BİR DELİNİN KALEMİNDEN

YARDIM KURULUŞLARI HAKKINDA

Evet dostlar bugün sizlere, yardım kuruluşları hakkındaki görüşlerimi ifade etmek istiyorum. Yardım kuruluşları, toplumun dezavantajlı gruplar (Yoksullar, Engelliler, Yetimler, Yoksunlar) için son derece önemli işler yapan kuruluşlardır. Birçok yardım kuruluşunun 100’lerce yıllık bir geçmişi vardır. Bu kadar köklü yardım kuruluşlarının ülkemizde 100’lerce yıldır faaliyet gösterebilmesinin nedeni tabiî ki vicdanlı ve necip bir millete sahip olmamızdan geçiyor.

Şimdi şunu sorabilirsiniz bunları yazacaksan niye yazdın ki diye? Haklısınız dostlar asıl yazmak istediğim bunlar değil sadece bir giriş niteliğinde cümleler!

Yardım kuruluşları büyük bir çoğunluğu maalesef kurumsal bir yapıya ulaşmadıklarını üzülerek yazmak zorundayım. Kurumsal bir yapıya kavuşmamış olmamaları beraberinde, yeterince şeffaf ve hesap verilebilir bir yapıdan uzak olmalarına neden oluyor. Günümüz insanı sadece yardım kuruluşlarının değil bütün kuruluşların şeffaf olmasını ve her kuruşun hesabını verebilmesini istiyorlar. Bazı yardım kuruluşları yardım adı altında maalesef başka faaliyetleri de yapıyorlar!  Peki şu anda şeffaf bir şekilde hesap verebilecek kaç tane yardım kuruluşu var?

Günümüz insanı ayrıca biraz samimiyet istiyor bütün kuruluşlardan özellikle de yardım kuruluşlarından! Mesela ben şöyle bir mesajın cep telefonuma gelmesini çok isterdim: “ Değerli yardımseverimiz, bir X yardım kuruluşu olarak çevrenizdeki ihtiyaç sahiplerine yardım etmek istiyoruz. Lütfen ihtiyaç sahiplerini bu numaraya yönlendiriniz”. Sahi sormak istiyorum bu tür bir mesaj alan bir kişi bile var mı? İşte samimiyetten kastım aslında bu!

Benim önerime gelince bütün yardım kuruluşlarının şeffaf bir yapıya kavuşturulmaları gerekir. Bunu yapabilmek için ise yardım kuruluşlarının TAMAMININ bir kurul tarafından mali denetime tabi tutulmasının zorunlu hale getirilmesini salık veriyorum. Bu kurul aşağıdaki kişilerden oluşmalıdır;

  • Mali müşavirler odasına kayıtlı bir serbest muhasebeci mali müşavir
  • Baro’ya kayıtlı bir avukat
  • Valiliğin yetkilendirdiği bir kişi
  • Üniversitelerin ilgili bölümünden bir öğretim üyesi
  • Güvenlik güçlerini temsil eden bir kişi

Umutlarla nice güzel yarınlara…

YARDIM KURULUŞLARI HAKKINDA

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin