Ya Çalışmaya Devam Edeceksiniz ya da Kepengi Kapacağım

featured

Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde bulunan Eti Krom Yıldırım A.Ş’ye ait maden ocaklarında 350’ye aşkın maden işçisinin çeşitli haklar talep ederek isteklerinin yerine getirilmesi için başlattığı eylem 11 gündür devam ediyor. Eti Krom Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Yıldırım, haklarını almak için mücadele eden maden işçilerini yevmiyelerini kesmekle tehdit etti. İşçilerle bir araya gelen Yıldırım, işçilere, “Her gelmedikleri iş günü için çarpı üç gün yevmiye cezası talep ediyorum. Benim de hakkım var üretim kaybım var.İş kanuna göre yasa dışı eylem. Burası yasadışı eylemlerin, propagandanın, siyaset meydanı yeri değil.Ya bugün kepengi kapatacağım ya da çalışmaya devam edeceksiniz” diyerek tehdit etti.

Alacakaya ilçesinde 300’ü aşkın maden işçisi eylem kararı almasının ardından başlatmış oldukları eyleme 11 gündür devam ediyor. Çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve ücretlerine zam yapılmasına isteyen maden işçileri kararlılıkla eylemlerine devam ederken işçilere eylemlerine son vermesini isteyen Eti Krom Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Yıldırım, işçilerin yevmiyelerini kesmekle tehdit etti. Yıldırım, konuşmasında Alacakaya Belediye Başkanı Yeniden Refah Partili Zafer Altınışık’ı hedef gösterdi.

“YA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEKSİNİZ YA DA KEPENGİ KAPATIRIM”

Haklarını almak için iş bırakma eylemi yapan maden işçileriyle görüşen Eti Krom Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Yıldırım’ın yaptığı konuşmada işçilerin yasa dışı eylem yapmakla suçlarken yevmiyelerinin kesilmesiyle tehdit etti. Görüşme sırasında çekilen videoda yönetim kurulu başkanı Yıldırım işçilere şu sözleri sarf etti;

“Türkiye’de bir oy seçimi oluyor belediye başkanı, cumhurbaşkanlığı. Tayyip Erdoğan yüzde 51 ile cumhurbaşkanlığını alıyor. Siz yüzde 51 değilsiniz ki burada. Eylem neden çıktı sadece siz misiniz başka çalışan arkadaşlarınız da var bunlar istemiyor sadece siz istiyorsunuz. Ben size verince herkese vereceğim size vermezsem hiçbirinize vermem. Arkadaş sorularını sordu, siz yasadışı eylem nasıl yapıyorsunuz? Genel müdürlüğe bilgi vermeden iş başı yapmıyorsunuz her gelmedikleri iş günü için çarpı üç gün yevmiye cezası talep ediyorum. Benim de hakkım var üretim kaybım var. Bu adamın yevmiyesi 500 lira-bin lira olsun benim kaybım 10 bin lira. Dava haklarım saklı kalmak kaydıyla yevmiye kesiyorum onlar bana dava açar çünkü bilgi vermeden işyerini terk ettiler. İş kanuna göre yasa dışı eylem. Burası yasadışı eylemlerin, propagandanın, siyaset meydanı yeri değil. Özel bir şirkette çalışan personellersiniz sizin burada genel müdürünüz var. Eğer eylem yapmak istiyorsan yüzde 51 çoğunlukla gelirsin önce buraya dilekçeni verirsin. ‘Ben üç gün sonra çalışmayacağım eylem yapmak istiyorum’ dersin. Haber vermeden eylem yapmak suçtur iş kanunu oku bunu imzalayarak işbaşı yaptınız. Burada Eti Krom’a, Yıldırımlar Holdinge verilen dilekçe var, dilekçenin sahibi Alacakaya belediye başkanı. Alacakaya belediye başkanı önce sizin istediğiniz talepleri başkan beye iletin kendi işçilerine versin ondan sonra gelsin sizlerle konuşayım. Belediyede ikramiye, promosyon varsa istifanı ver haklarını al Alacakaya belediyesinde çalışsın bu arkadaş ben bu arkadaşı fabrikamda istemiyorum. Belediye asgari ücret veriyor sen asgari ücretin üzerinde çalışıyorsun. Elazığ belediyesi alıyorsa sen Elazığ belediyesine git orada çalış bizim kurallarımız böyle. Bizim kurallarımızla çalışıyordun bugün neden eylem yapılıyor, sebebi dışarıdaki provokatörler.  Ya bugün kepengi kapatacağım ya da çalışmaya devam edeceksiniz ben sizin şartlarınızla çalışmıyorum. Sen Eti Krom’um şartlarında çalışıyordun bugün neden çalışmıyorsun anlaşamıyoruz. Buradaki arkadaşların hepsinin bugüne kadar haklarını, ihbarlarını öde gelmediği günlerle ilgili üç cezayı öde herkesin hakkını ver yarın sabah. Zaten iş yapılmıyor eylem var belediye başkanı oranın patronu sadece bunlarla ilgili yazılı dilekçesi var. Belediye başkanı gelsin buranın ekonomisini kaldırsın.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ya Çalışmaya Devam Edeceksiniz ya da Kepengi Kapacağım

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin