YAŞAR KURŞUN

31 MART YEREL SEÇİMLER

Mümkün olduğunca, siyaseti hiç yazılarıma katmak istemiyorum ve siyaseti yalnızca izlemek istiyorum değerli okurlarım…

Beş yılda bir tekrarlanan mahalli idareler seçimleri, hayırlısı ile 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak ve yeni belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri ile köy ve mahalle muhtarları seçilecek.

Tabiki öncelikle, centilmence ve hiç kimse birbirini kırmadan bir yerel seçim olur inşallah.

Bu seçimlerde çok şeyin değişeceğine gözlemliyorum. Artık vatandaş herşeyin farkında, yapılan veya yapılmayan işleri çok iyi biliyorlar!

Elazığ ve Malatya birbirine yakın iki komşu kenttir. Çok eskiden, Malatyalı, Elazığ ‘a gelip Harput ve Sivrice/Hazar Gölünü ziyarete ederlerdi.

Ama son yıllarda bu tam tersi oldu!

Elazığ ‘dan, Malatya’ya gezmeye gidilmeye başlandı.

Malatya hem Büyükşehir oldu hemde modernleşmeye başladı.

Malatya’da çok sevdiğim bir gazeteci arkadaş ile 31 Mart’da yapılacak, Yerel seçimleri konuştuk.

Öğle güzel şeyler anlattı, değerli Malatyalı gazeteci arkadaşım.

– Ben dedim, Malatya son yıllarda çok iyi gelişiyor ve depremden sonrası da yaralar hızla sarılıyor, bunu nasıl beceriyorsunuz?

-Basit dedi Yaşar hocam.

-Anlat dedim gardaşım.

-Malatya’da her yerel seçimlerde değişik partilerin başkanı seçilir.

Ve o seçilen belediye başkanı bir dönem, yani 5 yıl yapar, bir dahaki seçimlerde başka bir partinin başkanı seçilir.

Seçilen başkanlar o beş yılda kendilerini kanıtlamak için ellerinden geleni yaparlar, Yaşar hocam!

Elazığ’da bu böyle değil, ya iktidarda olan belediye başkanı devam eder, yada şu ağanın oğlu misali belediye başkanı seçersiniz!

Ve o başkanlar en az 2 veya 3 dönem belediye başkanlığı yaparlar ve ikinci kez seçilen belediye başkanından ‘da o başarıyı bekleyemezsiniz!

Sonra, Elazığ neden gelişmiyor diye dizinize vurursunuz gakgom!

Malatyalı gazeteci gardaşım, harbiden çok iyi özetledi, Elazığ ‘da yapılan belediye seçimlerini…

Artık bu yerel seçimlerde iyi düşünüp değişik yüzlere şans vermeliyiz ve bunu her 5 yılda bir yapılan yerel seçimlerde tekrarlayalım değerli okurlarımız.

Şunu unutmayın,

Yerel seçimler, bir şehrin, bir ilçenin ya da bir kasabanın yönetimini belirleyen kritik süreçlerdir.

Ancak, seçimlerin sonucunu belirleyen faktörlerin başında, adayların performansı ve nitelikleri gelir. Bu nedenle, yerel seçim öncesi, tam da adaylar açıklanmaya başlamışken belirlenen bu isimlerin önemiyle ilgili bir takım bilgileri aktarmak istiyorum.

Yerel seçimlerde adayın kazanmada etkisi büyük ölçüde seçmene olan güven ve inançla şekillenir. Adayın geçmiş tecrübeleri, liderlik becerileri ve toplumla olan etkileşimi, seçmenin kararında belirleyici olabilir.

Şöyle bir bakıyorum 31 Mart yerel seçimlerinde birbirinden değerli adayların çekişeceğini görüyoruz…

Yeniden Refah partisi belediye başkan adayı, Faruk  Septioğlu.

MHP’nin belediye başkan aday, Murat Aygen.

CHP’nin belediye başkan aday, Coşkun Çağlar Duran.

Saadet partisi belediye başkan adayı, Abdullah Akın.

AKP belediye başkan adayı, Şahin Şerifoğulları.

Halkın adaya olan güveni, onun kazanma şansını doğrudan etkiler.

İdeal bir aday, geleceğe dair net bir vizyona sahip olmalıdır. Sorunları tespit edebilmeli ve sürdürülebilir çözümler önermelidir. Değişen dünya koşullarına ayak uydurabilen, yenilikçi ve dinamik bir aday, toplumun beklentilerini karşılamada daha etkili olabilir. İdeal bir aday, şeffaf bir yönetim anlayışına sahip olmalıdır. Halka hesap verebilirlik ilkesine dayalı bir yönetim sunmalıdır.

Her hafta belirli bir günde, halk günü düzenlemesi ve halkın sorunlarını birebir dinlemesi gerekir.

İyi bir aday, toplumla güçlü bir iletişim kurmalıdır. Halkıyla dalga geçmemelidir!

Ve her mahalleye gerekli işleri zamanında yapması gerekir.

Sorunları anlamalı ve çözüm sürecine toplumu dahil etmelidir. Adalet ve eşitlik ilkelerine bağlılık, ideal bir adayın temel niteliklerindendir. Herkesin hak ve özgürlüklerini koruma konusunda kararlı olmalıdır.

Yaşadığımız, Elazığ ‘da önümüzdeki 5 yılını ve doğal olarak geleceğimizi şekillendirmede kritik bir öneme sahip yerel seçimlerde adayların taşıması gereken nitelikler bunlardır değerli okurlarımız…

Aday belirlemede demokratik bir sürecin oluşturulabilmesi için toplumsal katılım ve etkileşim de büyük bir önem taşıyor. Dileyelim, açıklanan adaylar içerisinde gerçekten bu kriterleri taşıyan isimler yer alıyordur ve seçilerek bizleri yönetecek olan isim de yine bu kriterleri taşıyan biri olur inşallah.

Saygılarımla…

31 MART YEREL SEÇİMLER

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin