BİR DELİNİN KALEMİNDEN

SOKAKLAR BİZİM KAMPANYASI BAŞLATILMASI HAKKINDA

Değerli dostlar bugün size yerel yönetimlerde “sokaklar bizim” sloganıyla sokak festivallerinin başlatılması hakkındaki görüşlerimi ve önerilerimi sunacağım.

Hazır yerel seçimler yaklaşıyor bende aday olacak kişilere bir seçim vaadi olması temennisi ile bir öneri sunuyorum ve diyorum ki haftanın iki günü (Cumartesi-Pazar) “sokaklar bizim” kampanyasının başlatılması.

Peki sokaklar bizim kapsamında neler yapılmalı?

Belirlenen günler içinde bütün çocuk parkları güvenlik önlemleri alınarak aileler çocuklarını kayıtlı olarak bu parklara teslim edecek. Bu parklarda güvenlik güçleri, çocuk psikologları ve sosyologlar eşliğinde çocukların davranışları ve tutumları incelenerek sorunlu olanların nedenleri araştırılacak. Bu şekilde çocuklar güvenli bir şekilde oyunlarını oynarken, sorunlu olana çocuklara erken müdahale ile sorunun derinleşmesi önlenmiş olacak!

Belirlenen günlerde, şehir merkezlerinde araç giriş çıkışları yasaklanarak, cadde ve sokakların sadece insanların kullanımına sunulacak. Belirlenen cadde ve sokaklarda, sokak sanatçıları, resim sanatçıları, tiyatro gösterileri, yerel sanatçılar, bilim şenlikleri, söyleşiler, küçük panayırlar ve gençler için kısmi denetimli eğlence alanları ( mutlaka güvenlik güçleri, çocuk-ergen psikologları ve sosyologlar eşliğinde) oluşturulmalıdır. Oluşturulan bu alanlarda insanların haftanın iki gününde sosyal-sanatsal-kültürel ihtiyaçlarının karşılanması sağlanmış olacak.

Sokalar bizim kampanyasının olası faydalarına gelince;

İnsanların iki günde olsa hayatın rutinlerinden uzaklaşması sağlanmış olacak,

İnsanların kültürel ihtiyaçları karşılanmış olacak

İnsanların sosyalleşmesi sağlanarak çağımızın vebası olan yalnızlıklara bir nebze olsun çare olacak,

Yeni sosyal ve aile bağlarının kurulmasına ve gelişmesine katkı sağlayacak,

Aile-çocuk ilişkisi güçlenecek

Çocukların, sosyo-psikolojik gelişimleri gözlenerek gelecek nesillerin daha sağlıklı gelişimi sağlanmış olacak

Umutlarla nice güzel yarınlara…

SOKAKLAR BİZİM KAMPANYASI BAŞLATILMASI HAKKINDA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin