SELAHADDİN CANPOLAT

HAYAT BİR AYNADIR, SİZ ONA GÜLÜMSERSENİZ, O DA SİZE GÜLÜMSER

“Çok kıymetli takipçilerim; değerli okurlarım sizlere her hafta olduğu gibi bu hafta da yine insanı insanlığı ilgilendiren yepyeni bir konu ile sizlerle tekrar buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum…

“Sevgili dostlar;

“İnsanların mutluluğu, en çok da güldüğü zaman anlaşılır. Bir kişinin yüzünde gülümsemeye neden olmak, tarifi imkânsız mutluluk kaynağıdır. Zihni pozitif ve sağlıklı olanların, bedenleride daha sağlıklı olur. Dolayısıyla, olumlu düşünce hayatın kalitesini ve süresinide artırır. Pozitif düşünen veya olumsuzluklar karşısında olayların olumlu yönünü görmeyi başaran ve bunu hayat felsefesi haline getirebilen insanların iş ve özel hayatlarında diğer kişilere oranla daha başarılı  ve mutlu  oldukları kanıtlanmış bir gerçektir. Her insanın hayatında bazen üst üste gelen şanssızlıklar, olumsuzluklar nedenini bir türlü çözemediğimiz ve sürekli “neden ben, niye her şey benim başıma geliyor?”,  dediğimiz zamanlar olmuştur. Hani içinden çıkamadığımız, cevaplarınında aslında kendimizde olduğu dönemler…

“Sevgili dostlar;

“Hayat şartları bizleri olumsuz düşündürmeye yetiyor hatta artıyor bile, fakat olumsuz düşünceler yerine olumlu düşüncelere sahip olursak olduğumuzdan daha mutlu olabilir veya daha az mutsuz olabiliriz. Duygularımızı kontrol edemeyebiliriz, ama onları oluşturan düşünceleri kontrol edebiliriz. Bizde oluşan hiçbir duyguyu karşımızdaki kişi oluşturamaz. Herkesin kontrol edebildiği kişi, yalnızca kendisidir. Neye üzülüp neye sevineceğinizi seçecek olan sizsiniz. Kime değer verip kimi sevmeyeceğimize biz karar verebiliriz.

Soruna odaklanmak sorunda boğulmamıza neden olur. Çözüm odaklı olmalıyız. Sorunlarımıza gömülüp depresyona girebilir veya silkinip hayatımızın kontrolünü elimize alabiliriz, seçim bizim;  Unutmayın ; herkes seçimlerini yaşar. Mutsuzluk, huzursuzluk, kaygı, öfke, nefret gibi duyguların önünde mutlaka olumsuz bir düşünce vardır. Bu olumsuz düşünce zamanla otomatik hale geldiği için olumsuz düşünceler olumsuz duyguları tetikler ve buda alışkanlık haline gelebilir.

“Sevgili dostlar;

“Eğer kişiler her günkü  düşünce kalıplarını kontrol etmek için çaba harcamazlarsa yaşamlarında birçok olumsuz olay yaşayabilirler. İnsanlar düşünerek inandıkları veya olacağına kesin gözüyle baktıkları şeyleri mutlaka yaşarlar. Bence düşünce, yaşamımızı yöneten farkında olmamız gereken en önemli unsurdur. Kişiler ancak negatif düşünce şekillerini değiştirerek pozitif düşünce tohumlarını ektiklerinde, yaşamlarında olumlu yönde çok büyük değişiklikler olmaktadır. Pozitif düşünce deyince hemen herkesin aklına negatif olmanın karşıtlığı gelmektedir. Pozitif düşünce, hangi durumda olursa olsun alternatif üretebilir, çözüme yöneliktir, uzlaşmacıdır, hızlı karar verebilmeyi sağlayan bir düşünce sistemidir ve başarıya götüren bir yoldur. Pozitif düşünceye sahip olan insanların kendilerine güvenleri vardır, dolayısıyla çevrelerinde güvenilir bir ortam oluştururlar.

“Sevgili dostlar;

“Pozitif düşünce boyutunu kazanmış insanlar mutludur ve etrafındakilere huzur verir. Pozitif düşünceye sahip olan insanlar işbitirici, ikna edici, öğrenmeye açık ve motive etme gücü yüksektir. Pozitif düşünce, barışçıl bir düşüncedir, kıskanma duygusundan uzaktır. Olumlu düşünen bir kişinin etrafındaki insanlar genellikle onun davranışlarından olumlu enerji alırlar. Olumlu davranışa sahip kişiler insanları kendine çeker. Olumsuz düşüncelerin, diğer insanlar üzerinde tüketici bir etkisi vardır. Umutsuz, mutsuz ve üzgün görünmenize neden olur. Olumsuz düşünce ve davranışa sahip kişiler insanları kendisinden uzaklaştırır. Olumsuz şeylerden uzak durmak imkansız olsada “Düşüncelerimiz  pozitif olsun, çünkü düşüncelerimiz sözlerimiz olur. Sözlerimiz pozitif olsun çünkü sözlerimiz davranışlarımız olur. Davranışlarımız pozitif olsun çünkü davranışlarımız alışkanlıklarımız olur. Alışkanlıklarımız pozitif olsun çünkü alışkanlıklarımız değerlerimiz olur”

“Sevgili dostlar;

“Hayatımıza pozitif düşünceyi davet edersek hem kendimizi hemde dış dünyamızı daha fazla severiz. Unutmayınız ki, kendinizi ve başkalarını sevmek özgüven oluşturur. Düşüncelerimizi bir başka deyişle, kendimizi yönetmeyi yaşam tarzı olarak benimsemeliyiz. Yaşadıklarımızı değiştirerek, istediklerimizi yaşayacak güce sahibiz. Bu güç düşünceleri yönetmekten geçer ve bunu yapabilmek için öncelikle düşündüklerimizden “olanaksız” sözcüğünü çıkarmamız gereklidir. Amaçlarımızı belirlemek ve hedefe doğru ilerlemek ise sonraki aşamayı oluşturur. Ama öncelikle buna inanmak gereklidir.

“Sevgili dostlar;

“Sonuç olarak, pozitif düşünmek güzel bir alışkanlıktır, bir çok noktada çözümü kolaylaştırır ancak, hayata yön verebilmek ve hayatta karşılaşılabilecek olumsuzluklarla baş edebilmek için olayları olduğu gibi görmeye ve kabul etmeye yardımcı “Gerçekçi düşünmeden” vazgeçilmemeside yerinde olacaktır. “Hayat bir aynadır. Siz ona gülümserseniz, o da size gülümser. Pozitif düşünceli günler geçirmemiz dileğiyle..

“Bir diğer hafta başka güzel konularda buluşmak dileklerimle….

“Kul Selahaddin CANPOLAT”

HAYAT BİR AYNADIR, SİZ ONA GÜLÜMSERSENİZ, O DA SİZE GÜLÜMSER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin