FIRAT POLAT

VATANDAŞIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

14 Mayıs Genel Seçimleri ve 28 Mayıs Cumhurbaşkanı seçiminin ardından ülke olarak yeni bir döneme başladık. Bu dönem iktidar tarafından Türkiye Yüzyılı olarak isimlendirildi. Beklentiler bu dönemin daha gelişmiş ve kalkınmış bir Türkiye ile beraber refah seviyesi yükselen bir ülke. Refah seviyesi yükselince doğal olarak vatandaşında ekonomik olarak kazancı artacak ve sıkıntıları azalacak.
Ancak bu taraftan baktığımız da ülkemizde hemen her gün akaryakıt zamlanırken, yüksek enflasyon karşısında vatandaşın alım gücü iyice düşmeye başladı. Elektrik ve doğalgaz faturaları da zamdan nasiplerini alarak vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Yaşanan fiyat artışlarına karşı vatandaşın gücü kalmadı. Beklentiler Temmuz ayında yapılacak olan maaş zamlarında.
“Enflasyon”, “hayat pahalılığı”, “yaşam maliyetinde artış” her ne şekilde ifade edersek edelim fiyatlar hızlı ve serbest yükselişini sürdürüyor. Ekonomi aktörleri işçi, memur, emekli, tüccar, sanayici, ihracatçı, çiftçi, geldiğimiz çok yüksek enflasyon düzeyiyle mücadelenin altında kaldığını görüyoruz. İnsanlarımız yarınlarına umutla bakamıyor. Çiftçi bu girdi fiyatlarına bir çözüm getirilmemesi durumunda gelecek yıl etik yapamaz hale gelecek. Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman, akaryakıtta yaşanan artışa karşı devletin esnafa mazot desteği vermesini talep ediyor ve ekliyor” Taşıma ücretlerini artırmamız çözüm değil. Vatandaş yayan yürümeye başlayacak.” Unda yaşanan fiyat artışı ekmek fiyatlarını zamlandırdı. Gramajı aynı kalan ekmeğin fiyatı 5 liraya yükseldi. Emekli artık ne yapacağını nasıl yaşayacağını planlayamıyor. Sanayici küçülmeye başladı.
Dövizde yaşanan yükseliş nereye kadar devam edecek bilinmiyor.
Enflasyonun, hele de yüksek enflasyonun nasıl büyük bir dert olduğunu bilmek, üstelik bunu da hatırlatmak zorunda kalmak acı veriyor. Siyasi kaygılarla henüz yüksek enflasyonla topyekûn bir savaşa giremedik. Vatandaşlar olarak hangi gelir düzeyinde olursak olalım satın alma gücümüzün nasıl eridiğini maalesef her gün iliklerimize kadar hissediyoruz.
Mehmet Şimşek liderliğinde ki ekonomi ekibi alacakları önlemler ve uygulamaya koyacakları kararlar ile ekonomiye nasıl ayar verecekler birlikte göreceğiz. Beklentimiz olumlu sonuçların alınması.
Gördüğümüz vatandaşın artık dayanak gücünün kalmadığı. Yarın ne olacak endişesi. Zam yağmurlarının nereye kadar devam edeceği. Temmuz ayında maaşlara yapılacak olan zam oranının sıkıntılarına ne kadar çözüm getireceği.
Bu soruların cevaplarını hep birlikte göreceğiz.

VATANDAŞIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin