RAMAZAN YILDIRIM

HALK BANK DEĞİLSE KİM?

Korktuğumuz adım adım başımıza geliyor mu? Ahlaksızlık deep fake oluyor mu?

Bizi temsil etsinler diye seçtiğimiz  STK’lar bize kumpas kuruyorlar. Üstelik olayda suçları yok bizim için çalışan didinen ağlayan masum rolüne bürünüyorlar.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Oda Başkanlarımızdan Ferhat Evsen’den Halk Bank’ın deprem yaralarımızı sarmak için şehrimiz esnafına verdiği kredi faizlerini ciddi anlamda arttırdığını öğrendik. Öğrenir öğrenmez Halk Bank Genel Müdürüne yüklendik. Halk Bankı kumpasçı iki yüzlü paragöz sıfatlarına maruz bıraktık. Esnafımızı da bu olayda kasabın elinde kesimi bekleyen koyun kadar masum ve bir o kadar çaresiz gördük.

Deprem şehirlerinin çoğunda kredi faizlerini hiç değiştirmeyen Halk Bankın şehrimize özel bu kredi faizlerini yükseltmesi bize  Sahipsiz Elazığ hastagına Düşman Halkbank tagını ekletti. Nasıl desem sanki de Halk Bank bizimle alay etti bize küfretti ve bize zulmetti.

İçimiz o kadar daraldı ki Elazığ’ımızın tek suçu depremde ölü sayısının azlığı mı diye sitemde bulunduk? Kredi olayında önce bu saiklerle irkildik sonra parça parça kendimize geldik. İş irdelendikçe kazın ayağının böyle olmadığını anladık.

Halk Bank’ın diğer kredilerin aksine bu kredi ile ilgili tek yetkili olmadığını bu kredinin esnafımıza bir protokolle verildiğini, koşullarında bu protokolü imzalayan tarafların mutabakatıyla  değişebileceğini öğrendik.

Protokolün tarafları Halk Bank, TESK ve Maliye Bakanlığıymış. Benim algıladığım Maliye Bakanlığı ve Halk Bank Elazığ’a özel düşman olsalar bile TESK bu işi onaylamadıkça esnafımıza verilen kredi faizleri arttırılamazdı.

Maliye Bakanlığının ve Halk Bankın da bize özel düşmanlıkları yok zaten.

TESK’e gelince Elazığ’a karşı böyle bir tutuma girmesi için iki sebep olabilir. İlki Elazığ Esnaf Sanatkarlar Oda Başkanımız attığı adımlarla çok cevval işler yapıp TESK’in içinde depreme neden olduğu için Oda Başkanımız dolaylı yoldan bypass edilmek isteniyor. İkincisi Elazığ Esnaf Sanatkarlar Odası bu olumsuz kredi işinin başını çekiyor.

Türkiye Esnaf Sanatkarlar Konfederasyonu ( TESK ) Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanının cevvalliği dolayısıyla şehrimize karşı böyle bir girişimde bulunmuşsa çok ayıp etmiş demektir. Tüm oda başkanlarımız milletvekillerimiz ve basın Elazığ Esnaf Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Turan Kurnaz’ı desteklemeliler. Onu TESK’e yem etmemeliler. İkinci durumda bizim şehrimizin Esnaf ve Sanatkarlar Odası bu işin talepçisi olarak karşımıza çıkar ki bu çok kötü. Allah şehrimizi korusun.

Böyle bir adım bu şehrin ve şehir insanının bittiği tükendiği adım olur.  Milletvekillerinden iki şeyi talep ediyoruz. İnanın ekonomi çok zorda ve çok darda. Mümkünse Halk Bankın bu kredi faizlerini tekrar eski oranlarına çektiriniz mümkün değilse o faizleri sindirmemiz için kumpası bize kuran kişileri, kurumu, kuruluşu net olarak ortaya çıkarıp Gakkoş’un düşmanlarını ilan edin. Dip not kumpasçılar ortaya çıkarılmazsa bu işten vekillerimiz de nasipleneceklerdir.

Bir toplumda STK’lar temsil ettiği üyeleri, halkı kumpasa getiriyorsa o toplum ahlaki değerlerini fazlasıyla yitirmiş demektir. Umarım biz henüz o kadar ahlaksız olmamışızdır.

HALK BANK DEĞİLSE KİM?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin