RAMAZAN YILDIRIM

REKTÖRLÜK ve EBT

Futbolda aslolan oyuncular olsa da bir takımın gelişiminde ve başarısında teknik direktörün rolü yadsınamaz. Üniversitelerde de aslolan öğrenci olsa da rolü yadsınamayacak asıl kişi Rektördür.
Son günlerde medyada sanal platformlarda sık sık Fırat Üniversitesi Rektör Adayı paylaşımları görüyorum. Aday sayısının çokluğu katılımın bolluğu güzel olsa da ben üniversite yönetim seçimlerini benimsemiyorum.
Rektör eşlerinin üniversite vakfının başına getirilmesini hiç anlamıyorum.
Gözlemlediğim kadarıyla üniversitelerimizde bilimsel çalışmalara efor harcayan, öğrencisine ve eğitimine yoğunlaşan akademisyenler diğer hocalarla yeterince diyalog kuramıyor dostluk hukuku geliştirmiyorlar. Bilimsel çalışmalara zaman harcamayan hocalarımız diyalog ve dostluk hukukunda depar atarak kişisel ilişkilerde çok daha güçlü oluyorlar. Bu tür bir kazanım halk katmanlarında olumlu karşılık bulsa da eğitimde akademide olumsuzluk geri kalmışlık doğurur.
Ben bu vesileyle Rektörlük ve Dekanlık seçimlerinde akademik kariyerin, bilimsel makalelerin, bu makalelerin toplumsal yaşamda, piyasada, sanayide uygulama alanı bulmuşluk çapının ve oranının göz önüne alınmasını temenni ediyorum. Salt çoğunluk tercih etti diye bir adayın Rektör seçilmemesini umut ediyorum.
Parantez içinde bu şehirden biri olarak Rektörümüzün hemşehrimiz olmasını, dışardan birilerinin ağırıma gittiğini belirtmek.
Konuyla çok ilgisi olmasa da bütün pozitif bilimsel buluşlar laboratuvar çalışmaları sonucunda bulunmamıştır. Bazıları tesadüfen bazıları da deneme yanılma sonucu bulunmuştur.
Elazığ Belediyesinin Temmuz ayı encümen toplantısında YRP Belediye Meclis Üyesi Kemal Karataş Ahmet Tevfik Ozan Kongre ve Kültür Salonunun altında sertleşen çok sayıdaki çimentonun niye bir fabrikaya ya da bir işletmeye devredilmediğini ya da iade edilmediğini halkın parasının çarçur edildiğini dile getirip şimdi bu çimentoların akıbetinin ne olacağını sordu. Oturumun Başkanı o çimentoların kullanılacağını heba edilmediğini ve edilmeyeceğini ifade etti. İşin siyasi tartışmasını bir kenara bırakırsak cedelleşmezsek üniversitemize, inşaat bölümüne ve inşaat sektörüne seslenmek istiyorum.
Elazığ Belediyesinin bu atıl sertleşmiş çimentoyu kullanım, geri kazanım tekniğini sizler de öğrenip kavrayın. Bu konuda hem müteahhitlere hem çimento sanayiye hem akademiye ışık tutun. Yol verin yön verin dünya inşaat sektörüne katkı sağlayın. Bana kulak verirseniz bu çimentoyu endüstriye yeniden kazandıran tekniğe de Elazığ Belediyesi Tekniği ( EBT ) adını koyun.
Unutmayın öncelik bir buluşun bilimsel olması değil ortaya çıkarılmasıdır.

REKTÖRLÜK ve EBT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin