FIRAT POLAT

ELAZIĞ’IN GELECEĞİ BELİRLENMELİ

Elazığ’ın geleceğini bugünden itibaren tartışmaya açmalıyız. Elazığ’ın bulunduğu bölgede sahip olduğu avantajları çok yönlü değerlendirip, bunun hem ilimize hem bölgemize hem de ülkemize nasıl faydalı duruma getirebiliriz diye mutlak suretle masaya yatırmalıyız. Bunu yapmak adına da ilimizdeki özellikle Sivil Toplum Kuruluşlarını göreve davet ediyorum.

Yer altı ve yer üstü zenginliklerimiz çok boyutlu olarak karşımızda duruyor. Baktığımız da geçmişte bu il de çeşitli Kurultaylar ve Çalıştaylar yapıldı. Bunların elbette ki sonuçları vardı. Bu sonuçlardan bazılarında kısmen de olsa sonuç aldık. Örneğin Elazığ Çalıştayları sonucunda Turizm sektöründe ilimizin konaklama ihtiyacı için yapılan ve markalı olarak hizmete açılan Oteller ile giderildi. Ancak sonrası gelmedi. Yine yapılan Ekonomik Kurultaylarda oluşan sonuçlar ve buna bağlı olarak oluşturulan Kurullar sonrasında ne yaptılar? Bunun cevabını net olarak göremiyoruz.

Ülkemizde artık Türkiye Yüzyılı başladı. Bu Yüzyıl içinde Elazığ sahip olduğu zenginlikleri daha da zengin hale getirmeli, zayıflıklarını da giderecek hamleleri yapmalı. Bunu da ancak gerçekten çok yönlü çalışmalar yapabilecek bazı etkinlikler sonucunda oluşturulacak İhtisas Komisyonları aracılığı ile yapmamız mümkün. İlimizde ki ETSO, OSB başta olmak üzere STK’larımız çok ciddi bir şekilde bu konuda çalışmalar başlatmalı. Geçtiğimiz dönemde ETSO’nun yaptığı açıklamalar vardı. Bu dönem yine ETSO’nun yayınladığı Manifesto var. Tüm bunların bileşeni bu şehrin gelişmesi ve kalkınması ile hem ekonomik olarak güçlenmesi hem de istihdam alanında yaratılacak imkânlar ile vatandaşlarımızın refah ve mutluluğunun artması amaçlanıyor.

İlimizde birçok sektörde çalışma başlatma adına bir proje acilen başlatılmalı ve kısa sürede hayata geçirilmeli. Bu adımı diğerleri izleyecektir. Yapılacak olan çalışmalar sadece bununla sınırlı kalmamalı işin içine ilimizin yöneticileri ve Fırat Üniversitesi dâhil olmalıdır. Koordinasyon sağlanarak yapılacak olan çalışmalar sonucunda ilimize mutlaka çok önemli kazanımlar sağlayacağız.

Öyleyse bugünden ilimizin geleceğini belirleme, belirlenecek olan sektörlerde yapılması gereken çalışmaları ivedi olarak hayata geçirme ve ilimizin gelişmesine katkı sağlayacak komisyonları oluşturmalıyız. Bunu sağlamak adına da bu adımı atması gerekenleri göreve davet ediyorum. Sonucunda hep birlikte kazanacağız, Elazığ kazanacak Türkiye kazanacak…

 

 

ELAZIĞ’IN GELECEĞİ BELİRLENMELİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin