediğini, 30’lu,50’li paketler halinde ihaleye çıkılmasının daha çok müteahhidin faydalanmasının sağlanacağı ifade edilmiştir.

Depremden etkilenen 18 ilde yerinde dönüşüm Kapsamında Kırsam Konut  Yapımı işinin 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 21/b Maddesi gereğince Pazarlık Usulü ile ihalesinin yapılması hususunda Bakanlık Makamı oluru alınmış ve mezkur işlere ait ihale dokümanları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığınca hazırlanarak ihale edilmek üzere il Müdürlüğümüze gönderilmiştir. Paketlerdeki konut sayısı Bakanlıkça belirlenmiş ve ihale dokümanları bu sayılara göre hazırlanmıştır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakanlık Belirledi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin