Yeniden Refah Partisi Elazığ İl Başkanlığı, yaşanan kredi faiz artışları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yeniden Refah Partisi Elazığ İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri üzerinden esnafa verdiği kredilerin faiz oranlarının yükseltildiği bilgisini hayretle karşıladık. Yeni durumda 10 Ekim 2022 ile 9 Temmuz 2023 arasında çekilen kredilerin faiz oranı yüzde 7,5’tan yüzde 17’ye çıkarıldı. Böylelikle eski çekilen kredilerde yüzde 120’ye kadar faiz oranı artırıldı. 2022’de yüzde 7.5 ile kredi çeken bir esnaf yeni düzenlemeyle borcunu yüzde 17 faiz oranıyla ödemiş olacak.

Mevcut ekonomik sorunlar içerisinde en çok zarar gören ve ezilen kesim olan esnafımıza hükümetten destek açıklaması beklerken, esnafın ekstra borçlandırılması akıl alır bir uygulama değil. Her gün çok sayıda esnafın kepenk indirdiği, büyük sorunlarla boğuştuğu böyle bir ortamda alınan bu kararın ekonomiye katkı değil zarar getireceği çok aşikar bir durumdur.

Yetkililere açık çağrımız şudur ki; Bu kararı derhal durdurun! Milletimize, hesapta olmayan yeni borçlanmalarla eziyet etmekten vazgeçin. Hatalı uygulamaların bedelini milletimize yüklemeyin. Kaynak üretmek istiyorsanız Yeniden Refah Partimiz tarafından hazırlanan Milli Kaynak Paketleri kitabımızı okumanızı tavsiye ederiz!”