Yaptıklarımız Yapacaklarımızın Teminatıdır

8

İrfan ARSLAN

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Yerel Seçimlerinde Baskil Belediye Başkanı Av. İhsan Akmurat, Baskil ‘in yeni yatırımlar ile gelişmesini ve istihdam alanları kazanmasını amaçladığını belirtti.

Kayısısıyla Elazığ’ın altın ilçesi olarak adından söz ettiren Baskil’de iki dönemdir yaptığı hizmetlerle ilçe halkının bağrına bastığı Belediye Başkanı İhsan Akmurat, yeni dönemde de Baskil’e altın çağını yaşatacak.

Yaptığı hizmetlerle Baskil’i şaha kaldıran Başkan Akmurat, gazetemize yaptığı açıklamada 2 dönemde yaptığı hizmetleri bizlerle paylaşarak, yaptığı hizmetlerin yapacaklarının öncüsü olduğunu vurguladı.

Akmurat, göreve geldiği günden bugüne kadar hizmet belediyeciliği anlayışıyla hareket ettiklerini ifade ederek ilçeye kazandırdıklarını şöyle sıraladı:

İÇME SUYU DEPOLARI

İlçemizin içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla 3 adet içme suyu deposu bulunmaktaydı. İçme suyu depoları yıllanmış ve yıpranmış vaziyetteydi, özellikle yaz aylarında ilçe halkımızın su ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalıyordu. Bu sorunun çözümü için Belediye olarak  2022 yılında fizibilite çalışması yapılmış ve ihtiyacı karşılayacak yeni ve teknolojik aletlerle donatılmış 12 milyon yaklaşık maliyeti olan  400 ve 600 metreküp kapasiteye sahip, 2 adet içme suyu deposu inşaatına başlanmış olup; şu anda kaba betonarme inşaatı, seramik kaplaması ve mekanik tesisatı bitmiştir. Kış şartlarından ötürü imalat yapılmadığından su depolarının dış yalıtım, elektrik ve bağlantı hatları yapılamamıştır. Yüzde 90’ı tamamlanan İçme Suyu Depolarının eksik kalan kısımları kış şartlarının sona ermesiyle yakın zamanda tamamlanacak olup;  bu yıl içerisinde ilçe halkımızın hizmetine sunulacaktır.

KAYISI ENTEGRE VE PAKETLEME TESİSİ

İçerisinde 1 adet kükürtleme odası, 1 adet kurutma fırını, klasik yıkama hattı, seçme kontrol hattı, jakuzili yıkama hattı, üretim alanı, paketleme alanı, teknik birim, yemekhane, soyunma odaları, lavabolardan oluşan 1200 metrekare kapalı alana ve yıllık 1000 ton üretim kapasitesine sahip, tamamlandığında ilk etap da 60 kişiye istihdam sağlayacak, ilçemizin geçim kaynakları arasında öncü sırada bulunan kayısı ürününün işlenip paketleneceği, yurtiçi ve yurtdışı piyasa tezgahlarında yerini alacağı   ürünün işlenip paketleneceği ‘’Baskil Belediyesi Kayısı Entegre ve Paketleme Tesisi’nin’’ yüzde 95’lik kısmı tamamlanmış olup; kış şartlarının sona ermesiyle eksik kalan kısımları da yakın zamanda tamamlanacak olup; bu yıl içerisinde halkımızın hizmetine sunulacaktır.

TEKSTİLKENT

Üretim alanı, teknik alan, yemekhaneler, soyunma odaları, mescit su deposu, lavabolardan oluşan 2000 metrekare kapalı alana sahip, tamamlandığında 200 kişiye istihdam sağlayacak, İlçemizin sosyo-ekonomik kalkınmasına büyük derecede katkı sunacak fabrikamızın yüzde 95’lik kısmı tamamlanmıştır. Kış şartlarının sona ermesiyle eksik kalan kısımları da yakın zamanda tamamlanacak olup; bu yıl içerisinde halkımızın hizmetine sunulacaktır..

BASKİL KAPALI SPOR SALONU

250 kişilik oturma kapasiteli çok amaçlı spor salonu, fitnes salonu, güreş salonu, raketle oyun salonu, voleybol salonu, basketbol salonu, paintball salonu, eğitim odaları, sanat atölyeleri gibi muhtelif sanatsal ve spor faaliyetlerinin yürütülebileceği kompleksleri içinde barındıran, yaz ve kış aylarında vatandaşlarımıza hizmet verecek olan 1000 metrekare kapalı alana sahip,  çok amaçlı kapalı spor salonumuzun yüzde 98’lik kısmı tamamlanmıştır. Kış şartlarının sona ermesiyle eksik kalan çevre düzenlemesi ve peyzaj işleri de tamamlanacak olup; mart ayı itibariyle ilçe halkımızın hizmetine sunulacaktır.

CANBEYLER MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANI

2020 yılında ilimizde meydana gelen depremden sonra riskli alan ilan edilen, İlçemiz Canbeyler Mahallesi’nde bulunan ve ilçemizin en eski çarşısı olarak bilinen yaklaşık 5,5 hektarlık alan üzerine, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak hazırlanan, 43 ticaret merkezi, 16 konuttan oluşan Baskil Belediyesi Kentsel Dönüşüm Alanı 2024 haziran ayı itibariyle bitirilecek ve hak sahiplerine teslim edilerek ilçe halkımızın hizmetine sunulacaktır.

SPOR KOMPLEKSLERİ

*İlçemiz Canbeyler Mahallesine 1 adet halı saha, 1 adet basketbol ve voleybol sahası;

*İlçemiz Cumhuriyet Mahallesine 1 adet halı saha, 1 adet voleybol sahası;

*İlçemiz Şefkat Mahallesine 1 adet halı saha;

*İlçemiz Baskil Meslek Yüksek Okulu’na 1 adet halı saha, 1 adet voleybol ve basketbol sahası;

*İlçemiz Canbeyler Mahallesi’ne; 500 kişilik tribün kapasiteli, içerisinde soyunma odaları, hakem odaları, toplantı odalarının bulunduğu Baskil Sentetik Futbol Sahası Kompleksi  yapım projesi tamamen bitirilmiş olup; ilçe halkımızın hizmetine sunulmuştur.

PARK VE YEŞİL ALAN PROJESİ

İlçemiz imar planı içerisinde Canbeyler Mahallesi’nde atıl vaziyette bulunan sazlık deresi islah edilerek; içerisinde 1 adet basketbol sahası, 2 adet oyun parkı, 12 adet kamelya, 800 metre yürüyüş yolu yapılarak atıl olan ve İlçe Merkezi’nde kötü bir görüntüye sahip olan dere, yeşil alan ve park alanına dönüştürülerek ilçe halkımızın hizmetine sunulmuştur.

DERE YATAĞI TAŞKIN KORUMA VE ISLAH PROJESİ

İlçemiz imar planı içerisinde Canbeyler ve Cumhuriyet Mahallelerinin kuzeyinden başlayıp, ilçe merkezinden geçerek İlçemizin güney çıkışına kadar devam eden atıl dereler Belediyemiz ve DSİ  ile ortak çalışma yapılmak suretiyle Taşkın Koruma Alanı kapsamında ıslah edilmiş ve İlçe merkezimiz kötü görünümünden kurtulmuştur.

FAHRETTİN ATALAY PARKI

İlçemiz Cumhuriyet mahallesi, Osman Benzeş Caddesi’nde bulunan Fahrettin Atalay parkı yenilenerek; 1 adet oyun parkı, 4 adet kamelya ve yürüyüş parkuru yapılmış ve ilçe halkımızın hizmetine sunulmuştur.

TOKİ KONUTLARI

2020 yılında ilimizde meydana gelen ve merkez üssü Sivrice olan depremden sonra ilçe merkezimizde ağır hasar görüp hak sahibi olunan kişi sayısı 190 iken,  Belediyemizin girişim ve çabaları sonucu Toki Başkanlığı tarafından 187 olarak yapılması planlanan Toki Konutları, ilçemizin değişim ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla 280 adet konut ve 3 adet ticarethane  olarak ilçemize kazandırılmış ve ilçe merkezine yakın olan köylerimizde ki vatandaşlarımızın ilçe merkezine göç etmesi sağlanarak ilçemizin sosyo-ekonomik gelişimine katkı sağlanmıştır.

YOLLARIN YENİLENMESİ

İlçemizin Odabaşı, Eskibaskil, Şefkat mahallelerine giden yolların bakım ve onarımı için Belediyemizce çalışma yapılmış ve toplamda 17 km’lik sathi kaplama asfalt çalışması tamamlanarak mahallelerimize giden yollar yenilenmiştir.

Şehidimiz Fethi Sekin Kabri ve Hacı Hasan Baba Türbesine giden 6 km’lik yol, 12 metre yapılmak suretiyle genişletilmiş, BSK (Bütümlü Sıcak Karışım) asfalt ve yanında yürüyüş yolu yapılarak halkımızın hizmetine sunulmuştur.

DOĞALGAZ ÇALIŞMASI

Belediyemizin yoğun girişimleri ve çabaları sonucunda 2023 yılı son çeyreğinde başlanmak ve 2024 yılı içerisinde tamamlanmak üzere ilçemizde Doğalgaz yatırım süreci başlamıştır.

2023 yılı son çeyreğinde İlçemiz Canbeyler Mahallesi’nde alt yapı çalışmaları başlanmış olup; mahalle sakinlerimiz doğalgaz hizmetini kullanmaya başlamıştır.

Kış şartlarının sona ermesiyle 2024 yılı ikinci çeyreğinde doğalgaz altyapı ve hat çalışmaları devam edecek ve ilçemizin doğalgaz hizmeti almayan geriye kalan kısmı da doğalgaz hizmetini kullanmaya başlayacaktır.

2023 yılında yatırımı gerçekleşen doğalgaz altyapı ve hat çalışmalarından ötürü mahallelerimiz cadde ve sokakları bozulmuştur.

2024 yılı içerisinde İlçemizin geriye kalan kısımlarının Doğalgaz altyapı ve hat çalışmaları tamamlandıktan sonra bozulan cadde ve sokaklarımız yeniden asfalt ve kilitli parke yapılmak suretiyle yenilecektir” diye konuştu.

 

Exit mobile version