YAŞAR KURŞUN

NE OLDUM DEMEMELİ, NE OLACAĞIM DEMELİ

Değerli okurlarımız, Atasözleri hep bir yaşanmışlık olaylarından sonra söylenmiş çok manidar sözlerdir.

“Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli” Bu Atasözü

çok derin anlamlı olan ve bugüne kadar hep hayatın içinde çöküş yaşamış, yüksek bir mal varlığından parasızlığa geçmiş veya ilişkilerini, içindeki dengeleri sağlıklı yönetememiş insanlar ve olaylar için kullanıldığını biliyoruz.

Ancak bazı cümleler derin anlamlar içerir. Hayat hep bir oyun üzerine kurulu gibidir.

İyi ile kötü, sıcak ve soğuk, öfke ile sevgi bir aradadır hep. Herkesin içinde barıştan yana duygular varken, aynı zamanda herkes için bir katil potansiyeli de vardır. Hayatımız, ruhumuzdaki sonsuz taneciklerden hangisini açığa çıkacağımıza göre belirlenir.

Bu söze geri dönersek, bu sözü ‘kötü” diye tanımladığınız günlerden geçerken, içinizdeki umut tomurcuklarını yeşertmek için de kullanabilirsiniz ve bence bugünden itibaren bu sözü zihninize olumlu tarafıyla yerleştirin.

Ne oldum dememeli ne olacağım demeli atasözü geçmişte yaşanmış birçok hikayelerden günümüze kadar gelmiştir. İşte bu hikayelerden birtanesi…

Zamanın en çevik, en güçlü ve en genç atı ortalığın tozunu dumanına katıyormuş.

O kadar güçlüymüş ki diğer atların çekemediği arabaları hızlıca çekebiliyor, ovalar boyunca hızlı bir biçimde koşabiliyormuş.

Gün geçmiş devran dönmüş ve yıllar sonra yaşlanan at artık arabaları çekememeye başlamış.

Eskisi gibi çevik bir biçimde koşamayan atı ise sahibi satmaya karar vermiş.

Bu yaşlı at zamanında çok hırçın koşulara, en ağır arabaları çekmeye ve bununla nam salmaya alışık olsa da artık işe yaramaz hissetmiş.

Değirmencinin birisi ise parasını verip eski sahibinden atı satın almış. İşlettiği değirmenin çarkına bağlamış ve atın bundan sonraki görevi olduğu yerde daire çizerek değirmeni döndürmek olmuş. Eskisine nazaran başardığı ve o kadar yorulmadığı bir işmiş.

Ama at her zaman o eski günlerini özlermiş.

Ovalarda koştuğu, diğer atların çekemediği arabaları çektiği ve işe yaradığını düşündüğü o günleri…

İşte bunun üzerine derin bir nefesin ardından ‘’ne oldum dememeli, ne olacağım demeli’’ diyerek kendi durumunu değerlendirmiş

Zor diye tabir edilen dönemlerde hep hayır da vardır. Bugün sağlık sorununuz varsa zihninizi şifaya yönlendirin, bugün para sorununuz varsa kendinizi berekete yönlendiririn, bugün ilişki sorununuz varsa kendinizi daha değerli hissetme yolunda yeniden kurgulayın.

Yüce Yaradan her şeyi kullarına nasip etmiş. İyi de olmak sizin elinizde, kötü de olmak sizin elinizde. Önemli olan siz hangisini istiyorsunuz ve bu yolda ne yaptınız?

Saygılarımla…

NE OLDUM DEMEMELİ, NE OLACAĞIM DEMELİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin