Yardımseverliğin Adı Kızılay Sensiz Olmaz

featured

İrfan ARSLAN

Türk Kızılay Teşkilatı Elazığ Başkanı Rahman Kızılkaya, Kızılaycılık kültürü ve temel ilkelerinin çocuklar ve gençler arasında yaygınlaştırılmasının amaçlandığı hafta boyunca “Kızılay Sensiz Olmaz” temasıyla etkinlikler düzenlediklerini belirtti.

Türk Kızılay Elazığ Şube Başkanı Rahmak Kızılkaya Kızılay Haftasi nedeniyle Gazetemize yaptığı özel açıklamada şunları söyledi;

“ Ülkemizin yardımseverliğinin adı olan “Türk Kızılay”, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında da 155 yıldır olduğu gibi insan ıstırabını dindirmek, iyiliği ve iyilik yapma kültürünü topluma yaymak için ülkemizde ve dünyanın farklı coğrafyalarında faaliyet gösteriyor.

Kızılay, her yıl 29 Ekim ile 4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası’nda da yaptığı yardım çalışmalarını geleceğin iyilikseverleri çocuklara ve gençlere anlatma fırsatı buluyor. Kızılaycılık kültürü ve temel ilkelerinin çocuklar ve gençler arasında yaygınlaştırılmasının amaçlandığı hafta boyunca “Kızılay Sensiz Olmaz” temasıyla etkinlikler düzenliyor.

Türk Kızılay, toplumsal dayanışma bilinciyle kurulduğu 1868 yılından bu yana kan, afet, sosyal hizmetler, sağlık, ilk yardım, eğitim, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri, gönüllülük hizmetleriyle ihtiyaç sahiplerine umut oluyor. Birinci Dünya Savaşında Hilal-i Ahmer, cephelerde Osmanlı Askerlerinin yanı başında olup yaralılara şifa dağıtırken şehitleri sahiplenerek milletle ordu arasındaki şefkat ve iyilik köprüsünü sürekli açık tuttu. Kurtuluş Savaşı sırasında da Anadolu’da bağımsızlık mücadelesi verilirken dönemin Hilal-i Ahmer’i bugünün Türk Kızılay’ı, milletinin ve şanlı ordusunun yanında oldu. “Kızılay” adını Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten alan Türk Kızılay, zamanın her diliminde bu önemli mirasa yakışır faaliyetlerle “Kara Gün Dostu” olarak adından söz ettiriyor. İyilik dolu tüm bu çalışmaların genç nesillere aktarılması ve yardımseverlik bilincini büyütmek için de her yıl 29 Ekim ile 4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası’nda da etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bu yıl ki etkinlikler ise “Kızılay Sensiz Olmaz” sloganı ile düzenlenerek milletimizin yardımlaşma ruhunu yansıtan Kızılay’ın varlığı hatırlatıyor.

ÇOCUKLUK ANIMIZ KIZILAY KOLU YENİDEN CANLANACAK

Hafızalarımızda önemli bir yere sahip olan Kızılay Kolu’nun, dayanışma ruhunun varlığını sürdürmek amacıyla yeniden çocuklarımızın bilincinde yer edinmesini sağlamak için de Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği yapılacak. Bu sayede anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki her öğrencinin gönüllülüğe teşvik edilmesi, Kızılaycılık kültürü ile tanışması sağlanacak.

KIZILAY HAFTASI ETKİNLİKLERİ ÇOCUKLARA VE GENÇLERE YARDIMSEVERLİĞİ ÖĞRETECEK

“Kızılay Sensiz Olmaz” sloganı ile Kızılay Haftası boyunca çocuk ve gençler için etkinlikler ve bilinçlendirici faaliyetler düzenleniyor. Türk Kızılay Elazığ İl Merkezi personel ve gönüllüleri ile birlikte ilimizdeki anasınıfı, ilkokul, ortaokul ve liseleri gezerek yaş gruplarına göre etkinlikler yapıp Kızılaycılık kültürünün geleceğimizin teminatı olan minik yavrularımıza anlatmakla kalmadı, aynı zamanda ulaşım imkânı olan okulları Afet Merkezi Müdürlüğü ve Bölge Lojistik Müdürlüğü yerleşkesinde misafir ederek afet zamanında kullanılan malzemelerin ve araçların tanıtımını yaparak Kızılay’ın yaptığı işler hakkında bilgiler verdiler. Aynı zamanda çeşitli okullarda ilkyardım bilgilendirme seminerleri vererek olaylar karşısında acil sağlık hizmetleri gelene kadar yapılması gereken hayat kurtaran bilgiler vererek farkındalık oluşturdular. Bu kapsamda İl Merkezi Başkanı Rahman Kızılkaya ve Personellerine, Kızılay Afet Merkezi Müdürlüğü personellerine, Kan Bağışı ekipleri düzenleyen personellerine ve en önemlisi bu güzel haftada kendilerinden fedakârlık yaparak öğrencilerimizi yerinde ziyaret edip çalışmaları, Kızılay’ı anlatan gönüllü Kızılaycılara teşekkür ediyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yardımseverliğin Adı Kızılay Sensiz Olmaz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin