FIRAT POLAT

ELAZIĞ’IN GELECEĞİ BELİRLENMELİ

Elazığ’ın geleceğini bugünden itibaren tartışmaya açmalıyız. Elazığ’ın bulunduğu bölgede sahip olduğu avantajları çok yönlü değerlendirip, bunun hem ilimize hem bölgemize hem de ülkemize nasıl faydalı duruma getirebiliriz diye mutlak suretle masaya yatırmalıyız. Bunu yapmak adına da ilimizdeki özellikle Sivil Toplum Kuruluşlarını göreve davet ediyorum.

Yer altı ve yer üstü zenginliklerimiz çok boyutlu olarak karşımızda duruyor. Baktığımız da geçmişte bu il de çeşitli Kurultaylar ve Çalıştaylar yapıldı. Bunların elbette ki sonuçları vardı. Bu sonuçlardan bazılarında kısmen de olsa sonuç aldık. Örneğin Elazığ Çalıştayları sonucunda Turizm sektöründe ilimizin konaklama ihtiyacı için yapılan ve markalı olarak hizmete açılan Oteller ile giderildi. Ancak sonrası gelmedi. Yine yapılan Ekonomik Kurultaylarda oluşan sonuçlar ve buna bağlı olarak oluşturulan Kurullar sonrasında ne yaptılar? Bunun cevabını net olarak göremiyoruz.

Turizm açısından ilimiz her yönüyle zengin bir altyapıya sahip. Ancak bunları harekete geçirecek altyapı çalışmalarımız arzu edilen düzeyde değil. Örneğin Baskil ilçemizde bulunan Kanyonlara ulaşım sorunu çözülebilmiş değil. Ne karadan ne de Keban Baraj gölü üzerinden. Keban gölü üzerinden ulaşımı sağlamak adına alınan bir teknemiz vardı. Akıbetini bile bilmiyoruz. Oysa ilimiz bu alanda gerekli altyapı çalışmaları yapılması durumunda çok önemli kazanımlar sağlayacak. Bu konuda sürekli gerekli çalışmaların yapılmasını talep etmemize karşılık bir arpa boyu yol almış değiliz.

Ülkemizde artık Türkiye Yüzyılı başladı. Bu Yüzyıl içinde Elazığ sahip olduğu zenginlikleri daha da zengin hale getirmeli, zayıflıklarını da giderecek hamleleri yapmalı. Bunu da ancak gerçekten çok yönlü çalışmalar yapabilecek bazı etkinlikler sonucunda oluşturulacak İhtisas Komisyonları aracılığı ile yapmamız mümkün. İlimizde ki ETSO, OSB başta olmak üzere STK’larımız çok ciddi bir şekilde bu konuda çalışmalar başlatmalı. Kent Meclisi başta olmak üzere tüm STK’lar bu konuda gerekli adımları atmalı ve ilgili kurumları zorlamalılar. Tüm bunların bileşeni bu şehrin gelişmesi ve kalkınması ile hem ekonomik olarak güçlenmesi hem de istihdam alanında yaratılacak imkânlar ile vatandaşlarımızın refah ve mutluluğunun artması amaçlanacak.

Düne kadar bu konuda kılını kıpırdatmayan veya girişimlerde bulunmasına karışlık sonuç alamayanların şimdiden seslerini duyuyorum.

“Tasarruf tedbirleri kapsamında bir şey yapamayız.”

Doğru ama bende şunu söylemek istiyorum.

Kekliğe sormuşlar.

“Ayakların neden kırmızı”

Kardır ondan demiş.

Biz seni karda da gördük karada da demişler

Doğrudur Tasarruf tedbirleri uygulanmaya başladı ancak bu konuda bizde bir yol bulmalıyız. Belki biraz giderimiz olacak ancak Sonucunda hep birlikte kazanacağız, Elazığ kazanacak Türkiye kazanacak…

 

ELAZIĞ’IN GELECEĞİ BELİRLENMELİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin