Yıkımlar Ne Zaman Bitecek?

featured

İrfan ARSLAN

24 Ocak 2020 ve 27 Aralık 2020 tarihlerinde ilimizde meyana gelen 6.8 ve 5,7 şiddetindeki depremlerin ardından ilimizde yapılan hasar tespit çalışmaları sonucu ağır hasarlı olduğu belirlenen binaların yıkım işlemleri 3 yıl geçmesine rağmen halen devam ediyor. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremin ardından da ilimizde yeniden oluşan ağır hasarlı binaların da eklenmesi ile yıkım çalışması yapılacak olan bina sayısında artış yaşanması deprem travmasının devam etmesine neden oluyor.

Elâzığ Valiliği Koordinesinde yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda kent genelinde 10 bin 694 binanın ağır hasarlı olduğu ve yıkımı için gerekli planlamaların ve ihalelerinin yapıldığı açıklanmıştı.

3 YILDIR BİTMEDİ

24 Ocak 2020 ve 27 Aralık 2020 depremlerinin üzerinden 3 yıl süre geçmesine karşılık ilimiz merkezinde ağır hasarlı binaların yıkımı için çalışmalar halen devam ediyor. Elâzığ depremi ile birlikte Kahramanmaraş merkezli depremleri bizimle yaşayan Malatya’da Valilik yıkım işlemlerinin bu yıl sonuna kadar bitirilmesinin planlandığını açıklarken, ilimizde yıkım işlemlerinin üç yıldır devam etmesi vatandaşların deprem travmasını yaşamalarına neden oluyor.

Bina yıkımlarının yapılması ilimizde sadece deprem travmalarının devam etmesinin yanında özellikle trafik akışını da olumsuz etkiliyor. Yıkımlarda çıkan toz ise sağlık açısından olumsuzluklara neden oluyor.

KİRA SORUNUNU TETİKLEDİ

Yıkımların tamamlanmaması yapılan konutların bitirilmemesi ilimizde kira sorununun yaşanmasına da zemin oluşturdu. Normal fiyatlarda kiralık evlerde oturan kiracıların kira ücretleri aşırı şekilde artırılmaya başlandı. Konut olmayınca kiralarda yaşanan aşırı artışlar kiracılar ile ev sahipleri arasında olumsuzlukların yaşanmasına neden oluyor. Bin lira kira ile konutlarda oturan kiracıların kiraları 4-5 bin liraya kadar yükseltildi. Yapımı devam eden ve büyük oranda hak sahiplerine teslim edilen konutların yanında yapımlarına başlanılan binaların da bu yıl sonuna kadar teslim edilmesi planlaması kira sorununa çözüm getirilmesi açısından büyük önem taşıyor.

VALİLİĞE SORUYORUZ

İlimizde yakım çalışmaları ne zaman tamamlanması planlanıyor?

Yıkımı planlanan ancak henüz yıkımı yapılmayan kaç bine kaldı?

Yapımı planlanan konutların kaçı tamamlandı ?

Yapımı planlanan konutların tümü ne zaman tamamlanacak ve hak sahiplerine teslim edilecek?

Elazığ depremin olumsuz izlerinden ne zaman kurtulacak?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yıkımlar Ne Zaman Bitecek?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin