“Yöresel Kilim Dokuma Kursu” Açılıyor

8

Elazığ’da yöresel kilim dokuma kursu düzenleneceği açıklandı. Konuyla ilgili olarak İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirdağ, kursun amacının eğitilmiş eleman ve ustalar yetiştirerek gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirdağ şunları söyledi;

“İlimiz kültüründe önemli bir yeri olan, kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş Türk Süsleme Sanatlarımızı ve Geleneksel El Sanatlarımızı tanıtmak, tahribini ve yok olmasını önlemek, kültür ve sanat sevgisinin yayılmasını sağlamak, aslına uygun olarak öğretilip, eğitilmiş eleman ve ustalar yetiştirerek gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak için kurslar düzenlenecektir.

Gelişen teknoloji karşısında Türk süsleme sanatlarımız ve Geleneksel el sanatlarımız hızla yok olmakta ve gittikçe yozlaşmaktadır. Bu yok oluş beraberinde birçok kültürel değerin de kaybolmasına neden olmaktadır. Geleneksel El Sanatlarımızın yok olmasının nedenlerinden biri de usta eğiticilerin sayısının her geçen gün azalmasıdır. Usta eğitici ihtiyacını karşılamak üzere İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde Türk Süsleme Sanatlarından ve Geleneksel El Sanatlarından “Yöresel Kilim Dokuma” kursu açılacaktır.

Geleneksel El Sanatlarından “Yöresel Kilim Dokuma” sanatını yaşatmak geliştirmek, gençlerimizin ve yetişkinlerimizin el emeği göz nuru olan bu eserlere Pazar bulmak, aile ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak ve hediyelik eşya üretmek amacıyla düzenlenen kurslara, her yaş ve seviyedeki vatandaşlarımız katılabilecektir.

Kayıt için: İki adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdan fotokopisi, yabancı uyruklu kişilerden ikametgah belgesi ile birlikte 08.05.2023 Pazartesi günü mesai bitimine kadar Sürsürü Mahallesi Atatürk Bulvarı Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne müracaatları yeterli olacaktır.

Kursiyerlerimize kurs sonunda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği halinde hazırlanan kurs bitirme belgesi verilecektir. Bu sanatı öğrenen insanlarımız yeni bir iş imkanına kavuşarak bu yolla kazanç sağlayabileceklerdir.

Konuya ilgi duyan vatandaşlarımızı kursa katılmaya davet ediyoruz.”

Exit mobile version