SELAHADDİN CANPOLAT

“ÖLÜMLÜ DÜNYADA GÜVEN, SEVGİDEN ÖNCE GELİR…”

“Çok kıymetli takipçilerim, değerli okurlarım, sizlerle her hafta olduğu gibi bugün de insanı insanlığı ilgilendiren yeni bir konu ile tekrar buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum…

“Sevgili dostlar;

“Ego’lu insan kendini daima üstün gören, merhametten ve hoşgörüden uzak kibirli bir insandır. Ego kişinin endişelerini, kaygılarını, korkularını kendi dünyasına hapseder. Bu nedenle Egolu insanın kişiliği Egonun kontrolündedir. Güven ve doğruluğun, sağlıklı bir toplum yapısının temel taşını oluşturduğunu hepimiz net olarak biliyoruz.. Güven ve doğruluktan yana olanların içinde ne hüzün nede korku vardır. Unutmayın ki , Güven ve Doğruluk kişiyi iyiliğe sevk eder, yalancılık ise kötülüğe, yanlışlığa ve sapkınlığa sevk eder. Öyle ki, doğruluk ve güven her Müslümanın sıfatıdır. Bu sebeple güven ve doğruluk hayatımızın bütün evrelerinde kendisini göstermek zorundadır. Çünkü güven ve doğruluk, özü sözü bir olmak demektir. Müslüman bir birey; dürüst olarak, doğruluğu; eşine, işine, ticaretine, insanlar arası ekonomik ilişkilerine yansıtmalıdır. Doğruluğun karşıtı, Yalan, dolan, dalaveredir yani sahtekarlık ta diyebiliriz..Ancak doğruluk güven ve dürüstlükten ayrılan bireyler güven kaybettiği kadar da şahsiyetini ve itibarını da kaybeder. İnsanın itibarını kazanması maddi kazançtan daha büyük bir değer ve erdemlerden biridir. Sağlıklı, huzurlu, güçlü bir toplumun veya milletin temel yapısını doğruluk ve dürüstlük oluşturur. Bir devletin ve milletin özünde de bireylerin gelişmesi, kalkınması insanlarının doğru ve dürüstçe çalışmalarına bağlıdır. İnsanları dürüst olanı, çok çalışanı ülkelerinin kalkınmasını hızlıca sağlayabilmektedir. Bu nedenledir ki; Böyle ülkelerin kalkınması başarılı ve zirvelerde söz sahibi olması kaçınılmazdır.

“Sevgili dostlar;

“Kısaca doğruluk ve güven duygusu; İnsanoğlunu etkileyen önemli nedenlerden biridir. Doğruluk ve güven duygusu, insanlarla olan ilişkilerimiz ve gerekse toplumumuz insanlık adına yapacaklarımızın teminatıdır. İnsanı başarıya götüren en önemli yoldur; doğruluk ve güven; cesaret, saygı, sevgi, güven kendini değerli hissetme gibi olumlu tüm duyguları, olguları içinde barındırır… Öyle anlaşılıyor ki; İlişkilerde veya sosyal ortamda, dostluklarda yani herşeyden önce güven olgusu daha önce geliyor. Sevgi duygusu bile güven duygusundan sonra gelir. Çünkü güven duygusu, olgusu çok önemlidir. Güven kaybolunca sevgi de yaralanmış, zedelenmiş oluyor. Bu nedenle Karşı tarafa hep şüphe ile yaklaşılıyor. Özellikle bireyin kendisine güveni çok önemlidir. Başkalarına karşı beslediğimiz güvenin en büyük kısmını doğuran, kendimize olan güvenimizdir. Doğruluk ve güven kişinin bildiğini söylemekle işine geleni söylemek, arasında yaptığı seçime dayanan bir ahlak sorunudur. Özünde ve sözünde temiz olmayanların kişiliğini sorgulamak gerekir. Günümüzde birçok ilişki dostluk, sevgi, güven ortamı oluşmamasından kaynaklı bitiyor. Güven sevgiden önce gelir. Güvenilen insan sevilir, değer görür. Kendisine güvenemediğimiz, davranışlarından emin olamadığımız, ancak sevgi beslediğimiz kişilerle olan ilişkimiz ilerlemesi mümkün değildir. Böyle olan bir ilişki ise kısa bir süre sonra malesef ki biter. O nedenledir ki; bitmesi mümkün ve sonucu daha farklı noktalara varmadan sonlanması gerekiyor. Bu tabiatın ve insanlığın gereğidir.. Yani güvensizlik duygusunun oluşturduğu olgu; Ateşin odunu yakıp bitirdiği gibi, sevgiyi bitirmesi gibidir. Bu nedenledir ki; Her şeyin başı güvenden ibarettir…

“Sevgili dostlar;

“Unutmamak gerekir ki; güven tek kullanımlıktır. Tıpkı bedendeki ruh gibidir. Ruh terk ettiği bedene asla geri dönemez. Örneğin; günümüzde birçok ailede güven duygusu yok denecek kadar azdır.. Güven duygusu olmayan bir aileyi ele alırsak, Anne ve baba arasında güven yok ise ve birbirine güvenmiyorlar sa, orada çocuklar güven ortamı olmayan bir ailede büyüyor demektir. Doğruluk ve güven kişinin bildiğini söylemekle işine geleni söylemek, arasında yaptığı seçime dayanan bir ahlak ve duruş sorunudur. Özünde ve sözünde temiz sevgi ve güven olmayanların kişiliğini sorgulamak gerekir. Doğruluk ve güven duygusu; Özellikle kendimize güvenimiz çok önemlidir. Güven sarsılınca bütün ilişkiler bir anda yıkılır, yere düşen cam misali paramparça olur. Bu nedenledir ki; önemli ve olmazsa olmazımız güven duygusu insanları birbirine bağlayan, birbirleri ile olan ilişkilerini perçinleyen bir mıknatıs gibidir. Güven bitti mi her şey bitiyor. Yaşananların bir anlamı kalmıyor. Yine de her fırtınanın devamında bir doğan güneş mutlaka vardır. Yani bu güneş misali şudur; dürüst ve güvenilir kişi olmak aslında çok da zor bir durum değil misalidir… öyleyse evimize, ailemize, eş, çocuklarımıza, dost, ve arkadaşlarımıza karşı dürüst olmak gerçek manada dürüst olmayı yani güven ortaya koymak çok zor olmasa gerek. vicdan, empati, sevgi, saygı, hoşgörü ve en önemlisi ise dürüst olalım.

“Sonuç olarak;

“Acılar, sevinçler, endişeler hep birlikte paylaşılır, hayal ve özlemler birlikte gerçekleştirilmeye çalışılır, Duygu ve düşüncelerini, ideallerini, hayallerini, güçlü ve zayıf yanlarını açıkça ortaya koyabilme ve bundan zarar görmeme güvencesine sahip fertlerden oluşan bir ailede bir toplumda, bir ülkede, anlayış, sevgi, saygı, hoşgörü, şefkat, merhamet, huzur ve mutluluk esintileri beklemek mümkündür. Düşünün koku yayan bir çiçeğe bile dokunmadığın sürece kokusunu yaymıyor. Onun için sevdiklerinizin yüreğine dokunmak gerek..Çünkü hayat kıymet bilenle yaşanacak kadar güzel… EGO su Tavan yapmış Vefasızlar için israf edilmeyecek kadar değerlidir. Doğru konuşan, dürüst davranan insanlar verdiği sözlerin arkasında durur. Haksızlık yapmaz, yalandan, riyadan uzak durur. Başkasının arkasından konuşmaz. Ezileni ezmez, ezdirmez. Kişi, ibadetlerinde, niyetlerinde, sözlerinde, dostluk ve arkadaşlık ilişkilerinde, sosyal hayatında, görev ve sorumluluklarında doğruluk ve dürüstlüğü ilke edinip hayatına uygulamalı ve çevresindeki insanlara da bunu aşılamalıdır. Hep birlikte ilişkilerimizde, dostluklarımızda doğruluk dürüstlük güvenli yarınlara. Vesselam….

“Bir diğer hafta başka güzel konularda buluşmak dileğiyle..

“Kul Selahaddin CANPOLAT”

“ÖLÜMLÜ DÜNYADA GÜVEN, SEVGİDEN ÖNCE GELİR…”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin