BİR DELİNİN KALEMİNDEN

SUÇLARA MÜTESELSİL SORUMLULUK GETİRİLMESİ HAKKINDA

Değerli dostlar bugün size, Suçlara müteselsil sorumluluk getirilmesi hakkında görüş ve önerilerimi sunacağım.

Ceza kanunlarımız oluşturulurken, suç ve cezanın şahsiliği ilkesi gözetilmiştir. Bu ilke gereği, kişi ancak kendisinin işlediği suçlar nedeniyle sorumlu tutulabilir, başkasının işlediği fillere doğrudan veya dolaylı olarak iştirak etmedikçe sorumlu tutulamaz.Peki bu sizce doğru mu? Bence kesinlikle değil! Çünkü bir kişi doğduğunda, Hristiyan inancında olduğu gibi, bir günah ile doğmaz, saf ve temiz bir şekilde doğar ve süreç içerisinde, kendi tercihleri ile, aile, sosyal çevre, eğitim kurumları, çalışma alanındaki kişiler olmak üzere ilişkiye girdiği birçok kişi ve/veya gruptan etkilenerek şekillenir. Bu ilke aynı zamanda toplumdaki “Her koyun kendi bacağından asılır” söyleminin bir tezahürü! İslam dinine göre de bu ilke ve bu yaklaşım yanlıştır. Her ebeveyn kendi neslinden sorumludur hatta ve hatta her işlenen cinayetten (ve tabii ki günahtan) Kabil bile sorumludur!

Cezaların şahsiliği ilkesinin tartışırken ideolojilerin masumluğunu!!!bir kenara bırakmak olmaz. O ideolojiler ki tertemiz beyinleri kirleten sonra da o kirlenmiş beyinleri kendi ideolojik çıkarları için kullanan ve sonra da kahraman! ilan eden ideolojiler!  Ve kirlenmiş insanlar suç işlediğinde sadece suç işleyeni cezalandırmak mı adalet?

Yapılan araştırmalarda, suç fiili oluşmadan önce suçlunun belirli davranışsal ve söylemsel değişimler gösterdiği ancak bunu gören eş-dost ve akrabanın ilgilenmediği veya önemsemediği tespit edilmiştir. İlgili davranış ve söylemlerde devletin ilgili kurumları bilgilendirilse ve/veya sosyo-psikolojik destekler sunulsa –belki de- birçok suç oluşmadan engellenebilecektir.

Bana göre ceza kanunumuz yeniden revize edilerek, belirli suçlarda da müteselsil sorumluluk ilkesi benimsenerek oluşturulmalıdır. Türk toplumunun sosyo-demografik yapısı incelendiğinde hiçbir suçlunun özgür iradesi ile suçlu olduğu savunulamaz!

Müteselsil sorumluluk ilkesi benimsenerek oluşturulacak olan ceza kanunlarının olası faydaları;

Ø Belirli suçlar oluşmadan engellenmesi sağlanacaktır

Ø Ebeveynler çocukları yetiştirirken daha dikkatli ve özenli davranmalarını sağlayacaktır

Ø Belirli suçların önlenmesi sağlanacaktır

Ø Devletin güvenlik maliyetleri düşecektir

Ø Daha stabil ve yaşanabilir toplumun temelleri güçlenecektir

Umutlarla nice güzel yarınlara…

 

SUÇLARA MÜTESELSİL SORUMLULUK GETİRİLMESİ HAKKINDA

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin