Vatandaşlarımız Duyarlı Olmalı

featured

İrfan ARSLAN

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği ilimizde artan yangın olayları karşısında Elazığ İtfaiye Müdürü İbrahim Halil Başgün; “Vatandaşlarımızın biraz duyarlı olması bu yangınların azalmasını sağlayacaktır.” Dedi

Günde ortalama 20 yangına müdahale ettiklerini belirten İtfaiye Müdürü İbrahim Halil Başgün; “Bilindiği gibi hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Bu durumda otların kurulamasına neden oluyor. Vatandaşlarımızın biraz dikkatli olması çıkan yangınları azaltacaktır. Vatandaşlarımız şişeleri, cam kırıklarını araziye atmasın. Sigara izmaritlerini özellikle araç ile seyir halinde iken camdan dışarı atmasın. Çünkü en küçük kıvılcım kurulan otların tutuşmasına neden oluyor. Piknik yapan vatandaşlarımız mangal yaktıklarında yaktıkları ateşi mutlaka su dökerek söndürsünler. Bunların yapılması çıkan yangınları azaltacaktır.

İlimizde ot, anız, çatı katı, ev, işyeri ve orman yangını gibi hemen her türlü yangın çıkıyor. Hatta bazen özellikle ağır hasarlı binaların çatısında iki üç yangın çıkabiliyor. Biz İtfaiye teşkilatı olarak 7 -24 görevimizin başındayız ve her türlü yangına en kısa sürede müdahale etmenin çabası içindeyiz.” Dedi

Başgün yangınlara enken müdahalenin çok önemli olduğunu belirterek; “Vatandaşlarımızdan ricamız siren sesini duyduğu zaman mutlaka yol versinler. Bu ambulans ve polis içinde gerekli. O yüzden bu tür konularda vatandaşlarımız duyarlı olursa son derece memnun oluruz” dedi.

107 personelin olduğunu aktaran Başgün, “3 vardiya şeklinde çalışıyoruz 24-48 esasına göre. Ama önemli olay ve yangınlarda 107 personelimizin 107’sini de itfaiyede konuşlandırıyoruz. Onları buradan yangınlara veya afetlere gönderiyoruz. Bizde mesai diye bir şey yok,  sabah 7 buçukta mesaiye başlarız ama bizim mesainin bitiş saati yoktur.  Ne zaman ki itfaiye olayları azaldığı zaman işte belki akşam 7, 8, 10 hatta bazen evinize gidişte tekrar olay mahalline gittiğimiz oluyor. İtfaiyeci biraz özveriyle yapılan bir hizmettir” diye konuştu.

DİKKATLİ VE TEDBİRLİ OLMALI

Yaz mevsimi dolayısıyla yangınlarda büyük bir artış olduğunu belirten İtfaiye Müdürü İbrahim Halil Başgün, “Arazi ve depremden sonra ağır hasarlı binalarda meydana gelen yangınlar oldu. Yangının çıkması için burada her türlü ortam müsait. Sıcaklıklar 40 derecenin üstünde özellikle güneşteki sıcaklıklar 45 dereceyi buluyor. Bir sigara izmariti, cam şişe veya arazide yakılmış bir piknik ateşi olsun bunlar yangınlara davetiye çıkarmakta. Biz bu konularda vatandaşlarımızı zaman zaman uyarmaktayız. Özellikle yaz mevsimi dikkatli olalım. Ormanlarımız, arazilerimiz, evlerimiz ve araçlarımız yanmasın. Araçlarda özellikle cam şişeler bırakmayalım. Onlar zaman zaman mercek vazifesi görmekte ve yangınlara davetiye çıkarmaktadır. Bunun dışında sigaramızı içtikten sonra söndürmeden kesinlikle dışarı atmayalım. Yangının çıkması için zaten her türlü ortam müsait dikkatli olup tedbirlerimizi en üst seviyede tutalım. Tedbir hem kendi can ve mal güvenliğimiz açısından hem de milli servet açısından son derece önemli. Bu kurallara riayet edersek mutlaka bunun faydasını göreceğiz” dedi.

“AVRUPA STANDARTLARINDA BİR İTFAİYEYE SAHİBİZ”

Elazığ’da büyük bir deprem yaşandığını ve ağır hasarlı binalarda da zaman zaman yangınlar olduğunu dile getiren Başgün, “Bu yangınlar hem tehlikeli hem de personelimiz içeri girdiği zaman risk altında oldukları için mümkün mertebe dışarıdan müdahale etmeye çalışıyoruz. Avrupa standartlarında bir itfaiyeye sahibiz. Ekibimiz son derece tecrübeli. Şu anda Avrupa’daki bir itfaiyeci hangi araç gereç malzemesini kullanıyorsa yangına müdahale ederken hangi koruyucu malzemeleri kullanıyorsa biz de Elazığ İtfaiyesi olarak onları kullanıyoruz. Günde 20’nin üzerinde yangına müdahale ediyoruz. Yangınların bu kadar fazla olması bizleri de yormakta. Zaman zaman tüm personellerimizi toplayıp yangınlara müdahale ediyoruz. En önemli şeylerden birisi tedbirdir. Evlerde tüplerimizden tutun doğalgazımıza kadar araçlarımızda alacağımız önlemlere kadar dikkat etmemiz lazım. Mutlaka araçlarımızda yangın söndürme tüpü bulunduralım. Çatılarda yanıcı maddeleri bulundurmayalım. Tedbirlerimizi alırsak yangınların büyük bir ölçüde önüne geçmiş oluruz. Güçlü bir itfaiyemiz var. Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü olarak 24 saat teyakkuzda beklemekteyiz” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Vatandaşlarımız Duyarlı Olmalı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin