FIRAT POLAT

EĞİTİMDE NEREYE GELECEĞİZ?

Elazığ, eğitim sektöründe bir zamanlar ülkemizin önde gelen illerinden biriyken maalesef günümüze geldiğimizde ülke genelindeki sıralamasına baktığımız da ülke genelindeki sıralamamız bir hayli gerilemiş durumda.

İlimiz 80 ve 90’lı yıllarda eğitim alanında gerek bölgede gerek ülke genelinde elde ettiği sonuçlar ile önemli bir il konumundayken, bugün maalesef arzulanan yerin çok uzağında. Bunun nedenleri sebepleri çokta gizli saklı değil. Aslında ilimizde bu konuda emek verenler, sıkıntıları gündeme taşıyanlar sıkıntının giderilmesini eğitimde belirlenen hedeflere ulaşılmasının çalışmalarını yapmalarına karşılık maalesef hedefe ulaşmakta sıkıntı yaşıyorlar.

Elazığ’da 90’lı yıllar da Eğitim sektöründe yapılan çalışmalar ve alınan sonuçlara baktığımızda ülke genelinde ki sıralamada Türkiye 6. Olarak görüyoruz. 2000’li yılların başında baktığımız da 12. Sırada olduğunu görüyoruz. Bugün sıralamasına baktığımızda, 46.sırada olduğumuzu görüyoruz.

NE OLDU DA BU KADAR GERİLEDİK?

2020 yılında bir deprem ardından da pandemi süreci yaşadık. İlimizde eğitim kurumları ağır hasar aldı. Bunların bir bölümü yıkıldı. Yerine yenileri yapıldı. Ardından pandemi sürecinde eğitim uzaktan verildi. Bunun da olumsuz sonuçları oldu. Bunlar yaşanan olumsuzluklar, ülke sıralamasında gerilememize neden olabilir ancak bu kadar gerilemenin nedenleri olmamalıydı.

Baktığımız da okullarda verilen eğitimin yetersiz kalması nedeniyle Veliler öğrencilerine özel ders aldırıyor veya ilimizde açılan kurs merkezlerine gönderiyorlar. Buna rağmen ilimizin eğitimde gerileme söz konusu oluyor ise bunun çok iyi irdelenmesi, nedenlerinin bulunması ve bunların çözümü için gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor.

Eğitimde ki fiziki mekân problemi yapılan ve yapımı devam eden okulların hizmete açılması ile giderilmiş durumda. Yapımı planlanmış veya güçlendirilmesi planlanmış okullarımızın bu yaz döneminde tamamlanması ve yeni eğitim yılına hazır hale gelmesi hedeflenmiş. Böylece bu sıkıntı çözüm bulmuş olacak. Ancak asıl problem eğitimin okulda yeterli düzeyde verilmemesi mi, eğitim müfredatında mı? Bunların tespit edilmesi ve bu konuda Bakanlık ile temas halinde olunması sıkıntıların giderilmesine katkı sağlayacaktır.

Buradan son olarak ta şunu söylemek istiyorum. İlimizin her alanda kalkınmasını problemlerine çözüm getirmelerini beklediğimiz Milletvekillerimiz. Atışmaları bir kenara bırakın. İlin ve vatandaşlarımızın problemlerine çözüm getirmek için enerjinizi kullanın…

EĞİTİMDE NEREYE GELECEĞİZ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin