FIRAT POLAT

SAKİN BİR SEÇİM OLSUN

Ülke olarak bu hafta sonunda yeniden sandığa gidecek ve ülkemizin 13. Cumhurbaşkanını seçmek için oy kullanacağız. 14 Mayıs’ta yapılan seçimde 4 adayın girdiği Cumhurbaşkanı Seçiminde adaylardan Muharrem İnce seçime birkaç gün kala çekildiğini açıklamasına karşılık oy pusulasında yer almıştı.  İlk turda adaylardan hiçbiri seçilmek için yeterli oyu alamadığı için bu seçimde en çok oy alan iki aday seçimde yer alacak.

Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gireceği seçimde seçmen kullanacağı oyu ile 13. Cumhurbaşkanını seçmiş olacak. 28 Mayıs gecesi Cumhurbaşkanı seçilen isim büyük ihtimalle saat 23.00 sularında belirlenmiş olacak. Gerek seçim günü gerek gecesi oyların sayılmaya başlanmasının ardından tablo netleşene kadar ve kimin kazandığının netleşmesinin ardından ilimizde ve ülkemizde sakinlik yaşanmasını istiyoruz. Çünkü seçim kampanyası döneminde gerçekten siyasetin dili çok sertleşti. Adayların seçim kampanyasında kullandıkları argümanlarda gerginliklere yol açtı. İşin boyutu camilere kadar uzandı ve burada ifade edilen cümleler toplumun gerilmesine neden oldu.

Neticede bu ülke 70 yıldır Demokrasinin gereği olarak seçim yapıyor ve bu seçimlerde vatandaşların kullandığı oylar ile seçim sonucunda birileri istediğini alırken birileri de beklentilerinin uzağında kalıyor. Demokrasinin gereği budur. Seçim sonucunda tüm siyasi partiler ve liderleri sonucu olumlu karşılamak ve birbirlerini tebrik etmek zorundalar. Liderlerin bunu yapması seçmenlerinde sakin kalmasını sağlayacaktır. Sert söylemler, kutuplaştırıcı ifadeler sadece gerginliğin artmasına zemin hazırlar. Bunların aşılması sağlanmalı. Sert ifadeler veya seçim süresince kullanılan argümanlar kimseye bir şey kazandırmayacaktır. Bu ülkenin gerçeklerini herkes görüyor, yaşıyor. Neticede seçme konusunda da kendilerinde değerlendirme yapıp oyunu kime kullanacağına karar veriyor. Yani kimse kimsenin vereceği oyu nereye veya kime verdiğini bilmiyor. Seçmen oy kabinine girdiğinde kendisince yaptığı değerlendirmenin sonucuna göre Evet mührünü basıyor.

28 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ve sonucunun ülkemize hayırlı olmasını diliyor, seçim sonucunun sakin bir şekilde kabullenilmesini arzuluyorum. Kim kazanırsa kazansın sonuçta ülkemiz kazanacak.

O zaman 28 Mayıs Pazar günü önce vatandaşlık görevimizi yerine getirelim sonrada sonucuna rıza gösterelim…

 

 

SAKİN BİR SEÇİM OLSUN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin