FIRAT POLAT

NEDENSE YETERLİ TANITIM YAPAMIYORUZ

Elazığ Turizm alanında çok önemli eserlere sahip. Baktığımız zaman ilimiz merkezinde sayılan Harput’un yanı sıra Baskil, Palu, Keban gibi ilçelerimizde çok önemli tarihi eserler ve yapılan mevcut. Ancak bunların tanıtımında yıllardır sürekli gündeme taşımamıza karşılık yeterli tanıtım yapamadığımız için turizm pastasından arzu ettiğimiz payı alamıyoruz. Mevcutlara ilave olarak son yıllarda bulunan kanyonları da işin içine katarsak bu alanda önemli bir merkez konumuna gelebiliriz ancak bunu başaramıyoruz.

Hazar Gölü sadece Batık Şehir ile gündemde tutulması durumunda çok önemli bir turist potansiyelini ilimize çekecek bir değer. Bu konuda geçmişte yapılan bazı çalışmalar söz konusu olmasına karşılık yetersiz kaldık. Dünyanın bazı bölgelerinde bu alanda yer alan Batık Şehirler bizden çok fazla turist çekiyor. Biz tanıtımında yetersiz kaldığımız için bunu başaramıyoruz. Oysa dünyanın dört bir yanında enformasyon çalışmaları yapmamız bile bu merkezin turist çekmesine yeterli olacaktır.

Palu, Harput, Keban, Baskil de çok önemli tarihi eserlerimiz var. Harput başlı başına bir turizm merkezi. Hem inanç hem de tarihsel olarak bu merkezi işlemekte yetersiz kalıyoruz. Harput Zindanında esir tutulan komutanların kimlikleri bile başlı başına turist çekmek adına yeterli unsurlar olacaktır. Harput’un Artuklu Beyi Belek 1122 ve 1123 yıllarında, Kudüs’ün mağrur Haçlı kralı ile Urfa kontu, Birecik senyörü ve onlarca haçlı şövalyesini zincire vurarak bu zindana atmıştı. Bu açıdan bile burayı Turizm merkezi yapabiliriz. Avrupa’da bulunan bazı taşlar binlerce turist çekerken biz böylesine bir zindanı turizm ilgi alanı yapmakta yetersiz kalıyoruz.

Keban’da tarihi Yusuf Paşa Camii, Baskil’de ki tarihi eserlerimiz, Palu da ki kale ve diğer tarihi eserlerin yanı sıra diğer ilçelerimizde bulunan tarihi eserlerimizi tanıtım noktasında bir seferberlik başlatıp tüm dünyada tanıtmak ve bunun karşılığını almak zorundayız.

Harput, UNESCO Geçici Miras Listesinde yer almasına karşılık burada yapılması gereken çalışmalar ile kalıcı listeye geçiş yapmaktada yeterli adımları atamadık. Gerçi kalıcı listeye geçmek uzun bir süre alacak ancak maalesef Harput’ta yapılan çalışmalar ile adeta bunun engellendiğini hissediyorum.

Enformasyon alanında yeterli tanıtım yapmaya başladığımızda ilimiz bacasız fabrika sayılan Turizm sektöründen hak ettiğini almaya başlayacaktır. Aksi durumda belki bugünü bile arayacağız.

 

 

NEDENSE YETERLİ TANITIM YAPAMIYORUZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin