ETEM YALIN

AYGEN’İN 3 PROJESİ ZORUNLU OLARAK DEPREM BÖLGESİNDE UYGULANMALI

Milliyetçi Hareket Partisi Elazığ Belediye Başkan adayı Doç.Dr. Sayın Murat Aygen’in 31 Mart 2024 yerel yönetimler seçimleri sürecinde kamuoyu ile paylaştığı projelerden üçü tarihi öneme sahip…

Bu 3 projenin deprem bölgesindeki 11 ilde ilgili bakanlıklar ve yerel yönetimler eliyle uygulanması zorunlu olmalı…

Nedir bunlar?

Birincisi: 10 Bin sosyal konut projesi… Sayın Aygen proje detayında özetliyor. Avrupa’nın bir çok gelişmiş ülkesinde de uygulanan model ile özellikle hane halkı geliri asgari ücretin altında olan ailelerin güvenli ortamda barınma sorununa çözüm…

Nasıl olacak?

Hoca izah etmiş… Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ üzerinden sağlanacak destekler ve uluslararası boyutta başlatılacak yardım kampanyaları ile oluşturulacak bütçe ile… Konutlardan sahiplenmek isteyenlere ödeme koşulları dikkate alınarak çok uygun şartlarda ödeme planı… Aylık düzenli bir geliri olmayan ve ödeme yaparak hak sahibi olamayacaklar için ise çok cüzzi miktarlarda ömür boyu kiralanma yöntemi ile… Konutların yönetimi Belediye tarafından kurulacak vakıf üstlenecek… Bugün Emlak Konut tarafından verilen ve TOKİ konutlarında bir çok vatandaşın tepkisiyle karşılaşılan sorunların da önüne geçilecek… Deprem bölgesinde, halen metruk gecekondularda yaşayanlar, kiracı olarak büyük ekonomik sıkıntılara düşenler ve çaresizlikten can güvenliği olmayan meskenlerde barınanlar için bu çözüm sadece Elazığ için değil deprem bölgesindeki 11 ilde zorunlu olarak uygulanmalı…

İkincisi: 20 Bin istihdam projesi… Türkiye’nin bugün en temel sorunlarının başında işsizlik ve buna bağlı olarak yoksulluk gelmektedir. Yoksulluk aslında çok geniş bir konsepte onlarca sorunu ve sosyal boyutu ile toplumu ve aile yapısını da tehdit eden çok ciddi bir problemdir… Sayın Aygen’in çözüm modeli tam da deprem bölgesindeki 11 il için tabiri caizse ilaç olabilecek bir çözüm modelidir…

Nasıl olacak?

Hoca tane tane izah etmiş… 20 Üretim merkezi ve her üretim merkezinde 1000 istihdam… Hedef kitle özellikle işsiz kadınlar… Çalışmak isteyen herkese kapı açık. İster emekli olsun ister ev hanımı… Önce mesleki eğitim ardından üretim atölyelerinde işbaşı… Üretim merkezleri sadece istihdam yapmıyor. Aynı zamanda Sürekli Eğitim Merkezi hizmeti veriyor… Bununla da sınırlı değil. Her üretim merkezinde Kreş, LGS ve Üniversite hazırlık sınıfları da var… Hoca herşeyi düşünmüş… Diyor ki; “Merkezimizde çalışacak bacılarımızın, kardeşlerimizin aklı evlatlarında kalmasın. Hem beslenmeleri ve bakımları düzgün olsun hem de abilerinin ablalarının lise ve üniversite hazırlıklarını biz üstlenelim.” Projenin bir başka çarpan etkisi ise iç ticarette sağlayacağı canlılıktır. Deprem bölgesindeki siftahsız dükkan kapatan işletmelerin en büyük sorunu para harcayacak insan sayısının azlığıdır. Bu proje ile düzenli bir gelire kavuşacak olan 20 bin insan kazandığını yine şehrinde harcayarak iç ticaretin canlanması için de çok önemli değer üretecektir. Bu projenin de ilgili bakanlıklar tarafından deprem bölgesindeki 11 ilde uygulanması için finansal ve altyapı desteği sağlayarak uygulanmasını zorunlu hale getirmesi tarihi bir öneme sahiptir…

Üçüncüsü: Sosyal belediyecilik projesi… MHP Elazığ Belediye Başkan adayı Doç.Dr. Sayın Murat Aygen Hoca’nın üzerinde bu seçim döneminde en fazla durduğu husus bu proje oldu… Son TV programında bu proje için şöyle dedi: “İçinden geçilen zor ekonomik süreçte toplumun yanında olmak sosyal belediyeciliğin bir gereğidir. Sesini duymayacağımız tek bir vatandaş kalmayana kadar her bir kardeşimizin sosyal belediyecilik ile yanında olacağız.”

Nasıl olacak?

Sayın Aygen 9 Işık Projesi olarak paylaştığı sosyal belediyecilik projelerini 9 ana başlık altında sıralıyor…

Nedir Bunlar?

• On Bin Aileye Sosyal Konut Projesi
  • Yoksullukla Mücadele Projesi(20 Bin Kişiye İstihdam)
  • Çıra Kart Projesi: Yeşil kart sahibi veya hane halkı geliri asgari ücretin altında olan yaklaşık ailelere Çıra Kart verilecek. Çıra Kart ile ayda 2 Kg et başta olmak üzere 2 bin TL sınırında gıda, mama, çocuk bezi vb. alışverişi imkanı da sağlanacak.
  • Ulaşım İmkanı:Çıra Kart sahibi ailelerin nüfus kayıt sisteminde yer alan her bir öğrencisine ulaşım kart verilerek ücretsiz ulaşım imkanına da sahip olacaklardır.
  • Su Yardımı:Çıra Kart sahibi bireylerin su fatura bedellerinin yarısı karşılanacak.
  • İhtiyacın Askıda Projesi: Her mahalle muhtarlığının sorumluluğunda bir talep kutusu muhtarlıklarda hazır olacaktır. Gelen talepler değerlendirilecek.
  • Sabah Akşam Bir Sıcak Çorba: İl Merkezinde 365 gün sabah ve akşam olmak üzere, kimsesizlere, öğrencilere, yolculara, dezavantajlı kesimlere açık olacak şekilde bir sıcak çorba ikramı.
  • Mesleğim İşim Olsun Projesi: Gençler ve kadınların meslek sahibi yapılması.
  • Bir Ülküm Bir Fikrim Var Projesi: Başta Üniversite öğrenci ve mezunları olmak üzere, gençlerin uygulanabilir yatırım ve proje fikirlerinin yatırıma dönüştürülmesi.

Özellikle asgari ücretin altında maaş alan emekliler ve düzenli geliri olmayan tüm haneler için 9 Işık Projesi umut kapısı olacaktır. Hayatı kolaylaştıracak ve toplumsal barışı ihdas edecektir…

Dolayısı ile, bu 3 projenin deprem bölgesindeki 11 ilde bakanlıklar ve yerel yönetimler marifetiyle uygulanmasının zorunlu hale getirilmesi sosyal devletin de vücut bulması olacaktır.

AYGEN’İN 3 PROJESİ ZORUNLU OLARAK DEPREM BÖLGESİNDE UYGULANMALI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin