irfan arslan

SEÇİM HEYECANI ARTIYOR

14 Mayıs’a sayılı günler kala ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de seçim heyecanı artıyor. Seçime giren tüm siyasi partilerin adayları seçim bölgelerini gezip vatandaşlar ile biraraya gelerek partilerinin seçimler ile ilgili yapacaklarını, proğramları hakkında bilgilendirme yaparak destek talebinde bulunuyorlar.

Elazığ bu seçimde siyasi partilerin yanında üç bağımsız Milletvekilinin de seçime girmesi ile faklı bir heyecan yaşıyor. Elazığ seçim tarihine baktığımız da çok az seçimde Bağımsız Milletvekili adayının çıktığını görüyoruz.

Bunlardan Ali Rıza Septioğlu ile Mehmet Ağar Elazığ’dan girdikleri seçim döneminde Bağımsız Milletvekili seçilerek TBMM’ye gitme başarısını göstermişlerdi.

Bu seçim döneminde Prof.Dr. Yasemin Açık ile Prof.Dr. Bilal Çoban ile M.Hacı Güneş bağımsız aday olduklarını açıkladılar.

Doğal olarak bu adaylar önceki seçim döneminde siyasi partilerin aldıkları oylara olumsuz katkı yapacaklardır. Bağımsız aday olarak alacakları oylar önceki seçim döneminde siyasi partilerin aldıkları oylarda düşüşe neden olacaktır.

Seçime bir hafta kaldı. Tüm partiler bu süreci çok etkili ve yoğun bir proğram ile geçirecekler.

Halen oyunu kime kullanacaklarını netleştirmemiş Kararsız seçmeni yanına çekmenin çabasında olacaklar. Doğal olarak tüm siyasi partiler ile Bağımsız adaylar seçimden kazanarak çıkmak isteyecekler.

Bu seçime kadar özellikle Elazığ’da her seçimden büyük bir zafer ile çıkan

AK Parti’nin bu kez beklediğini alabilmesi zor gibi duruyor. Seçim sonucunda beş milletvekilinden ikisinin AK Partiye gideceği görülüyor. 44 yıl sonra Elazığ’dan milletvekili çıkaran CHP’nin de bu seçimden bir

Milletvekili çıkarması zor olmayacak. Bağımsız adaylardan Prof.Dr. Yasemin Açık’ta seçim döneminde yaptığı çalışmalar ile göz dolduruyor ve seçimden kazanarak çıkacak gibi duruyor. Geriye kalan bir Milletvekilliği için MHP diğer partilere ve adaylara göre bir adım önde duruyor. Elazığ’da beşinci

Milletvekilliğinin kime gideceğini son haftada gösterecekleri performansa bağlı kalacağını söylemek zor bir tespit değil.

Ülkemizin ve ilimizin yapılacak olan seçimlerden hayırlı olacak neticeleri alarak çıkması en büyük temennimdir. Bu süreç içinde özellikle tüm siyasi partilerin ve Milletvekili adaylarının daha sakin ve birbirlerini kırmadan aklıselim hareket etmelerini istiyorum.

Siyasetin dilini sertleştirmekten ziyade, tüm siyasilerin bir birlerine nezaket kuralları çerçevesinde davranmalarını arzuluyorum.

Yarın seçimden sonra yine hepimiz bu şehirde yaşamaya devam edeceğiz.

SEÇİM HEYECANI ARTIYOR

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin