ETEM YALIN

TASARRUF VE İSRAF…

İster adına dağ fare doğurdu deyin, ister hüsran, ister dostlar alışverişte görsün deyin… Netice itibarı ile açıklanan tasarruf paketinin içinden geçmekte olduğumuz ekonomik sürecin iyileştirilmesine yönelik atılmış radikal bir adım olmadığını ne yazık ki gördük.

Çünkü, 2 trilyon 700 milyar liralık bütçe açığı varken, açıklamaya göre 100 milyar liralık bir tasarrufu hedefleyen bu paket ancak yüzde 3’ük bir iyileştirme vadetmekte bu da devede ancak kulak olarak nazarlık gibi durmaktadır.

İktidarın yerel seçimlerden hüsranla çıkması sonrasında sokağın sesine kulak kabartarak attığı bu adım ülke ekonomisi için yeni bir süreçten ziyade, sanki sokağın nabzını düşürmeye yönelik görünüyor…

Açıklanan paketin her maddesi üzerine yazılacak ve söylenecek çok söz var… Ama her laf israf olur… Tasarruflu bi yazı olması açısından konun uzmanı Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırmaları Vakfı (TEPAV) tarafından hazırlanan“Kamu maliyesinde iyileştirme için yapısal reform programı önerileri” raporundan bazı alıntıları paylaşıyorum.

* Büyük bakanlıkların hizmet programlarının yeniden gözden geçirilmesi.

* Kamu ihale kanununun istisna ve muafiyetlerinin daraltılması.

* Kamu yatırım programının rasyonelleştirilmesi.

* Kamu-Özel İşbirliği projelerinin gözden geçirilmesi.

* Vergi sisteminde istisna ve muafiyetlerin gözden geçirilmesi.

* Gelir vergisi beyan sisteminin yerleştirilmesi.

* Yeni kiralama yapılmaması, danışmanlık hizmet alımlarında sınırlama ile bu kalemde yüzde 35-40 tasarruf sağlanabilir.

* Deprem, bakım onarım ve acil projeler dışında 2024 harcamalarında kesinti. Deprem hariç ihaleye çıkmamış işlerin durdurulması, hizmet bina ve çeşitli bina işlerinin durdurulması, ertelenebilecek yatırımların ertelenmesi.

* Bütçenin yüzde 35-40’ı olan cari transferlerde bütçe tahmininin aşılması söz konusu. Her bir alt kalemdeki ertelenebilir kalemlerdeki kesintilerle yüzde 7 tasarruf yapılabilir, esnekliği olan harcamalarda da bazı ertelemeler yapılabilir.

Netice itibarı ile, açıklanan her tasarruf paketi “Biz bugüne kadar har vurup harman savurduk”un itirafıdır… Har vurup harman savurma alışkanlığının kültüre dönüştüğü ortamlarda da iyi niyetle bir tasarruf programının hazırlanıp uygulanmasını beklemek tamamen zaman israfıdır.

TASARRUF VE İSRAF…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin