Yiğit: Sınav İçin Sağlıklı Bir Ortam Hazırladık

featured

Lise Geçiş Sınavı 81 il merkezinde olduğu gibi ilimizde de yarın yapılacak. Sınav ile ilgili olarak sağlıklı bir ortamın hazırlandığını belirten Milli Eğitim İl Müdürü Mehmet Yiğit “ İlimizde ki sınava Merkez İlçede 23 Sınav Merkezinde 6348 öğrenci, ilçelerimizde 12 Sınav Merkezinde 1645 öğrenci olmak üzere ilimiz genelinde toplam 35 Sınav Merkezinde 8083 öğrenci sınava girecek.” dedi

Sınavla ilgili tüm hazırlıkların yapıldığını, gerekli tüm tedbirlerin alındığını ifade eden Mehmet YİĞİT, biz sınava girecek olan tüm çocuklarımıza güveniyoruz. Onlar için tüm tedbirlerimizi alarak sınava sağlıklı bir ortamda girebilmeleri için uygun olan tüm şartları sağladık. Öğrencilerimizin ve velilerimizin de içi rahat olsun dedi.

Müdür YİĞİT açıklamasında “Liselere Geçiş Sistemi kapsamında Ortaokul 8. Sınıf öğrencilerimizin katılacağı “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav” 02 Haziran 2024 Pazar günü saat 09.30 ve 11.30’da iki oturum olarak yapılacaktır. İlimiz Merkez İlçede 23 Sınav Merkezinde 6348 öğrenci, ilçelerimizde 12 Sınav Merkezinde 1645 öğrenci olmak üzere ilimiz genelinde toplam 35 Sınav Merkezinde 8083 öğrenci sınava girecektir.

Öğrenciler 1. Oturumda saat 09.30’da Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden, ikinci oturumda saat 11.30’da ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden a sınava girecek olup, birinci oturum 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacaktır.

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrencilerimizin birinci oturum için en geç saat 09.00 ve ikinci oturum için en geç 11.00’de sınava gireceği binada salonlara alınmak üzere hazır bulunmalarını istiyoruz.

HAYATIN SADECE SINAVDAN İBARET OLMADIĞINI ASLA UNUTMAYALIM

Sınav öncesi öğrencilerimize tavsiyelerde bulunan Müdür YİĞİT “ Şunu unutmayın, hayat sadece sınavdan ibaret değildir. Sınavı gözünüzde çok büyüttüğünüzde kaygı düzeyiniz yükselecek ve dikkatiniz dağılacaktır. Biz sınav gününe sakin, dinlenmiş ve yeteri kadar uyumuş olarak girmenizi istiyoruz. Sınav günü tüm öğretmenlerimiz sizleri sınav salonlarınızda karşılayacak ve sınav sonuna kadar yanınızda olacaktır. Bu nedenle rahat olun ve bizim için çok değerli olduğunuzu sakın unutmayın.”

ÇOCUKLARIMIZA DESTEK OLALIM

Sınav öncesinde velilerimize de çağrıda bulunan Müdür YİĞİT “ Pazar günü çocuklarınızın gireceği sınav elbette onların gelecek hedefleri ve okul yaşamı için önemli bir aşamadır. Ancak hiçbir şey çocuklarınızın sağlığından, mutluluğundan önemli değildir. Çocuklarınız için, sizlerin desteği ve takdiri çok önemlidir.

Sınavın yaklaştığı son günlerde onlara moral vermeniz, yüreklendirmeniz ve sınav sonucu ne olursa olsun onların sizin için değerli olduğunu hissettirmeniz çok önemlidir. Bu şekilde rahat bir kafayla ve kaygı düzeyi azalmış bir şekilde sınava giren çocuklarınız daha başarılı olacaktır.

Sizlerden isteğimiz çocuğunuzun sınavı nasıl geçerse geçsin ona gösterdiğiniz sevgi ve değeri asla eksiltmemenizdir. Çocuğunuzun okuyabileceği sınavsız girilebilen farklı okullar olduğunu unutmayın.

SINAV GÜNÜ GÜRÜLTÜSÜZ BİR ORTAM İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ

Sınav günü ve saatinde tüm vatandaşlarımızdan çocuklarımız geleceği için anlayış bekliyoruz. Özellikle sınavların yapılacağı okullarımızın yakınlarında ve çevresinde bulunan iş makinalarının çalıştırılmaması ve inşaatlarda çalışmaların durdurulması için ilgili birimlerle gerekli görüşmelerimizi sağladık.

Ayrıca sınav saatinde trafikte bulunan araçlarımızın sürücülerinin de korna kullanmamaları konusunda hassasiyetlerini bekliyoruz. Çocuklarımızın geleceğini şekillendirecek olan bu sınavda onları rahatsız edebilecek her türlü gürültü ve sesten uzak bir ortam oluşması için desteklerini bekliyoruz.

Bugünden sınava girecek olan tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yiğit: Sınav İçin Sağlıklı Bir Ortam Hazırladık

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin