NEVZAT ÜLGER

BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN?

31 Mart 2024 günü il, ilçe ve belde belediye başkanlıkları ile bunların meclis üyeleri ve mahalle ve köy muhtarları ile bunların idare heyetlerinin seçimleri yapılacak.
Her seçim bölgesinin hedefi elbette en isabetli adayı başkan yaparak, kaynakları akıllıca ve hassasiyetle kullanan, milletin emanetini kendi boş fantezilerine sarf etmeyen, personeline karşı adil olan, eş-dost istihdamından kaçınan isimleri başkan seçmektir.
Günümüzde dünyanın her yanında belediye başkanları ve valiler merkezî yasalara tâbi olmakla birlikte şehrin gidişatını belirlemede önemli bir yetkiye ve imkana sahiptirler. Yerel yönetimler yasalarında yapılan son değişiklikler ile birlikte belediye başkanları, şehrin gidişatını belirlemede önemli bir konuma gelmiştir. Bu bakımdan belediye başkanları bir çeşit şehrin lideri durumundadırlar. Bir şehir gelişmişse d, şehrin problemleri çoksa da muhatapları bellidir.
Her siyasi partide bu işi çok başarılı bir şekilde yapacak isimler var aslında ama onlar da aday adayı olmuyorlar.
Devlet erkanla, millet edep ile ayakta durur. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.
Onun için kazandığında kötü yönde değişmeyecek, karakterli isimler aday yapılıp, başkan seçilmelidir.
Bu aziz millet emaneti ehline tevdi etmekten çekinmez. Ancak olayın çözüm yeri maalesef halk değil, siyasi partilerin yönetimleridir.
Tabi seçilecek insan bilgili ve becerisi yüksek olmalı ama bilgi yetmez, zerafet ve incelik de gerekir.
Bir şehrin yaşanabilirliği ve refah düzeyi gibi birçok kriter kentin yaşanabilir olup-olmadığını tespitte göz önüne alınmalıdır.
Şehirler de yaşanabilirlik, sevilebilirlik ve refah olmak üzere üç temel kategoriye dikkat etmek gerekir.
Kriterler arasında, eğitim düzeyi, kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH), yoksulluk oranı, kaliteli restoran, mağaza ve oyun salonu sayısı; yürünebilirlik, haritalanmış bisiklet rotalarının sayısı, kaliteli parklar, şehir içme suyu, su kanalları ve müzeler önemli ölçülerdir.
Bu şehir tıpkı Eskişehir gibi, Venedik gibi içinde gondollar dolaşan bir şehir olabilir. Bunun yapılması çok da zor değil. Şartlar çok müsait. Yapılmamışsa suç barajda değil elbette.
Caddeden veya sokaktan geçen herhangi birine halini sorsanız size bir cümle ile halini anlatır. Demek ki toplum ne yapacağını biliyor aslında ama “ah bu çaresizliğin gözü kör olsun.”
Belediye başkan adayının, idare edeceği şehre ilişkin bir planı, tasavvuru, vizyonu olmalı. Kendisine hedefler koymalı. Projeleriyle aday olmalı. Şehri için hayaller kurmalı ve o hayalleri gerçeğe dönüştürmenin mücadelesi içinde olmalı. Kötü miras almış olsa da kötü miras bırakmamalı.
Kendini dünyanın merkezi yerine koyan biri, başkan olursa şehir yandı demektir.
Başkan, insan ve şehir arasındaki interaktif ilişkiyi anlamış; şehrin insanı, insanın şehri inşa ettiğini kavramış olmalı.
Mesela şehrin içme suyu tedariki bir yılda çözüme kavuşabilir, yeterki akıllı ve akıl alıcı olsun başkanımız.
Söz buraya gelmişken bazı konuların da toplumda konuşulması gerekir:
Bunlar elbette hemen olmaz ama belediye teşkilatı bulunan yerlerde muhtarlıklar kaldırılmalı ve belediye meclis üyeleri muhtar seçimi gibi her mahalleden en çok oy alan kişi meclis üyesi olmalıdır.
Tabi bu arada belediye başkan adaylarına da üçer kişilik kontenjan tanınmalıdır. Yani kim belediye başkanı seçilirse önceden seçim kuruluna bildirilen o üç isim otomatikman seçilmiş sayılarak meclis üyesi olmalıdırlar. Tabi bundan sonra bu isimlere görev verip vermemek başkanın inisiyatifinde olmalıdır.
Meclis üyeleri bu şekilde seçilirse her mahallenin problemlerinin belediye meclisine ve başkanın dikkatine taşınması kolay olur. Tabiidir ki, bu şekilde aday olacak isimlerin birtakım olumlu özelliklerinin olacağı da muhakkaktır. Unutmayalım; partiler yanlış yapabilirler ama toplum yanlışta ittifak etmez. İnsanlar toplumun ve kendi menfaatlerinin dar bölge menfaatinden önemli olduğunu artık anlamalıdır.
Dürüstlük bir meziyet değil, insan ve İslam olmanın olmazsa olmaz koşuludur. Kirlenmiş, ya da üzerinde gölge, karartı, şüphe dolaşan isimlerden hassasiyetle uzak durulmalı.
Kat karşılığında gelir elde eden başkan dönemlerini yaşamamalı bu toplum. Onun için her ne şart altında olursa olsun şehir planından, estetikten, tarih ve çevre ile uyumdan, yasalardan, vicdandan ve adaletten sapmayacak isimler aday yapılmalıdır.

BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin