Zorla Evimizden Ve İşyerimizden Çıkarılıyoruz

featured

İrfan ARSLAN- Evren DEMİRDAŞ

Madenli vatandaşlar ilçedeki yıkımın durdurulması için bir araya gelip çağrıda bulundular. Elazığ Valisi Doç. Dr. Ömer Toraman ile görüşerek ilçeden ayrılmak istemediklerini dile getiren Madenliler daha sonra AK Parti İl Başkanlığı binası önünde toplandılar.

AK Parti İl Başkanlığı önünde açıklama yapan ilçe halkı, Maden’deki hafriyatın kaldırılması ve yıkımın durdurulması için il yöneticilerine seslenerek çözüm istediler.

Maden’de afete maruz bölgedeki konutlar ve kamu binaları için yıkım talimatı çıkması üzerine AK Parti İl Başkanlığı önünde bir araya gelen vatandaşlar taleplerini dile getirdiler.

Maden’de heyelan riski bulunan bölgedeki konutlar ve kamuya ait binalar için yıkım kararı çıkmış ve vatandaşların 3 gün içerisinde evlerini boşaltması istenmişti. Yıkım kararı üzerine geçtiğimiz gün Maden’de eylem yapan vatandaşlar bu kez AK Parti il binası önünde bir araya gelerek hafriyatın kaldırılarak bölgede yeni bir etüt çalışması yapılmasını ve tahliye edilmeden önce kendilerine yeni mesken temini sağlanmasını istediklerini söylediler.

Maden’de Bakır İşletmesinden çıkarılan cüruf hafriyatının dökülmesi nedeniyle yaşanan afetin doğal bir afet olmadığını belirten Madenli vatandaşlar, “Bize seçim öncesi AK Parti il Başkanlığı ile Milletvekilleri ile yaptığımız görüşmelerde bize yardımcı olacaklarını belirtenler bugün bize kimse yardımcı olmadığı gibi Emniyet güçleri ile evlerimizi ve işyerlerimizi yıkmak istiyorlar.” dediler.

Maden’deki problemin çözüm bulması adına Elazığ Valisi Doç. Dr. Ömer Toraman ile görüşme yapan Maden halkı buradan AK Parti Elazığ İl Başkanlığı önünde yaptıkları Basın açıklamasında” Burada doğal olmayan bir afet var. Bu afetin sorumlusu Yıldızlar Holding’tir. Bu holding ile ilgili hiçbir yaptırım yapılmazken bize evlerinizi ve işyerlerini boşaltın diyorlar. Biz nereye gideceğiz? Biz konteynır kentte yaşamak istenmiyoruz. Bize kalıcı konutlar ve işyeri yapılması. Burada ki doğal olmayan afetin tekrar değerlendirilmesini ve Afet alanı kapsamının daraltılmasını talip ettik. Bunu kabul etmiyorlar. Bizi toprağımızdan zorla çıkarmak istiyorlar. Devlet bize sahip çıksın. Doğal olmayan bu afeti bize doğal olarak göstermek istiyorlar. Biz yeniden etüt yapılmasını istiyoruz. Seçimde Belediye AK Partiye vereceğiz dedik. Onlarda bize yardımcı olacaklarını belirttiler. Ancak bugün kimse ne bizi arıyor nede soruyorlar.

Maden’de sıkıntı yaratan hafriyatın kaldırılması ile bugün yaşanan sıkıntı sona erecektir. Ev ve işyerlerinin yıkılması gündemde. Biz yıkımın durdurulmasını istiyoruz. Yıkım yapılmadan önce bize yer yapılsın ve sıkıntı yaşamamızın temeli oluşturulsun. Bugün biz iş yerimizi ve evlerimizi boşaltırsak ne yapacağız, nereye gideceğiz. Bize bu sıkıntı yaşatan Holdinge neden hiçbir yaptırım yapılmıyor. Biz Maden’in yıkılmasını istemiyoruz.” dediler.

MADEN LİSESİ BİNASI YIKILIYOR

İlçede eğitim ve öğretimin önde gelen binalarından biri olan ve 2018 yılında yapımı tamamlanarak eğitim ve öğretime açılan Maden Lisesi binası yıkılmaya başlandı.

2015 yılında yapımına başlanılan Maden Lisesi yapımına karar verenler bu binanın yapıldığı yerin risk altında olduğunu bilmiyorlarmıydı? O dönem heyecan riski yokmuydu? Risk altında ki bir alana bu okul neden yapıldı şimdi neden yıkılıyor?  Bu okul Devlete kaça mal oldu? Maden ve Madenliye yazık değil mi? Bu okul neden risk altında olmayan bir bölgeye yapılmadı?

HEYELAN OLURSA RİSK DAHA BÜYÜK OLACAK

Maden ilçesinde doğal olmayan bir afete bağlı olarak bir heyelan olması durumunda yaşanacak risk daha büyük olacak.

Heyelan olması durumunda Elazığ Diyarbakır karayolu ulaşıma kapanacak. Bu durum bölgede ulaşımı uzun süre durduracak.

Maden ilçesinde bulunan bazı resmi kurum binaları da risk altında kalacak.

Dicle nehrini oluşturan akarsuyun önü kesilecek. Su baskı oluşan bendi yıkması ile birlikte nehir üzerinde ki barajlar risk altına girecek.

İlçede yaşayan vatandaşların risk taşımayan bölgelere konut yapılarak tahliye edilmesi sağlanmalı.

Olası heyelan riskine her açıdan hazırlık yapılmalı ve önlemler alınarak uyarılarda bulunulmalı.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Zorla Evimizden Ve İşyerimizden Çıkarılıyoruz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin